| anonim_4396 a întrebat:

Deci, mama vrea sa ma scoata din tara dar nu poate fara semnatura lu tati, eu s-au desparti cand eu aveam 8 ani, acum am 16, si nu mai stiu nimic de tata, el e in alta tara.
Vreau sa stiu daca mama poate obtine aprobarea sa ma scoata din tara fara semnatura lu tati, mama zice ca aici nu are cine sa aiba grija de mine bla bla, dar eu stau cu bunica, nu as vrea sa plec, dar vreau sa stiu daca poate sa ma scoata din tara sau nu.

Răspuns Câştigător
| Stacey a răspuns:

La mine a fost aceiashi chestie ca acum un an mama mea dorea sa ma ia cu ea in Italia,si eu,,Nu,nu vreau ramin cu bunica si chestii de astea",si astfel ca ai mei sunt divortati aveam nevoie de permisul tatalui, ca sa ies din tara, numai si numai cu mamika p/t ca a facut o delega numai in numele ei...Deci fara acel akt adica permisul tatalui nu este posibil sa ieshi din tara...Insa nici nu stiutii cum e in ziua de azi ca le platestisi poate, poate sa te lese si fara asta insa eu nu cred.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta depinde de faptul daca parintii tai sunt despartiti legal(divortati) si cui ai fost incredintata la divort. Daca nu sunt divortati atunci nu poti iesi din tara fara acordul tatalui. Daca sunt divortati si ai fost incredintata mamei atunci nu este nevoie de acordul tatalui. Numai bine!

neluL
| neluL a răspuns:

Fara semnatura lui tati nu te poate scoate din tara pana la varsta de 18 ani legal!

| Pitic a răspuns:

Nu au fost casatoriti, dar eu sunt trecuta pe numele tatalui

| Alice a răspuns:

Te pot scoate din tara cu buletinul si cu pasaportul. daca nu au fost casatoriti si tu doar ai numele tatalui tau nu e nici o problema te poate scoate din tara.happy

| MMihai a răspuns:

Citește tot ce am scris la cealalată întrebare pusă de tine!

| MMihai a răspuns:

Nu cred că trebuie să întrerupi liceul spre a continua liceul în altă țară. Programele școlare sunt diferite de la țară la țară, dar per total în liceu se face cam același lucru în toate țările. Deci un liceu început în România trebuie terminat tot în România. Vezi și ce ți-am scris și la întrebarea asemănătoare cu asta.

| inutzza21 a răspuns:

Cu ajutorul unui avocat si cu un proces judiciar, eu cred ca judecatorul va decide in favoarea mamei tale daca ea dovedeste ca tatal tau nu a mai tinut legatura cu tine de 8 ani.