| anonim_4396 a întrebat:

Deci nu mai suport!
Imi vine sa imi iau viata si nu ma pot linistii!
Am la vreo 3-4 materii note proaste si la romana i'am zis mamei ca ma revansez la teza cu un 9 iar eu o sa iau un 7 crying
Si nu vreau sa o dezamagesc pentru ca stiu ca se supara rau de tot si uneori plange ca eu nu invat si o sa ajung nu stiu ce...
Nu vreau sa o dezamagesc cu nota asta dar nu mai am ce face
Luni ori o sa iau 7 ori 8...Si cred ca zilele astea o sa ma decid sa imi termin viata!
Plang in continuare nu mai stiu cum sa ma linistesc si cum sa ii zic mamei deci nu mai pot plang in continuu!

Răspuns Câştigător
| ComatoseWine a răspuns:

Esti o bleaga(presupun ca esti fata). Asta e! NU suntem toti genii. Daca ma fi toti nu ar mai exista genii.Trebuie sa fie unii mai buni.Da-ti silinta mai mult.Plus ca notele nu reflecta neaparat cat de bun esti, de mult ori sunt mai mari decat trebuie.Si mama ta sa nu mai exagereze ca te streseaza si mai mult.Nu e sfarsitul lumii.Esti la liceu?

| LazyÎnFiecareZiCăAşaVreauEu a răspuns (pentru ComatoseWine):

Nu exagereaza deloc....doar ca ii vad supararea in ochi cand vede ca iau note de rahat! si da sunt la liceu!
Iti dai si tu seama cat de dureros e sa ai un copil care ia note de tot rahatul!

| ComatoseWine a răspuns (pentru LazyÎnFiecareZiCăAşaVreauEu):

Vai,nota 8! Ce nota de rahat! Serios? Plus ca e vina ta.Invata mai mult daca ai asa pretentii.Toti vrem 10 dar nu facem nimic.Si mama ta sa te bage la meditatii daca tot vrea geniu.

14 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Nu cred ca cea mai buna solutie e sa-ti iei viata. Nu toti putem avea 10 pe linie, e normal ca sa ai unele zile mai proaste, sa n-ai chef de invatat la o materie iar cu cat te stresezi mai tare cu atat iti faci mai rau. Data viitoare cand ai o teza sau un test invata din timp, repeta in fiecare zi cate putin si incearca sa scapi de stres.

| MaTrIx8378 a răspuns:

Sa sti ca nu toti sau nascut ' tocilari ', sa stii ca nici eu nu-s cu invatatul, nu te gandi sa-ti iei viata pentru niste materii, incearca sa inveti si sa-ti recuperezi notele pana la sfarsitul semestrului, dar nu fa nici-o prostie absurda

| AlleSss a răspuns:

Heii!
Si daca-ti iei viata? Asta nu e solutie!
Mama ta va plange mai mult. Incearca sa vorbesti cu ea si sa o calmezi.sa-i spui ca nu poti invata exact cum ar vrea ea.
Bafta!

| AtateaConditii a răspuns:

E bine ca iti pasa de scoala si din astea dar exagerezi, nu-i mai spune maicătii ce note ai sa se enerveze, roaga-te de profesori sa te mai asculte sa treci.

| LazyÎnFiecareZiCăAşaVreauEu a răspuns (pentru AtateaConditii):

De trecut trec...dar tot naspa ma simt!

| Duucu a răspuns:

Bleaga oh go on

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, RedBlood,

Iti intelegem situatia si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Indestructible a răspuns:

Vrei să-ți iei viața doar pentru că vei lua 7 în teza la română? E doar o notă tâmpită, ce naiba?! Și de ce vrei să-i faci pe plac mamei tale? Asta-i nota pe care o meriți, n-ai ce să faci. Maică-ta ar trebui să înțeleagă asta, nu să se coboare la nivelul tău și să plângă.
Penibil.

| wj a răspuns:

Ce gandire e asta? Toti ar trebui sa fie constienti ca nu poti avea inclinatii spre matematica, romana, chimie, desen, psihologie, biologie, geografie, etc. Poti fi bun/a la 1-2-3. da sa fi la toate numai de 8-9-10..de unde atata? Mai ales ca la liceu materiile sunt mai grele..se complica. In loc sa se supere ar trebui sa te ajute si sa te inteleaga, nu sa se supere si la randul tau sa fi intr-o stare de asta.
Oricum, ma bucura sa vad ca inca mai sunt elevi carora le pasa de scoala, ca o buna parte..is la scoala sa nu fie acasa sau in alta parte. Asa ca mama ta ar trebui sa aprecieze asta.
Si, poate ma poti uimi despre ce note proaste si la ce (daca vrei poti sa imi trimiti si mesaj daca crezi ca te faci de rusinetongue)

| Ciuuf a răspuns:

RedBlood
Deci:
-Pana luni mai e timp sa inveti, sa tocesti ot caietul
-NU face greseala de a-ti lua viata!
-Incearca sa inveti pana luni...sa repeti bine si mult ce ai de facut caci pana luni mai este destul timp pentru invata.

Eu de exemplu anul trecut am dat teza si nici macar nu am deschis caietul...si am luat 9 happy probabil ca am inteles in clasa happy

Succeswinking

| MariusPapoi a răspuns:

Linistestete,nu merita sa faci asta pentru nimic in lume mai ales pentru niste note! o sa ai greutati mult mai mari in viata si nu trebuie sa disperi!

| AnaMarya10 a răspuns:

Nu e cea mai buna solutie sa iti iei zilele. Cea mai buna solutie ar fi sa invati si sa nu iti mai dezamagesti mama. Vorbeste cu mama ta si spune-i sa iti mai lase timp la dispozitie pentru a ti indrepta mediile. Si incearca sa fie asa. Daca nu reusesti nu e un cpat de lume. Nu totul se rezuma la note. Insa ar trebui sa te gandesti ca parintii tai muncesc ca sa te tine pe tinein scoala. Si nu iti cer nimic in schimb. DAca ai invata ar fi cea mai buna rasplata pentru ei. In orice caz notele se indreapta prin munca. Si inca ceva inveti ca sa stii tu pentru ca iti trebuie sa ai si tu cat de cat o cultura generala nu pentru note. Sper sa te linistesti. Si sa nu te mai gandesti asa de mult. Si inca ceva, daca ai mai multa incredere in tine vei reusi cu siguranta