| Dorin63635bdnejw a întrebat:

Deci parintii mei când vreau sa imi iau o bluza (aproape nu am nici o haina) îmi spun ca nu au bani dar tata fumează 3 pachete de țigări pe zi, în cazul asta au bani, ei vor sa îmi iau o pereche de adidasi o data pe an și aceea ieftini, ce sa fac? Dau funda

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa lucrezi la un moment dat si iti permiti tot ce vrei

| AnnaMariaaa a răspuns:

Daca nu esti suficient de mare pentru a muncii, incearca sa ii faci sa inteleaga ca ai nevoi si ca nu e normal sa nu-ti ofere macar strictul necesar, e datoria lor de parinti sa faca treaba si daca ai fi pe picioarele tale, parintii tot ar trebui sa te ajute cu ce pot, chiar daca nu ai avea nevoie.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Muncește.

| Anuskaa a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Da oare cati ani are? Poate ca are 11, 12 ani.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Anuskaa):

Eu la 10 ani furam cox din trenuri cu tata sa avem căldură în casă nu aveam nici lumina nici apă in curte trebuia sa fur apa din piața si cand eram prins eram dată de pământ și îmi taiau bidoanle ca de ce fur ală la 9 ani spălăm mașini cu o caldare si puțin săpun si o cârpă la 10 ani deja eram prea mare eram tot cu tata pe șantiere furam lemne placajele de la schelă sa avem căldură La 14 ani am fost tăită la picior de 2 țigani am mers sa-i iau de băut lui tata si stăteau în fata kaufland unu a tras de bani am fugit după el i-am dat cu pumnul in spate a cazut si i-am dat cu piciorul in coaste cealalta ma tăiată la gleznă iar ala altul cate era jos mia da cu pumnul in fata si ma tăiată la genunchi aveam 14 copci si doar la genunchi apoi după ce mai tăită au lăsat bani si au fugit de aicia nu mai continui o sa zici ca m-am uitată la filme

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Anuskaa):

Nu este o scuza vârstă poți munci la orice vârstă-_- dacă vrei cu Adevărată poți

| AnnaMariaaa a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Serios? Sa presupunem ca are 13-14 ani, cine-l angajeaza la varsta, cand el trebuie sa mearga la scoala?

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

Nu mai are rost lasă așa ai dreptate

| anonimadinAlba a răspuns:

Am 17 ani si majoritatea hainelor pe care le am sunt cumparate din banii mei. Toate telefoanele pe care le am avut, la fel.
Aud multi adolescenti de varsta mea "nu mi-a dat mama azi decat x lei"... what? Eu primesc bani de buzunar o data la cateva luni.
Tin sa mentionez ca nu am avut niciodata un loc de munca. Pur si simplu nu am aruncat cu bani in stanga si in dreapta pentru orice prostie.
Daca sti sa econimisesti si sa ai grija de bani, în timp iti vei permite sa-ti iei ce iti doresti, fara sa stai la mila parintilor.