| CaroleVoicu a întrebat:

Deci, sunt baiat, am 13 ani si 10 luni(cls a 7-a) si am o prietena superba(suntem in aceeasi cls). suntem impreuna de 2 luni si nu stiu cum sa deschid subiectul despre sex.as vrea sa facem sex(pretejat, bineinteles) dar nu sunt sigur daca vrea si ea, iar eu nu stiu cum s-o intreb.
intrebarile mele ar fi:
1.cum s-o intreb?
2. e bine sa facem sex la 13 ani?
3.pe mine ma doare la inceput?
4.pe ea o doare la incput?
5.relatia noastra se va schimba? daca da cum, in bine sau in rau

Nu vreau raspunsuri de genu:"la varsta voastra ar trebui sa va vedetzi de scoala", pentru ca suntem amandoi premianti.

Teoretic noi suntem de la inceputul anului impreuna(ne tineam de mana, statea la mine in brate, statea la mine pe genunchi etc.) numai ca eu nu am avut curaj sa-i spun si ea a asteptat dupa mine, deci relatia este una serioasa.
Multumesc pentru ajutor.
***FUNDA*** pentru cel mai ajutator raspuns

Răspuns Câştigător
| bianca9422 a răspuns:

Incerc sa fac abstractie de varsta si sa iti raspund la intrebari poate chiar te ajuta

1.parerea mea e ca daca o intrebi direct s-ar putea sa reactioneze urat si sa o pierzi
2.normal ca nu e bine sa faceti sex la 13 ani pentru ca nu sunteti pregatiti dpdv fizic iar ea, ca fata va avea probleme mai tarziu daca va face acest pas asa devreme
3.pe tine nu te doare...
4.pe ea.depinde de mai multe lucruri care nu cred ca le intelegi la varsta ta
trebuie excitata suficient de mult ca vaginul sa se lubrifieze trebuie sa o iei usor si sa te opresti de cate ori are ea nevoie
5.relatia voastra se va schimba dar depinde de voi daca in bine sau in rau.

acum, sa iti spun parerea mea chiar daca nu prea conteaza pentru tine
1.ea este mult prea mica pentru asta, poate ai auzit de cancer de col uterin care, daca nu este descoperit la timp poti muri...una dintre motive este inceperea vietii sexuale la o varsta frageda... daca crezi ca aberez dai search pe google
2. aveti doar 2 luni nici macar nu ati avut timp sa va cunoasteti suficient de bine si tu vrei sex?
pasul asta il faci dupa cel putin 6 luni cand sti sigur ca iubesti si esti iubit
3.pentru faptul ca ea e virgina(cred) la 13 ani banuiesc ca da!
la fete e mai complicat, e ceva destul de valoros de care ai parte o singura data, nu poti face asta asa dintr-o data, dupa 2 luni...
gandeste-te la tot si vezi tu cum e mai bine!
probabil vei primi raspunsuri asa cum ai zis si tu "mai bine scoala" dar eu ti-am explicat asa cum ai vrut tu ca sa intelegi mai bine.
sper ca te-am ajutat si sper sa astepti sa va cunoaste-ti mai bine

sa aveti o relatie lunga si fericita happy

4 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,

Mă bucur că aveți o relația la vârsta voastră.
Am să răspund cum știu la întrebările tale.
1. Întreab-o pur și simplu dacă dorește relații sexuale.
2.La vârsta de 13 ani sunteți amândoi nedezvoltați și nu aveti nici experiență. Nu este deloc recomandat,este o vârstă prea, prea fragedă, aveți tot timpul din lume când o să mai creșteți.
3.Da,te va durea la început pentru că ești nedezvoltat și pentru că în general așa se întâmplă.
4.Da,pe ea o va durea pentru că nu va mai fi virgină și asta doare, normal.O să fie o durere mare.
5.Nu știu dacă va schimba relația voastră,depinde de gândurile prietenei tale și de temperamentul acesteia. Nu cred că va fi de acord dacă este normală.
Sunteți amândoi mult prea mici pentru acest lucru. După două luni de relație,va crede că vrei numai sex și nu o iubești cu adevărat. Eu sincer,asta aș crede.
După cum văd eu lucrurile,relația voastră se va schimba în rău.
Mă bucur că o iubești,dar nu intră în discuție deloc sexul.
Două luni și deja vrei așa ceva, nu, chiar NU.

Numai bine!

| CaroleVoicu explică:

Va multumesc la toti pentru raspunsurile date, in special @bianca9422 iti multumesc mult ca miai spus cat de mult poate suferi si regreta o fata dupa inceperea vietii sexuale devreme si cat de greu ii va fi dupa aceea.
multumesc inca odata

| lolly1130 a răspuns:

1. Ar trebui sa o intrebi derect.
2.Nu nu este bine, deoarece sunteti la inceputul pubertatzi.
3&4 este posibil ca da
5.Da,e posibil sa se schimbe inrau, deoarece ei sau tie o sa va para rau dupa o perioada

| marya_9643 a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic...mai asteapta putin! cand esti pregatit spune-i. daca si ea vrea nu va sta mult p ganduri dar daca nu vrea o sa mai ocoleasca subiectul. dar sincer sunteti prea mici