| coryyyyyyyyyyy a întrebat:

Dupa mai multe certuri azi ne-am despartit ...nu mai e cale de impacare stiu sigurwinking... mi-a zis ca nu vrea sa mai auda de mine. sad straight face.cum sa fac sa-l uit pentru ca simt ca nu o sa pot niciodatacrying

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Sa stii ca nimeni nu este de neinlocuit, asa ca mergi mai departe si vei vedea ca aceasta a fost sansa ta de a scapa de un fluturas, care oricum te-ar fi parasit pentru alta.
Ignora-l si fii vesela, pentru a-i face in ciuda, asta o sa-l doara. Eu zic sa nu te lamentezi pentru ca, fiecare dintre noi, are partea sa de fericire si, cu siguranta si a ta o sa apara atunci cand te astepti mai putin.
Sa fii sanatoasa si iubita de un om care sa te merite.

22 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, te inteleg, stiu si eu cum e sa suferi pentru un baiat si e foarte greu sa il uiti daca l-ai iubit cu adevarat, dar daca el nu mai vrea sa auda de tine eu zic sa il lasi in pace, sa iti vezi de viata ta si daca tine la tine tot el se intoarce, nu trebuie sa il cauti si sa tot insisti, dupa un timp, daca vezi ca nu iti da niciun semn de viata, atunci cauta-l tu si spune-i ce simti pentru el si daca el te refuza atunci nu il mai cauta niciodata, dar poate ca mai exista o sansa de impacare, cine stie, poate mai exista o speranta, dar daca nu se mai poate atunci incearca sa iti cauti pe altul si nu te mai gandi la el, gaseste-ti alte ocupatii sa nu te mai gandesti la el, si cu timpul sigur il vei uita, asta in cazul in care nu mai va veti impaca, bafta.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Cand se intampla o despartire este un motiv. Drumurile se despart si acea rupere doare, e din firea noastra sa ne atasam si sa ne obisnuim, mai ales de lucruri care ne plac. Eu te sfatuiesc sa nu te arunci imediat in alta relatie cum fac multe femei, impotriva propriei sanatati emotionale as zice, nu e firesc, cand incepi ceva bun trebuie sa fii vindecata de rana dinainte, daca ai etica si vrei sa ai grija de tine nu treci de la unul la altul ca si cum ai schimba o pereche de incaltaminte. Incearca sa constientizezi ce se intampla cu tine si in jurul tau, stai alaturi de oameni in aceeasi situatie, incearca sa intelegi ce s-a intamplat si de ce, intre voi, din ambele perspective. Nu trebuie sa uiti nimic, din contra, aminteste-ti tot, dar cat mai limpede, si ce a fost bine si ce nu, si incearca sa nu repeti greselile tale. Dupa ce treci peste negare si invinovatire vei vedea ca poti trai mai bine fara el, daca ai grija sa imbunatatesti alte aspecte din viata ta;)

Perioada ca urmeaza trebuie sa ai grija doar de o persoana: mentine-te ocupata cu ceva ce iti place. Ai grija de sanatate si ingrijeste-te. Socializeaza. Dar cand simti nevoia sa te retragi si sa plangi nu iti refuza micile izbucniri emotionale, asculta muzica, fa ce simti ca ti-ai dori, dar daca v-ati despartit, atunci despartiti ramaneti. Pozele, amintirile, obiectele si orice iti aminteste de el trebuie sa dispara intr-o cutie ascunsa pentru o vreme. Asa te vei obisnui mai usor fara el, daca rupeti legatura.
Nu uita, mediul tau trebuie sa fie o camera ordonata si luminoasa, bine aerisita, care sa inspire sanatate. Daca te hranesti bine si dormi bine, restul par mai usoare;)
Si citeste si diverse articole pe net, unele au sfaturi bune sa stii: de ex http://www.eva.ro/......-1708.html
http://anielaminu.blogspot.com/2009/09/despre-despartire.html

| SweetCandy a răspuns:

E greu.sadsi va mai fii greu, mai ales daca tii l el.incearca sa cunosti pe altcineva...asta e singura cala prin care vei reusi sa-l uiti!

| Kitty a răspuns:

trebuie sa iti gasesti alte activitati care sa ti ocupe timpul si sa nu te mai gandesti la el, apoi ar trebui sa iti aduci aminte ce nu iti placea la el si sa ti zici in sinea ta ca nu te merita, ca tu meriti unul si mai bun decat el...si ai sa vezi ca functioneaza...stiu din propria experientza:dhappy si cu timpul il vei uita... iar faptul ca a zis ca nu mai vrea sa auda de tine ar fi trebuit sa te faca sa l urasti .sau ceva de genu
happy

| r8driver a răspuns:

Crezi ca el plange acum? Eu nu cred asta. O sa antalnesti si alte persoane care o sa te "iubeasca"poate mai mult decat el.

| amaadina a răspuns:

Daca e prima dragoste nu o sa'l poti uita prea usor... da' lasa ca timpu' le va rezolva pe toatewinking incearca sa te gandesti la momentele frumoase petrecute cu el... pana la urma o sa te plictisesti si de amintiri si incet-incet vei uita de elwinking.

| mircea a răspuns:

Il vei uita sentimental vorbind, adica sentimentele acelea puternice se vor calma. De uitat, de tot, nici nu poate fi vorba. Dar, nu vreau sa te amarasc si mai tare. Tocmai acesta intamplare te va face mai puternica si-ti a oferii ocazia sa cantaresti totul si mai bine in viitor. Te-ai gandit ca si el simte acum la fel? Ai avea curaj sa-l intrebi, asa direct, ce si cum va face ca sa te uite?

| lacrimi a răspuns:

E nesimtit! Daca te iubea cu adevarat nu trebuia sa renunte a sa usor! Eu nu stiu care a fost relatia voastra, daca ai avut o mai mare vina decat el, dar daca ai facut totul corect, atunci el este cel care nu te merita, capul sus, e si maine o zi, o sa gasesti pe cineva care o sa te aprecieze asa cum esti!

Răspuns utilizator avertizat
| devilll a răspuns:

De uitat nai sa-l uiti dar mergi mai departe nu te opri sa plangi mergi inainte cu capu sus si plina de incredere intr-o zi o sal gaseti pe cel sortit si eu am suferit si n-am uitat dar nici n-am stat sa plang ca un... si uite asa au trecut 1 an si jumatate de atunci

| 61n4 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci...decat sa fii tu... e greu. dar timpul le rezolva pe toate...asa e in viata .suferi...dar o sa vina si randul tauwinking

| aney a răspuns:

Niciodata sa nu spui niciodata...
Eu am iubit pe cineva la nebunie...
S-a terminat...au trecut 2-3 ani, si m-am vindecat.
Am intalnit pe cineva mai bun de o mie de ori decat el.
Si sunt multumita ca relatia aceea nu a mers.
Altfel nu intalneam iubirea vietii mele...

| adela17 a răspuns:

Vei putea la inceput va fi mai greu... dar timpul va alina durerea... o spun din experienta...stiu acum doare si nu vezi nici un viitor fara el dar va trece...succes!

| mihaitza90 a răspuns:

Lasa ca trece nu numai el e in lacul cu pestieste destui din care sa alegi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba o sa poti, eu am plans dupa o relatie 2 saptamani a fost durata cea mai lunaga laughing altul la rand, ce atatea lacrimi? mai este si magar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Gândește problema la rece, o dezamăgire - o maturizare!
Privește în față, nu în spate.
Trăiești în prezent pentru viitor. Trecutul îl lași în urmă pentru a trece peste obstacol.
Și mâine este o zi.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca o sa poti, fii sigura de asta! Asemenea barbati nu merita nici macar o lacrima, nu merita sa suferi pentru nimeni, totul este trecator.Cu totii avem dreptul la fericire, nimeni nu iti poate refuza asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are rost sa suferi dupa nimeni... eu am suferit foarte mult dupa o relatie de 7 ani ne-am despartit cand eram gravida in o luna jumatate si cand stiam ca trebuia sa fac nunta anul acesta si de fapt el a facut nunta cu alta si stiind ca sunt gravida cu copilul lui... atunci am zis ca atunci nu eu nu l-am meritat pe el ci el pe mine nu ma meritat... asa ca... capul sus si du-te inainte... o sa iti fie putin cam greu dar oricum nu mai greu ca mie dupa atatia ani si dupa ce la 4 luni jumate am pierdut sarcina pe care chiar mi-a doream dar pentru mine nu pentru el... multa bafta si mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are rost sa suferi dupa nimeni ... eu am suferit foarte mult dupa o relatie de 7 ani neam despartit cand eram gravida in o luna jumatate si cand stiam ca trebuia sa fac nunta anu acesta si defapt el a facut nunta cu alta si stiind ca sunt gravida cu copilul lui .... atunci am zis ca atunci nu eu nu l-am meritat pe el ci el pe mine nu ma meritat ... asa ca ... capul sus si dute inainte ... o sa iti fie putin cam greu dar oricum nu mai greu ca mie dupa atatia ani si dupa ce la 4 luni jumate am pierdut sarcina pe care chiar mio doream dar pentru mine nu pentru el ... multa bafta si mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie, e greu dar incearca sa te obisnuiesti cu ideea... daca iti vine sa plangi fa o, fa tot ce simti u ca ai nevoie in acel moment...viata merge inainte, doar el are de pierdut si o sa realizeze dar poate tu nu l vei mai vrea inapoi.gandeste pozitiv, totul se intampla cu un scop in viata si poate vei avea parte de altcineva mult mai bun decat el...eu am locuit impreuna cu el si mi a spus ca are nevoie de libertate si i am redat o... dar m a dezamagit enorm omul care ma iubea si l iubeam.nu te gandi la momentele petrecute cu el pentru ca ti va fi mai greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata sa nu spui niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timpul te va ajuta, crede-ma...
eu am fost aproape 3 ani cu un baiat...acum al 3 an suntem prieteni fffoarte apropiati...
nu ne mai privim ca parteneri intr-o relatie de iubiti, suntem doar prieteni!
dar a trebuit timp ca sa kapatam sentimentele de prietenie si sa uitam de dragoste
asak totul va fi bine