| justme2025 a întrebat:

Dupa parerea voastra ce este mai bun: profilul de mate-info de la un liceu teoretic sau profilul economic de la un colegiu tehnic? pana acum copii cu medii mari sunt in ambele parti.

2 răspunsuri:
| metatheory a răspuns:

Mate-info pentru ca profilele teoretice sunt cele mai bune la orice nivel fie liceal fie universitar. Notele nu conteaza ci ceea ce studiezi, la colegiile tehnice faci materii practice de scola profesionala.
Oricum in ziua de azi si astia de la mate-info sunt tehnicizati de vreme de primesc atestat.
Mie imi pare rau ca nu am urmat un profil teoretic si la facultate. Mi-a cauzat foarte mult rau.

| baby_1864 a răspuns:

Profilul de mate-info de la un liceu teoretic este foarte ok deoarece iti deschide foarte multe posibilitati.La acest profil studiezi toate materiile intr-un mod ponderat astfel incat in momentul cand termini liceul poti sa-ti alegi orice facultate.Eu am terminat acest profil iar facultatile pe care le urmam eu si colegii mei sunt foarte variate: calculatoare,inginerie,medicina,jurnalism,psihologie,filozofie,arhitectura,politie, cadastru, etc. La finalul clasei a 12a daca doresti poti sa-ti dai si atestatul la informatica, diploma pe baza careia poti sa te angajezi-teoretic- ca si asistent programator.
Despre facultatile pe care le poti urma dupa terminarea unui profil tehnic nu stiu stiu doar ca este considerat avantaj al acestui profil tot un atestat pe baza caruia-teoretic- te poti angaja.
Sper ca te-am ajutat