| Gabytzu1234 a întrebat:

Am nevoie de mare ajutor. happy
Incep sa ma gandesc la ce liceu sa ma dau si nu stiu ce ma asteapta.
Vreau sa ma dau la un liceu de arte dar nu stiu ce meserii ar putea sa reiasă din asta.
Ma puteti ajuta?
Cine e la un liceu de artă:
Ce ore se practica?
Din ce se dă bac-ul?
Ce meserii as putea face? Adica as putea ajunge cineva in viata doar prin simpla pictura?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am absolvit liceul cat si facultatea de arte plastice.
Pe langa pictura, in decursul anilor mai poti face cursuri specializate pentru ati marii cunostintele despre asta, de exemplu, pictura bizantina iconografica. Daca ai atractie si har pentru asa ceva, icoanele in strainatate sunt vandute cele mai bine decat in Romania. Sau mai poti face cursuri in mozaic, este o munca foarte frumoasa si ca decorator in asta in Bucuresti se fac bani. Cu toate ca Bucurestiul inca ofera oportunitati pentru artisti si daca din liceul si facultate te zbati si participi la diverse evenimente, poti face foarte multe cu pictura. Trebuie doar sa fi creativ, sa muncesti mult, sa iti faci reclama, sa iti faci cercul de clienti, sa ii atragi de fiecare data cu ceva nou, sa participi cat si la targurile handmade ca si acestea iti aduc viitori cumparatori, sa vinzi lucrarile in galeriile si din strainatate, daca reusesti sa-ti faci si expozitii de pictura internationale si poti atunci sa traiesti decent numai din pictura (sa devii PFA si ai viata asigurata).

Si ca sa-ti spun asa eu ca pictor, am facut cursuri de specializate dupa facultate in pictura iconografia bizantina in Grecia. Nu am optat pentru Master, pe vremea mea se intra dupa nota si am zis ca pot sa fac si fara asta ceva in viata.

Apoi vreo 6 ani am predat ca profesor de pictura la o scoala generala si o gradinita. Daca ai niste parinti care nu au pretentii de la tine sa contribui prin casa, banii is ai tai si poti face destule. Mie de la scoala si gradinita castigam foarte bine si imi cumparam orice idiotenie de pe net. In priva faceam si comenzi de pictura, faceam expozitii si bijuterii create manual.
Poti sa faci multe chestii handmade : pictura vestimentara, pictura pe pereti (camere de copii si nu numai), pictura pe sticla gen vitraliu, pictura pe corp sau fata (la copii pentru petreceri)

Ca simplu pictor in Romania, doar de a picta tablouri, sugestia mea este sa ai un job cu contract de munca undeva, ca din pictura simpla, pana iti faci cercul de clienti, pana te vei face cunoscut (si de la expozitii sau diverse evenimente) e ceva, ai de muncit foarte mult si alergaturi. Daca vrei, poti. Desi toti profesorii mei de arte plastice au un job asigurat fie in invatamant, fie intr-o firma si pictura este pe al doilea plan, avand timp foarte mult si de ea.

De invatamant eu m-am lasat de cand am parasit Romania, doar un an am mai predat in Grecia si apoi in Germania lucrez la o firma si in paralel fac pictura. Sunt inscrisa cu lucrarile mele pe cateva platforme handmade din strainatate pentru a-mi vinde lucrarile mele, cu toate ca o poti face si tu din Romania sau oriunde ai fi. De a fi pictor bun, trebuie sa pictezi zi de zi, pentru ati forma mana.

La liceul de arta sunt pe sectii, depinde unde esti. Eu am fost la grafica-pictura si am facut: desenul, pictura, grafica-gravura (sectia uman). Sectia de real face arhitectura, designul de produs, designul interior/exterior, ma rog asta tine de arhitectura oricum si ceramica erau pe ambele sectii de uman si real. Candva aveam si designul vestimentar, cu toate ca se scosese ca nu aveau clasa pentru asa ceva.

Sa-ti spuna altcineva care are mai multe noutati despre bacalaureat cum este. Nu as putea sa-ti spun de acum 16 ani de cand am dat eu, s-au schimbat foarte multe de atunci.

Mult succes!

| Libelle a răspuns:

Salut!

Parerile oamenilor sunt impartite, in general, in doua:
- " fa ce iti place tie"
sau
- " du-te la un liceu unde faci matematica, restul sunt prostii"

Adevarul, cred eu, e undeva la mijloc. Iti spun asta dupa 4 ani de mate-info si un an de facultate umanista, moment in care ma gandesc sa incep inca o facultate.
Trebuie sa te gandesti foarte bine ce iti place sa faci. Daca iti place pictura, du-te la un liceu de arte si fa pictura intr-un mod specializat. Insa liceul de arte nu te va scoate pictor, asa cum nici facultatea de arte nu te va scoate, daca tu nu simti ca cea mai mare inclinatie a ta face parte din domeniul artistic.

Daca vei ajunge cineva in viata? Cred ca e cea mai dificila intrebare pe care o poate pune un copil atunci cand trebuie sa ia decizii in legatura cu ce va face mai departe. Nimic nu iti garanteaza ca vei ajunge cineva, in afara de vointa ta de munca si de perseverenta. Intotdeauna placerea sau pasiunea, cum vrei s-o numesti, trebuie imbinata cu munca din dorinta de a fi tot mai bun, si nu cu dorinta de a face cat mai multi bani.
Diferenta e ca atunci cand muncesti cu gandul la bani sunt mari sanse sa te saturi, sa iti spui ca tragi in gol, atunci cand rezultatele nu apar. Atunci cand muncesti pentru ca vrei sa fii mai bun, evoluezi cu adevarat.

Asadar, daca simti ca vrei sa fii artist, alege liceul in functie de asta. Ia in considerare si faptul ca liceul de arte te poate duce si la Arte, si la Arhitectura si Urbanism, si altundeva, daca iti vei dori.
Cum de altfel, un liceu teoretic te poate duce la Arte etc. la fel de bine cum te poate duce la Drept sau la Politehnica.

Liceul pe care il faci nu te limiteaza in vreun mod; doar lipsa ta de hotarare si de vointa te poate limita pe parcurs.

P.S: nu iesi cu vreo meserie dupa liceu, iesi cu profesie dupa facultate abia, in cazul in care nu faci liceu tehnologic.

Bafta!

| MineaPeter a răspuns (pentru Libelle):

Și ați început și a doua facultate?
Mult succes și gânduri bune!

| Mihaelablabla a răspuns:

Intotdeauna mi-am imaginat ca daca as fi avut talentul detaliului, as fi facut bijuterii :))
aici poti gasi exact informatiile care te-ar ajuta: http:/ /www.liceultonitza.ro/