| Diana2356 a întrebat:

E o problema daca mie imi place de un băiat de 17 ani si eu am 13 ani?

48 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Da, este. Ar trebui sa ramana la categoria "crush" si nimic mai mult.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Mos Craciun i-ai lasat scrisorica? Ar trebui sa te uiti pe rafturi ce papusa vrei cadou, nu sa-ti pui probleme de genul asta.
Evident ca e o mare problema.

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Avand in vedere ca ea are 13 si el 17, nu o vad ca fiind o problema, e mai mare ca ea cu doar 4 ani.Sunt alte fete la 14 ani cu gagii de 22, asta da problema.

| Vikaa a răspuns:

Nu chiar deloc, spune-i ce simti pentru el; D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Vikaa):

Probabil ca ai o varsta apropiata de a ei, deci nu ar trebui sa am pretentii.
Cand mai cresti o sa vezi de ce am dreptate.

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

O varsta apropiata de a ei, tu vezi ce scrii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Vikaa):

Te nemultumeste ceva?

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrii fara sa gandesti, aia ma nemultumeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Vikaa):

Ba crede-ma ca gandesc ce spun. La 13 ani, ea e un copil, trebuie sa se bucure de copilarie. El, la 17, se gandeste la total alte lucruri.
Ea ar trebui sa schimbe rochite la papusi si sa le perieze parul. Relatiile sunt pentru adulti, fetito, intelegi?
Un copil nu stie ce e iubirea, nu stie ce inseamna o relatie. Totodata, o relatie trebuie sa duca undeva, la o familie, altfel e pierdere de timp sau, si mai grav, depravare, in functie de niste factori.
Ea isi poate iubi doar parintii si animalul de companie, atat. Este inadmisibil pana si faptul ca i-a trecut asa ceva prin cap, sa nu mai zic daca si pune in practica.
Dar, asa cum spuneam, cel mai probabil si tu esti tot un copil, habar nu ai nici tu cu ce se mananca viata, nu ma astept sa intelegi deocamdata. Peste cativa ani imi vei da dreptate. Daca nici atunci, ei bine... ar insemna ca ceva iti lipseste.

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu siguranta la 18 ani imi lipseste ceva,ai dedus-o,nu ma mai lua cu fetito ca nu imi esti nici tata,nici bunic nici nimic,esti un nimic pentru mine; D
Btw,lumea s-a schimbat,vremurile nu mai sunt aceleasi,acomodeaza-te cu ele, si ai mare dreptate, chiar nu stiu cu ce se mananca viata, lumineaza-ma tu, eu nu stiu deloc, ''maestre''.
Eu ce sa le fac daca le arde de motani, sa se scarpine si sa-si dea cu capu de pereti, la 13 ani trebuie sa judeci, nu mai ai 9-10 ani. Prima mea relatie a inceput la 17 ani, in prezent am 18 ani si sper sa continue cat mai mult.
Tie trebuie sa iti gasesti o activitate ce iti ocupa timpul mai mult, scrii astfel de chestii unei fetite de 13 ani, ea se poate numi fetita, eu domnisoara, ai incurcat rolurile si nici semnificatia lor n-o prea stii, mai Plato, mai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Vikaa):

Cat timp eu stiam deja sa scriu si sa citesc cand tu abia te nasteai, te iau cu fetito cat vreau, si iau cu fetito pe cine vreau. Daca nu-ti convine, te priveste, imi dai ignore si gata, fetito.

Eu nu cred ca calitati precum "domnisoara" ti se cuvin doar pentru ca ai o anumita varsta. Trebuie sa le meriti.
Iti lipsesc mai multe, nu doar ceva. Dupa cum vorbesti, iti lipsesc vreo cate zeci de carti pe care ar fi trebuit sa le citesti pana la varsta asta, dar ai dat skip. Spui nimic in multe cuvinte. Iti mai lipseste si respectul si inteligenta, dar cred ca e ceva destul de obisnuit pentru o generatie distrusa precum asta a ta.

Vrei si tu ajutor? Desigur, nicio problema. Faptul ca spui ca "speri" sa tina cat mai mult, inseamna doar un lucru: nu va tine mult deloc. Cand ai asteptari de la o relatie, inseamna ca e falsa. Abia cand ai certitudini apriorice, o poti numi reala. Ti-ar folosi sa bagi la caputz, fetito.

Pari si extrem de indolenta, plictisitoare si stresanta, surprinzator ca te suporta cineva. Probabil e si el la acelasi nivel, sau ii folosesti in alte scopuri. In orice caz, bafta.

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai stat o secunda sa vorbesti cu mine,nici macar face to face,esti asa sigur ca doar el ma suporta? Respectul meu se ofera persoanelor care ma respecta,care nu,trag apa si aia e.
Probabil niste carti care-s extrem de departate pentru generatia mea,si nu ma pasioneaza orice carte, domnule Plato, ca tot zici ca-mi lipseste respectul, sunt anumite carti ce ma pasioneaza si altele nu, gusturile nu se discuta.Find o relatie de aproape 1 an de aia spun sper, daca era de 3-4 ani, fi sigur ca nu mai ziceam.Nu-s nici indolenta, nici plictisitoare, reusesc sa fac pe toti fericiti, de aici poti deduce ca nu e asa cum zici tu.Nu ma afecteaza deloc descrierea ta despre mine, deoarece stiu ca nu-s asa.Probabil ca, ar trebui sa aduci si dovezi care sa ateste ca sunt cum m-ai descris matale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Vikaa):

"find"? E in engleza, "to find"?

Gunoaiele gen "Fluturi" nu se numesc carti, daca la alea te referi. Aia e maculatura scrisa de o casnica la menopauza. Conteaza si ce citesti, nu doar ca citesti. Sunt convins ca pe absolut orice subiect exista si o carte bine scrisa, de calitate, si iti pot recomanda, doar sa-mi spui ce gen te intereseaza.
Eu vad la tine doar niste replici de doi bani, gen "trag apa si aia e", asa ca deh, ce-as putea spune?

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu citesc ''fluturi'' dar nici Osho, citesc carti tipice unei fete de 18 ani, si acel ''find'' a fost scris din greseala, la repezeala.Sunt niste replici pe care nu pun accent atat de mult,deoarece esti doar un omulet din spatele monitorului,iar personal nu te cunosc ca sa-mi dau cu parerea,asa cum faci tu cu mine.Tu esti doar putin frustrat si ai impresii si prejudecati legate de mine,crezand ca daca mi le scrii ma vei face sa plang.But not now, honey, daca astea-s impresiile tale despre mine, ma bucur pentru tine.
Inca ceva, inainte de a judeca pe cineva mai intai incearca sa stai de vorba cu acea persoana o bucata buna de timp, dupa iti dai si tu cu parerea despre acea persoana.Nu-s eu cea indolenta, chiar tu esti cel indolent, ar trebui sa citesti ce am scris in gand intr-o liniste profunda, ca sa intelegi mesajul textului, domnule Plato.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Vikaa):

Nu există carti "tipice fetelor de varsta ta".
Sunt fete cretine de varsta ta, care citesc fluturi sau alte gunoaie, dar sunt si fete inteligente, tot de varsta ta, care citesc Balzac, Hugo, Stendhal, Tolstoi etc.
"Omulet" - ah, ce simpatică ești.
De unde nu e, nici Dzeu nu cere. Gata, te las, ca m-am convins.

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista fete cretine sau inteligente, omuletule.Probabil acele fete iau bataie acasa, iar din locuinta lor nu ies ca le crapa tati. Asa ca daca te crezi atat de matur, de ce iti pui mintea cu niste fete ''cretine'' asa cum ne denumesti, probabil ca esti frustrat si prin astfel de chestii te hranesti.

| Anamariaebuna a răspuns:

Eu nu vad nici o problema adică doar îți place de el și în plus dacă ati fi împreună nu ar fi asa de mare diferență

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Vikaa):

Vai, saraca laughing

| Celcestietot a răspuns:

Nu.

| OldSoul a răspuns:

Deocamdata da.
Esti cam mica, iar diferenta asta dintre voi nu e doar de varsta, e si de gandire, cel putin pentru moment.
Daca nu esti atenta, o sa te atasezi de el, si cel mai probabil o sa ai de suferit, tu dorindu-ti ceva, el dorindu-si altceva.

| aXy99 a răspuns (pentru Vikaa):

De genul 50 shades of grey?

| OldSoul a răspuns:

Eu aici nu prea sunt de acord cu tine.
Sexul vine cu unele implicatii, si asumari de riscul, iar la varsta aia, nu cred ca exita asa ceva.

| Bizon95 a răspuns:

Dpdv legal, el poate sa o incaseze pentru ca e cu 4 ani mai mare ca tine iar legea accepta maxim 3 ani
insa asta e valabil numai pana tu implinesti 15 ani
deci asteapta pana atunci si nu v-a mai fi nici o problemawinking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vikaa):

Problema va fi peste un an cand el va fi major si ea minora. Sex? Bulau!

| Raducons a răspuns:

Problema e ca esti mica pentru o relattie deocamdata las-o pentru cand o sa ai tu 17

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De moralitate ai auzit?
In al doilea rand, tot ilegal este, citeste cu atentie in codul penal.
O sa regrete toata viata ca nu a fost copil cat de mult a putut, da obsedatii sexual, astia ca tine, nu se gandesc la fata aia pe termen lung, nu-i intereseaza ca-i pot distruge viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt rece si lipsit de empatie? Jura-te
Tocmai invers, ca doar eu ma gandesc la inocenta si puritatea ei, la faptul ca un COPIL si trebuie sa-si vadă de copilărie, nu sa se joace de-a adultul.
Tu esti monstrul lipsit de empatie, nu eu.

| Mosotti a răspuns (pentru OldSoul):

Ce riscuri? Ca doar nu se joaca cu bormasina sa riste sa se accidenteze, in afara de placere nu are ce avea. Daaa, daca e vb de boli si graviditate este altceva, dar asta e de datoria lui care are 17 ani sa gandeasca, dar poate si ea sa gandeasca, in occident cum gandesc cam toti?! Li s-a facut educatie, li s-a spus, si gata.
La varsta asta multi copii sunt de note de 10 la mate, fizica, informatica, deci nu zice ca nu gandeste ca nu e asa. Gandeste f bine, doar sa stie despre ce e vorba.
Ca dezamagirile in dragoste apar sau nu, si la 13 si la 17 si la 25 si la 40 ani, aia e.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, problema este că această plăcere se termină.