| Chele_Iulian_1995 a întrebat:

"Elevii invata doar pentru note" ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Si da si nu.
Eu invat la unele materii mai mult si la altele sunt "i don't give a f*ck".De ce? Simplu.Nu-mi pasa. Daca doream sa fiu muzician sau pictor atunci imi pasa de astea.Dar eu am dat intrat la mate info si vreau sa ma duc la bio chimie ca-mi pasa de chimie.Nu vad de ce as face desen, muzica, religie.Mai ales ultima. Daca o voiam sa duceam la biserica.
Oricum, am ajuns la concluzia ca sunt mai importante chestiile pe care le aleg eu.Nu care mi se baga pe gat.
Din cls. a 5-a am stat cate 2 ore pe saptamana in fiecare an scolar sa "invat" franceza.Acum nu stiu nici sa zic cum ma cheama.Nu o folosesc si nici nu o voi face.In timpul ala puteam sa fac o alta materie pe care o folosesc.Deci la aia invatam doar pentru nota.

| Furculingură a răspuns:

Măi, eu ca elev pot spune că nu de-asta învăţ. O fac pentru a-mi face un rost în viaţă. Nu vreau să devin colegă cu tanti Viţa, femeia de serviciu de la şcoală.
Oricum, majoritatea copiiilor d-asta învaţă. Pentru mine nu prea contează ce note iau, contează să îmi rămână ceva în cap. ( chiar şi aşa nu am note mai mici de 8 ) Mbine, contează şi notele dacă vrei să intri la un liceu bun şi d-astea. Şi totuşi, am un coleg care învaţă totul ca papagalul, ştie în ziua în care îl ascultă sau în care dăm test şi după uită. Dacă îl întreb acum ceva de anul trecut nu mai ştie. Păi, dacă aşa stă treaba, după ce termini şcoala ce faci? Nu mai ştii nimic?

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Sunt de acord cu tine. Doar pentru note invata toti, daca la scoala nu s-ar da note nu ar mai veni nimeni la scoala.Pa,pa

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Nici pentru note...majoritatea vor doar sa aiba 5-6 la sfarsit de an.

| ursuroz2 a răspuns:

Da, ai dreptate, unii elevi invata doar pentru note, dar altii invata pentru ca vor (cunosc pe cineva).