| DDCC a întrebat:

Era un articol "Ce să faci când nu ai bani de psiholog" de la siteul scapadefrica, pe care nu-l mai găsesc chiar deloc.

M-am tot gândit și am găsit ce detest cel mai mult la mine, ce nu mă lasă să fiu fericit deloc. Nu e anxietatea socială, nu este vreo depresie a creierului meu, nici nu e vreo frică de interacțiune.
Ci mi se pare de neconceput să mă arăt cuiva așa slab (nu fizic). Cum să spun despre pasiunile mele sau despre mine când mi-e imposibil parcă să nu menționez de suicid (sau am voie să menționez?), cum să îmi petrec timpul cu o fată când eu știu că îmi trebuie chiar ore bune sau o zi ca să fac o decizie bună (exemplu de situație: urmează să pleci la magazin dar ți-ai amintit înainte de a pleca de vreun produs și stai ca pe spini minute întregi dacă să îl iei sau nu, câte cantități să iei)..nu pot face asta când sunt împrejurul unui grup proaspăt cunoscut.
Am un cumnat care pare mai aiurit de felul său, ca exemplu își uită cheile pe când se întoarce la mașină să își ia ceva bagaj. Mie mi se pare de neconceput..sau să râdă toți de tine în public fiindcă ai fost aiurit. Pe moment poate nu bag în seamă, râd și eu, însă apoi n-aș vrea deloc să îmi spună alții despre ceea ce s-a întâmplat.

Ok...am înțeles că niciun prieten (psihologul probabil... dar nu am reușit niciodată să spun cap-coadă tot ce vreau să îi spun) și nici TPU nu-mi va putea spune cum să tratez problema exact.
Dar măcar începutul?

Oameni buni, dragi adolescenți... nu mi-e teamă de puțină muncă, cu mine dacă știu că merită... mi-e teamă doar că mă voi simți în continuare și mereu nefericit de mizerabil fiindcă nu voi ști ce să fac, în sensul că "Unde să lucrez" la mine, la ce să lucrez la mine!?
Repet, știu doar că în discuții cu alții am încercat mereu și încerc involuntar să par șmecher, să par "bo$$" doar ca să nu arăt că sunt slab, că sunt miel pe dinăuntru.

Vă rog din inimă... nimeni și nicio carte nu mă poate ajuta fix pentru ce am scris?

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, mă laud că te pot ajuta eu. Scrie în privat.

| DDCC explică (pentru sadrian46):

Nu mă lasă să îți scriu... dă-mi mesaj tu.

| sadrian46 a răspuns (pentru DDCC):

Nu văd locul de unde să îți trimit mesaj.
O să notez aici o modalitate de răspuns.
Să mă contactezi, spui cine ești, pseudonimul tău de pe TPU și apoi eu modific acest mesaj, ca să nu am probleme, să îmi scrie cineva din Africa, că am mai pățit.

| DDCC explică (pentru sadrian46):

Nici mie. Apare când și când.

| DDCC explică (pentru sadrian46):

Vezi la setări să ai activat să primești mesaje de la toți utilizatorii.

| sadrian46 a răspuns (pentru DDCC):

Ok.

| DDCC explică (pentru sadrian46):

Am trimis acum. Poți să modifici.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la psihiatru! Vad ca încerci să ocolești niste diagnostice si fugi de tratament de parca nu ar veni in ajutorul tau.

| DDCC explică (pentru Donsavas):

Am fost la psihiatru în trecut. Ăla mi-a dat olanzapină, atât. Aia îi "ca să mă adoarmă". Este o mizerie acel tratament. Eu nu am nevoie de psihiatru.

| Donsavas a răspuns (pentru DDCC):

Olanzapina nu este anxiolitic, e antipsihotic. Schimba medicul! Cu un medicament bun, vei înlătura si fricile astea ale tale.

| DDCC explică (pentru Donsavas):

Nu sunt frici...
Am nivel 0 de comunicare. Nu pot, oricât m-aș chinui.

| Donsavas a răspuns (pentru DDCC):

Tu in momentul asta comunici cu mine, doar ca in scris.
Socializezi, esti un om normal, ai acces la internet, faci parte dintr o comunitate mare ca TPU.
Nu te retine nimeni sa iesi din casa, sa vorbesti cu oamenii asa cum o faci si aici. Găsești tu un subiect de discuție. Încearcă să mergi intr-un club in care sa găsești oameni cu aceleași pasiuni ca si tine.