| Horanhugsme a întrebat:

Este adevarat ca vom muri in 2012?

Răspuns Câştigător
| DarQueen a răspuns:

@Gogâie, nu mă pot abține. Tu ai citit măcar ce ai postat? Fata asta aștepta un răspuns cât mai la obiect, nu texte copy-paste! Pun pariu că nici măcar nu ai citit textul respectiv...

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu cred.

| AnneMarri a răspuns:

nu, este cel mai timpit lucru care l-am auzit in toata viata mea

| TSO7 a răspuns:

Daca esti crestina iti voi spune doar atat. Isus insusi le-a raspuns apostolilor ca nici El nu stie cand vine sfarsitul, doar Tatal(Dumnezeu) stie.

| DarQueen a răspuns:

NU, însă vor fi anumite schimbări la nivel Universal. Așteptăm...happy

| DarQueen a răspuns:

Wow, mersi happy

| Karinakari99 a răspuns:

Nu se stie cu adevarat.Cu tot felul de articole pe net nici nu stiu ce sa mai cred.Ba vine, ba nu vine, ba vine in 2116 sau 4006.

| metalheart a răspuns:

Habar nu am dar eu personal abia astept. stiu ca suna ciudat dar doar atunci se va separa binele de rau pentru totdeauna si cei buni vor trai asa cum merita cu adevarat.

| UndiscoveredSoul a răspuns:

POate fi adevarat sua poate nu. Putem muri si maine si saptamana viitoare sau peste cativa ani pentru ca nu exista o anume data sau asa ceva. Asta e o prostie. Dumnezeu face ce vrea si acei oameni care pretind ca le-a aparut in vis sunt un pic aiuriti. Nimeni nu are de unde sa stie. Nu-ti face griji.

| Damii a răspuns:

Numai Dumnezeu poate hotari asta...

| passenger a răspuns:

Nu!

| Horanhugsme explică:

Nu stiu cui sa dau fundita!

| Clara_6276 a răspuns:

GogaieLoveMomaie tia explicat c ainainte de de SF. lumii o sa se intample acele lucruri.deci cand o sa se intample, atunci o sa vina sfarsitul.

| wendy434 a răspuns:

Iar murim?straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În Biblie, subiectul ~Apocalipsa~ foarte important. Multe dintre cărţile profetice ale Vechiului Testament vorbesc despre acest lucru (de la Isaia la Maleahi). În Noul Testament, cele mai importante pasaje care tratează acest subiect sunt: Matei 24:4-44, Marcu 13:5-33, Luca 17:20-37, Luca 21:8-36, 1 Tesaloniceni 4:14-5:3, 2 Tesaloniceni 1:6-2:12, 2 Petru 3:3-12 şi Apocalipsa.
Un rezumat al cuvintelor rostite de Iisus în Matei 24 arată că sfârşitul lumii va include următoarele aspecte:
• Războaie şi veşti de războaie
• O naţiune se va ridica împotriva altei naţiuni şi o împărăţie împotriva altei împărăţii
• Foamete şi cutremure
• Profeţi falşi, care vin în Numele lui Iisus
• Mulţi oameni vor fi înşelaţi de profeţii falşi
• Profeţii falşi vor face semne şi minuni
• Adevăraţii creştini vor fi persecutaţi
• Dragostea oamenilor pentru Dumnezeu va descreşte
• Evanghelia va fi predicată în întreaga lume
• „Urâciunea pustiirii" (un lider mondial, care se va da drept Dumnezeu)
• Mari nenorociri
• Modificări ale soarelui, lunii, stelelor
• Adevăraţii urmaşi ai lui Iisus vor fi adunaţi în jurul Lui
• Întoarcerea lui Iisus
• Iisus îi judecă pe oameni pe pământ
Câteva texte de bază, care vorbesc despre „răpire", acel eveniment când adevăraţii urmaşi ai lui Cristos vor fi ridicaţi pentru a se întâlni cu El în văzduh, sunt: Matei 24:31, Marcu 13:27, 1 Corinteni 15:51-52, 1 Tesaloniceni 4:16-17 şi 2 Tesaloniceni 2:1-4.
De asemenea, ar trebui să vorbim şi despre felul în care vor arăta zilele din urmă. Iată ce ni se spune:
„Să ştii că în zilele din urmă vor fi vremuri grele, căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroşi, mândri, defăimători, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără evlavie, fără dragoste firească, neînduplecaţi, vorbitori de rău, neînfrânaţi, neîmblânziţi, neiubitori de bine, trădători, obraznici, îngâmfaţi, iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu" (2 Timotei 3:1-4).
Sfărşitul lumii atârnă de întorcerea lui Iisus Cristos şi de judecata Sa asupra oamenilor. De aceea, a-L cunoaşte pe El este cel mai important lucru pe care trebuie să-l înţelegem despre sfârşitul lumi
. Aproape fiecare capitol din Biblie conţine elemente profetice legate de sfârşitul lumii. Organizarea şi punerea cap la cap a tuturor acestor profeţii pot fi însă treburi dificile. Iată mai jos un rezumat foarte scurt asupra a ceea ce Biblia spune că se va întâmpla în vremea sfârşitului lumii:

Hristos îi va lua de pe pământ pe toţi credincioşii care au experimentat naşterea din nou şi care formează astfel Biserica (sfinţii Noului Testament), eveniment care este cunoscut ca Răpirea (1 Tesaloniceni 4:13-18; 1 Corinteni 15:51). Aceşti credincioşi vor fi fie răsplătiţi pentru faptele lor bune şi slujirea lor în ascultare de Dumnezeu atunci când se vor afla înaintea Scaunului de Judecată al lui Hristos, fie vor pierde aceste răsplăţi (nu însă şi viaţa veşnică) din cauza lipsei slujirii şi a ascultării (1 Corinteni 3:11-15; 2 Corinteni 5:10).

Antihrist (fiara) va veni cu putere şi va semna o înţelegere/legământ de pace cu Israel pentru şapte ani (Daniel 9:27). Această perioadă de şapte ani este cunoscută ca perioada Necazului cel Mare. În timpul Necazului cel Mare, vor avea loc războaie teribile, vor fi foamete, epidemii şi dezastre naturale. Dumnezeu Îşi va revărsa mânia Sa împotriva păcatului, răului şi ticăloşiilor. În timpul Necazului cel Mare vor apare cei patru călăreţi din Apocalipsa, precum şi cele şapte sigilii, trâmbiţa şi judecăţile potirelor.

La aproape jumătate din perioada acestor 7 ani, antihrist va rupe legământul de pace cu Israel şi va întoarce război acestuia. Antihrist va săvârşi urâciunea pustiirii şi îşi va construi o imagine de sine căruia oamenii să i se închine în templu (Daniel 9:27; 2 Tesaloniceni 2:3-10).

La finele celor 7 ani ai Necazului cel Mare, antihrist va lansa un atac final asupra Ierusalimului, culminând cu bătălia de la Armaghedon. Iisus Hristos se va întoarce, îl va învinge pe antihrist şi pe armatele sale şi îi va arunca în lacul de foc (Apocalipsa 19:11-21). Hristos îl va ţine legat pe satan în abis timp de 1000 de ani, instaurând domnia Sa în împărăţia de 1000 de ani pe pământ (Apocalipsa 20:1-6).

La finele celor 1000 de ani, satan va fi eliberat, învins din nou şi apoi aruncat în lacul de foc (Apocalipsa 20:7-10). După aceea, Hristos îi va judeca pe toţi necredincioşii (Apocalipsa 20:10-15) înaintea Marelui Tron Alb de Judecată, aruncându-i pe toţi în lacul de foc. Apoi Hristos va crea un Cer Nou şi un Pământ Nou – locuinţa veşnică a credincioşilor. Nu vor mai exista păcate, întristare sau moarte. De asemenea, Noul Ierusalim va fi coborât din cer (Apocalipsa capitolele 21-22)...( http://www.gotquestions.org/ )

Nu stim nici ce se va intampla si peste 10 minute.Totul e in mana LUI.
Găseşti aici foarte multe informaţii "culese"din Biblie.:http://www.youtube.com/watch?v=SC72jgmai1U

| Frumushica20001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate, cat ai scris? sau stai asa ca n-ai scris! AI COPIAT!applause