| IntrebariLipsiteDeSens a întrebat:

Este normal sa nu ai la 14 ani iubit?

Sunt in general opusul la ceea ce inseamna sa fii sociabila, prefer sa ma inchid in casa si sa nu ies afara doar de groaza de a nu da ochii cu alti oameni. La scoala toti ma considera ciudata si urata, si am un cerc extrem de restrans de prieteni/prietene.

Sincer nu ma dau eu prea tare in vant sa devin mai populara, sau sa incerc sa le schimb celorlalti copii toate parerile lor proaste & gresite despre mine (legate de aspectul meu fizic sau chiar de familia mea...), dar de vreo luna-doua ma tot ma iau in deradere unii colegi (foarte multi, ce-i drept) pentru ca nu am iubit.

Majoritatea prietenelor mele au (sau au avut) cel putin unul pana acum. Am inceput si eu sa acord mai multa atentie tipurilor de comportament al copiiilor de varsta mea, la scoala, pe strada sau chiar pe internet, sa observ cum interactioneaza de obicei unii cu altii. Si tind sa precizez de fiecare data ca toti, fie ei fete sau baieti, cauta cu disperare sa intre intr-o relatie? xD

Sunt si eu la pubertate, e normal sa se zbata hormonii in mine la varsta pe care o am, dar pur si simplu "imi eliberez stresul" pe filme de adulti (mda, daca stiti ce vreau sa spun) si gata, nu ma dau toata ziua la baieti si ma comport ca o c*rva. Si copiii de la mine de la scoala vad asta cu ochi rai (ma refer la faza cu ne-datul la baieti, nu la filme. )

Si in final, sper ca ultimul paragraf pe care o sa il scriu aici laughing E normal sa nu fii interesata sa ai un prieten la varsta de 14 ani? Mie nu mi se pare prea mare scofala, dar nici nu vreau sa rada ceilalti de mine. Faptul ca nu sunt intr-o relatie si sunt mereu singura nu face decat sa imi accentueze si mai mult celelalte parti rele ale mele? Cel putin daca am un iubit ca lumea, as putea inchide gurile pitipoancelor si cretinilor care isi tot bat joc de mine? Sincer, nu sunt chiar atat de urata daca imi aranjez si eu putin parul, imi flutur putin rimel pe la ochi, iau pe mine niste haine mai kinky si ma pun putin la punct. Da, sunt cam inalta, dar sunt o gramada de baieti mult mai inalti decat mine pe la liceu si prin alte locuri. (Dar merita efortul?)

Ma va ajuta faptul ca am un iubit sa imi schimb stilul de viata, sa imi largesc cercul de prieteni si sa devin mai sociabila? Si va schimba asta modul in care ma privesc ceilalti? (mda, "ceilalti", adica imbecilii lipsiti de creier de la mine de la scoala, dar, prosti sau nu, ma deranjeaza foarte mult remarcile lor si chiar ma ating la suflet uneori) [insert depressing quote here]

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ştiu că ţie ţi se pare o problemă situaţia în care te afli, însă ai dobândit respectul meu datorită atitudinii tale şi felului tăi de a acţiona şi de a privi lucrurile şi aspectele. Nu e nimic în neregulă în ceea ce te priveşte, din contră, eşti de apreciat, faţă de colege tale de generaţie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Vreau sa iti spun ca din ceea ce am citit pari foarte inteligenta si te felicit pentru asta.
Ai 14 ani, nu e cazul sa iti faci atatea griji pentru faptul ca nu ai un iubit. Stiu ca in ziua de azi multi au iubiti/iubite de la 12-13 ani, dar asta nu inseamna ca e si normal. Tu decizi cand e timpul de un iubit, nu altcineva. Nu conteaza cat **** se mananca in jurul tau, contezi doar tu. Daca vrei un iubit trebuie sa il vrei pentru tine, sa stimti ca asta te-ar face mai fericita, nu doar pentru a inchide gura oamenilor. Recunosc, ca si eu aveam preocupari din astea, ma ofticam sa ii vad pe toti din jur tinandu-se de mana si sarutandu-se, iar eu sa fiu singur, dar stii ceva, acum nu mai imi pasa. Sunt mai mare decat tine deci ar trebui sa imi fac mai multe griji in privinta vietii mele amoroase, dar prefer sa nu fac asta. Va veni si clipa mea, si a ta, si a tutoror si daca nu va veni, atunci asta e, noi sa fim sanatosi.
Iti doresc o viata frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din momentul in care tu vrei un iubit doar pentru a te simti mai bine...nu te va ajuta sub nici o forma.

| Maioru a răspuns:

Bravo domnisoara, ai 15 ani si gandesti super. Felicitari, multe nu prea as avea sa-ti spun dar desi esti foarte tanara judeci ca un om mare.Nu-ti face probleme mari cu viata sexuala, vei avea destul timp pentru asa ceva, acum pe primul loc trebuie sa fie scoala si viitorul tau iar hormonii lasa-i sa mai zburde putin pana te maturizezi fizic.Vei vedea mai tarziu ca va merita efortul de a te mentine asa cum te-a facut mama ta si cand vei simti ca a sosit momentul atunci vei face tot ce vei crede si simti.Inca o data felicitari si tot binele din lume.

| IntrebariLipsiteDeSens explică (pentru Maioru):

Mda, cred ca "mai tarziu" se vor mai maturiza putin atat colegii mei, cat si eu, astfel incat nu voi mai pune chiar asa botul la fiecare jignire pe care o aud. Multumesc frumos pentru raspuns

| SirAnarchyOSD a răspuns:

Hey!
La 14 ani adolescentii au alte preocupari, mai ales baietii. Ei sunt interesati mai mult de sport, gasca si jocuri.
Din cate am citit, colegii tai se comporta mult prea imatur. Desi pare greu sa nu ii iei pe toti in seama, merita! Asta demonstreaza cat de maleabili sunt adolescentii. Mass-media spune ca a avea un ''iubi'' e ''cool'' si ''un must''. Daca colegii tai te apreciaza mai mult daca ai un iubit si nu pentru tine ca om si personalitate atunci chiar nu merita atentia ta. Te respect pentru faptul ca dai dovada de o anumita doza de maturitate si ca nu esti ''mainstream''.
La fel am fost si eu la 14 ani. Sti ce am facut? Am fost preocupata de scoala si am invatat cat de cat, am petrecut timpul cu famila si, fiind un gamer, am jucat jocuri la greu. ''Iubi'' era pe ultimul loc. Si a fost OK.
Gandeste-te. Ce iti place sa faci? Care sunt hobbiurile tale? Acum introdu un iubit. Cat timp o sa mai ai pentru tine si familie?
Mai asteapta si ai sa vezi ca nu toti se maturizeaza.

| onlinetpu a răspuns:

Buna! eu am 14 ani si nu am iubit/iubita! e ceva normal adica la varsta de 14 ani nu prea ai timp/chef de baieti si asteapta ai destul timp sa ai iubit! nu ii lua pe toti in seama daca nu ai iubit nu inseamna ca esti urata sau mai stiu eu ce! esti frumoasa in felul tau fiecare om este foarte frumos! poate ca chiar o roblema poate ca esti lezby si asta poate sa te afecteze poate ca iti plac fetele nu e ceva ce trebuie sa ti inchis in tinewinking daca ai iubit nu iti va schima stilul de viata cel putin vei vi doar mai inebunita dupa el, daca vrei sa devi mai sociabila iesi pe afara, du-te si vorbeste cu colegele tale.deci fi cat se poate de sociabila! Funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru onlinetpu):

Auzi onlinetpu? Esti transexual cumva? Citez: "Buna! eu am 14 ani si nu am iubit/iubita!".