| anonim_4396 a întrebat:

Este ok sa am iubit in clasa a saptea?

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Sa iubesti este frumos si cu totii am simtit ceva fluturasi de mici, de la gradinita pornind. Diferenta este sa stii sa faci deosebirea intre ce inseamna fluturasii aia de inceput cand inca esti copil si nu intelegi cu adevarat ce este iubirea. Si iubirea matura pe care nu ai cum sa o intelegi decat dupa 20 de ani. Poate chiar 30.
Fara sa mai vorbim despre cand stii cu adevarat ce inseamna iubirea e important sa stii cate responsabilitati iti poti asuma la varsta ta si cate probleme se pot rasfrange asupra ta de aici. Poti face alegeri inconstiente care sa te indeparteze de parinti, familie. De cei care tin mai mult la tine. De educatia ta si de o versiune mai buna ata. E foarte important sa fii prezenta la lucrurile astea.
Sa ai pe cineva care iti acorda exclusivitate sentimentala la modul in care va ajutati la teme, discutati, va plimbati prin parc, iesiti la o inghetata, un suc, da, e ok.
Sa va tineti de mana, sa va sarutati pe frunte e in regula. Poate un sarut scurt pe buze, mai fratesc asa cateodata. Dar nu mereu.
Mare grija sa nu fie mai mult de atat. Ca nu aveti inca varsta la care sa gestionati lucrurile astea.
Iubitul ar trebui sa il privesti la varsta asta mai mult ca pe un frate. Cineva care e dispus sa faca din tine o persoana importanta in viata lui si caruia sa ii pese de tine. Sa aiba grija de tine, sa te faca sa te simti apreciata. Cam atat.
Daca te poti concentra asupra scolii si familiei si prietenilor la fel ca inainte si oferi aceeasi seriozitate invataturii si viitorului tau si pasiunilor tale, da, este ok.
Daca vezi ca te cam indepartezi de cine erai inainte sa apara el in peisaj, ca esti mai ascunsa si nu faci la fel de multe ca inainte e un semn ca poate inca nu esti pregatita.
Un iubit acum e cineva care e mai important prin constanta lui de a vrea sa ramana acolo pentru tine decat prezenta lui.
Prioritati ar trebui sa fie scoala, familia, prietenii si pasiunile tale si invatarea de lucruri noi.
Ii acorzi si lui 1-2 ore pe zi. Poate nici macar zilnic. Cam atat.
Chiar daca nu va vedeti intr-o zi ai mare grija cat ramai blocata pe internet sau la telefon vorbind cu el. Ce e mult strica. Iti rapeste bucuria de a-ti gasi propriile fericiri care nu depind de prezenta altora in viata ta.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Daca e de o varsta apropiata cu tine nu-i nimic rau tongue

| SweetHeart22 a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Dap,e de varsta mea

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru SweetHeart22):

Atunci e bine, perfect chiar!

| RAY a răspuns:

Nu stiu ce inseamna iubit pentru tine, prieten da, dar cum baietii se gandesc la sex mai bine, pune-te pe invatat

| Fatamuntilor a răspuns:

DA!
Insa iubit e folosit in mod abuziv!
Da prietenie, colegialitate.
Puteti iesi impreuna la un suc, pizza, sau chiar un film daca si parintii stiu,
Puteti sa va faceti impreuna temele, sa mergeti si sa veniti de la scoala... si cam atat!
Iubirea implica sentimente si trairi pe care le vei intelege mai tarziu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, este ok.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mare branza. copii vostri or sa aiba iubiti la gradinita

| Gunoi a răspuns:

No e prea tărziu trebuia mai devreme laughing acum lumea se vede iubirea altfel sincer vorbesc