| Nataliaa2176 a întrebat:

Este posibil sa mai cresc in inaltime la varsta de 17 ani daca ma apuc de inot?

Răspuns Câştigător
| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Desigur! Inot, o alimentatie specifica, exercitii ( intinderi, yoga) si o sa reusesti. Iti spun din propia experienta.

| Nataliaa2176 explică (pentru HarukoMariusDaniel):

Multumesc mult!

| 6Anonim9 a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Tipule, e fata... I s-a terminat perioada de dezvoltare inaltime.

| 6Anonim9 a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

In inaltime*

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru 6Anonim9):

Stii tu? Fiecare om e diferit. De ce ii strici sperantele fetei? De unde atata negativism...

| RAY a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Merita sa-i dai sperante chiar daca nu sunt adevarate? nu exista nici o dovada ca inotul creste pe cineva, fata a trecut de pubertate de mult

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru RAY):

Ce e rau in a da speranta unui suflet? Esti tu specialist si ai studiat aceasta problema? Sunt unele persoane care cresc si pana la 20 ani, nu e o regula sa te opresti la 17 pentru ca esti fata... Hai sa ne dam cu parerea big grin
Strica sa incerce? Speranta nu se stinge niciodata... sunt oameni care se autovindeca de boli rare... hai sa terminam cu negativismul, viata e frumoasa, merita sa dai speranta tongue

| RAY a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Care om se vindeca de bolii grave crezand doar? vreo dovada ceva? daca pentru tine a minti nu e ceva rau ce sa spun, nu sti daca va creste prin inot in viitor, posibilitatea e mare sa nu creasca pentru ca i s-a terminat pubertatea, faza cu 20 de ani e valabil la baieti ei avand si o pubertate mai intarziata, ce inaltime va avea e ceva genetic, doar in primi ani proasta alimentatie poate influenta cresterea, dar ea deja are 17 ani desi nimic nu i poate schimba adn

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru RAY):

Louise L. Hay... nu doar crezand, ci si prin alimentatie si ganduri pozitive.
Ii cunosti tu adn-ul si poti da verdictul? Doar la Parhon poate vedea exact.
Tocmai asta e fascinant... adn-ul uman big grin Nu putem spune nimic exact.

| RAY a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Adn ul il poti cunoaste daca i cunosti adn ul parintilor ei, ceea ce tu nu sti, desi cum gandurile astea schimba adn ul imi explici si mie? ai vreo dovada stiintifica ca gandurile schimba mostenirea genetica? nu am nevoie sa-i cunosc adn ul ca sa stiu ca fetele cresc la pubertate e ceva normal, cunoscut, ea nu va creste mult indiferent de ce sport face, ganduri pozitive, uite de ce tu nu faci asta prin ganduri sa cresti asa peste noapte 20 de cm sa prezinti o dovada, ceea ce tu afirmi se numeste pesudostiinta

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru RAY):

Te bazezi prea mult pe stiintele exacte...Eu sunt mai spiritual, imi pare rau daca te-am deranjat big grin
Ce spui este adevarat, din punct de vedere stintific.
Aici cu adn-ul si parintii....hmm, eu am 175, iar tata 160 si mama 150. Cum explici asta big grin? Nu poti stii niciodata ce iti rezerva univerul. Daca toate datele astea erau exacte, nu se mai zbateau savantii sa desluseasca atatea mistere. Materie intunecata, creierul uman si multe altele big grin
ps: asta se intampla cand citesti prea mult spiritualism... imi cer scuze!

| RAY a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Pentru ca barbati au tendita de a fi mai inalt ca tatal lor pana in 5-20 cm, iar fete sa aiba inaltimea mamelor cu vreo 5-10 cm mai inalte, barbati sunt mai inalti ca fetele nu e ceva nou, asa ti-a fost scris, fratii ai? eu recomand inotul ca e bun pentru sanatate, slabeste rapid

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru RAY):

Sunt singur la parinti. Intr-adevar... ai dreptate cu centrimetrii in plus.
Inotul este bun pentru sanatate big grin
O seara buna iti doresc!

| RAY a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Le fel si tie

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

E doar realism, nu negativism.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inotul e foarte bun desi el nu are legatura cu cresterea in inaltime, e bun sal pratici, plus ca noua ne plac fetele mai mici de inaltime

| Violleta2022 a răspuns:

La 17 ani, ca fata, s-a cam incheiat perioada ta de crestere.Te poti apuca d einot pentru ca dezvolta furmos si este un sport placut, dar nu-ti pune sperante ca vei mai creste in inaltime.

| dreams0423 a răspuns:

Un om poate creste pana la varsta de 22 de ani insa depinde de organism, de hipofiza, caci atunci cand ai o secretie hipofizala mai mare ai mari sanse sa ajungi la o inaltime mult mai mare si sa cresti pana la varsta indicata.