| nimicaici a întrebat:

Eu aveam parul fooarte cret cand eram mica dar cand si-a cumparat mama o placa, am inceput foarte mult sa o"indragesc".Ma faceam in fiecare saptamana si imi palcea muult cum statea.
Eii, mai nou a inceput sa imi placa parulc ret si sa regret ca l-am distrus..Am renuntat la placa de cand a inceput scoala si parul meu acum e drept in laterale si in spate ondulat si pana la jumatate e cret.Adica, partial drept happy Vreau sa imi revina parul, sa am din nou acele bucle superbe. Ce as putea sa fac?

3 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

Evident ca placa, vopseaua si fixativul nu ajuta deloc. Si mare atentie la "supradoze", caci dupa cateva luni de astfel de tratamente este aproape imposibil sa-ti recapeti buclele naturale, sanatoase.

Asta inseamna ca n-ai sanse la bucle frumoase fara hidratare corecta si fara o ingrijire adaptata, cu produse speciale, mai ales daca esti dependenta de produsele pentru coafat. Deci, de ce ai nevoie? Un sampon potrivit, un ulei hidratant si o masca reparatoare, posibil si o spuma sau un fixativ, alese cu atentie pentru a nu incarca parul.

Un par plin de produse coafante are nevoie de spalari dese si nici asta nu e prea bine. Spalatul zilnic tinde sa usuce varfurile si sa deterioreze parul, ca sa nu mai spunem ca parul va incepe sa se ingrase mai repede in momentul cand raresti spalarile. Doua sau trei spalari pe saptamana ar trebui sa fie de ajuns, mai ales ca parul cret nu este gras si, fata de cel drept, arata bine chiar daca nu e spalat de cateva zile.

In ce priveste tunsoarea, e adevarat ca parul cret ofera mai putine optiuni si cea mai buna pare sa fie tunsoarea lunga, in trepte. Dar cand spui bucle lungi si te gandesti imediat la un par incurcat, imposibil de periat, ceea ce iti impune o anumita disciplina in ce priveste ingrijirea lui.

Pentru inceput, alege un ulei de par hidratant pe care sa-l aplici inaintea samponului, pe varfuri si pe lungimea firelor, evitand radacinile. Trebuie s-o faci cel putin o data pe luna si sa lasi uleiul sa actoneze macar jumatate de ora. Dupa ce uleiul a reusit sa penetreze firul de par, poti sa treci la sampon. Un sampon de calitate, hidratant, eventual unul special pentru par cret. Unele sunt cu adevarat bune, altele nu prea. N-ai de unde sa stii care ti se potriveste pana nu incerci.
Ideal este sa aplici samponul de doua ori, la o singura spalare. Prima data speli bine parul ca sa iasa praful si alte impuritati, iar a doua oara, pe parul deja curat, lasi samponul sa actioneze cateva minute.
Dupa aceea, limpezeste bine ca sa elimini orice urma de sampon care ar putea ingreuna firul de par, apoi tamponeaza-l usor cu un prosop ca sa iasa pe cat posibil apa. Numai dupa ce ai facut asta, poti sa aplici balsamul sau o masca pentru par cret. Din nou, pentru a gasi produs potrivit, nu strica sa experimentezi. Cu balsamul in par, infasoara un prosop umed si cald in jurul capului, pentru a ajuta produsul sa patrunda in firul de par. La final, limpezeste cu apa rece sau calduta, care da parului tau mai multa stralucire.

Dupa ce ai tamponat parul, pe toata lungimea lui cu un prosop uscat (atentie! nu trebuie frecat cu prosopul pentru ca parul ud este fragil si se poate rupe), a venit momentuls a-l descurci, sau cel putin sa incerci. Daca ai bucle foarte stranse si uscate, care se descurca greu, e mai bine sa le descurci cand inca ai balsamul sau masca in par. Aceste produsul iti fac parul mai "alunecos", deci mai usor de periat. In niciun caz parul cret nu se perie cand e deja uscat pentru ca va capata foarte mult volum, iar buclele vor forma o masa diforma de par aspru.

Daca ai reusit sa-ti descurci buclele, este momentul sa aplici o spuma speciala pentru parul cret. Poti sa freci usor tot parul sau sa iei fiecare bucla in parte si sa o ungi cu spuma, rasucind-o pe deget. Scopul este sa obtii bucle stralucitoare si bine definite, dar nu vei reusi decat daca gasesti produsul cel mai potrivit parului tau. Acesta nu trebuie sa fie gras pentru ca ingreuneaza parul si va necesita spalare probabil chiar in aceeasi zi.

Daca ai terminat si cu aplicarea spumei, nu-ti ramane decat sa astepti ca parul sa se usuce. Cel mai bine e sa-l usuci natural, la aer, pentru ca uscatorele, prin aerul cald, deterioreaza parul si sunt cu atat mai periculoase pentru bucle. Daca totusi trebuie sa folosesti un uscator, seteaza-l pe treapta cea mai joasa, cu aer cat mai rece.

Odata uscat, parul tau cret ar trebui deja sa arate mult mai bine. Daca nu observi nicio schimbare probabil ca mai trebuie sa incerci diverse sampoane, masti si uleiuri pana il gasesti pe cel mai potrivit. Un produs de ingrijire a parului nu este niciodata bun sau prost, este pur si simplu potrivit sau nepotrivit.

Parul uscat nu se mai piaptana si nu se perie. Daca totusi se incurca sau trebuie refacuta coafura, foloseste-ti degetele sau un pieptene mare, din lemn, cu dintii foarte rari, special pentru parul cret.

Inainte sa mergi la culcare, prinde-ti tot parul intr-o esarfa de matase, care nu numai ca ii da stralucire, dar previne incurcarea si desfacerea buclelor pe timpul somnului. Daca totusi coafura pare stricata dimineata, lasa capul in jos si asaza parul putin cu degetele, folosind si putina spuma daca este necesar.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Parul are forma unui cilindru, iar actiunea placii asupra lui il distruge in timp.Mai ales la varste,, fragede,,.V-a creste la fel de cret, dar numai de la nivelul de la care nu a fost afectat de placa.Practic in unele zone e,, spart,, si nu se poate revitaminiza.

| SmartLie a răspuns:

Sa il dai cu spuma.
Si dupa ce faci baie sa nu ti-l treci cu prosopul si sa il lasi sa ti se usuce natural, fara uscator de par.
Altceva nu mai stiu. Bafta! Funda?