| Anonimă0201 a întrebat:

Eu şi cu prietenul meu ne-am gândit într-un fel să-l ajutăm pe bunul lui amic să nu mai fie timid, ruşinos retras etc. Eu personal încă nu-l cunosc dar sper că va accepta să vină să îl cunosc şi eu puţin şi să vorbesc cu el, deoarece e foarte ruşions în faţa unei fete. Întrebarea mea este: cum l-aş putea ajuta, ce aş putea să-l întreb sau ce aş putea vorbi cu el? Şi eu sunt puţin timidă când vine vorba despre persoane noi, dar îmi doresc foarte mult să-l ajutăm să nu mai fie aşa singur.

3 răspunsuri:
| LuciWv a răspuns:

Se teme sa nu fie respins.
Aceasta teama il va urmari toata viata daca nu scapa de ea.
Nu aveti cum sal schimbati odata ce el este asa, e un mod de viata pentru el.
Doar cu vointa lui se va schimba, din forta in nici un caz.
Poti sa vorbesti despre un subiect comun, ceva cel intereseaza chiar daca e timid ceva tot ii place gameing-ul sau IT-u in general.
Usor usor isi va da drumul la limba si va incepe sa socializati.
Bafta

| Anonimă0201 explică (pentru LuciWv):

Nu vreau să-l schimb, vreau să îi fiu prietenă şi să-l ajut să socializeze mai mult cu fetele deoarece îşi doreşte o prietenă, dar el mereu trebuie împins de la spate şi mereu face cum zice el şi mereu o ţine pe a lui( ceea ce mi-a povestit prietenul meu)

| LuciWv a răspuns (pentru Anonimă0201):

E incapatanat cum sunt cam toti.
Daca el nu vrea nu o sa poata sa reuseasca sa socializeze.