| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt invidioasa, recunosc.Ma,mi-e asa de greu.Am o colega care, parca tot timpul arata superb, si parca se crede o "eminenta" cand de fapt nu este. E foarte jenant, eu o cunosteam de mai demult si acum sunt cu ea in clasa. E "fresh" si na, nu stiu ce sa spun.Ma macina parca invidia asta, ma doare foarte mult. Ma puteti ajuta? Nu sunt invidioasa tot timpul, dar totusi sunt.

1 răspuns:
| Vizitiul a răspuns:

Cred ca un dram de invidie se afla in fiecare om, chiar daca nu se recunoaste. O problema majora apare atunci cand recurgi la anumite gesturi din pricina invidiei. Tine-o pentru tine si e ok, e omeneste, nu-i nimic iesit din comun. Am inteles, este superba, frumoasa etc. Sa stii ca, mentinerea frumusetii implica multa munca si de asta apreciez fetele ce se ingrijesc. Ii porti invidie, dar nu uita, si ea la randul ei este invidioasa pe alte persoane. Nu uita ca suntem oameni. Priveste-o ca pe un om, nu ca pe ceva de neatins! Un sfat: Tine invidia pentru tine si nu actiona in vreun fel asupra celui sau celei pe care il/o invidiezi!