| diego a întrebat:

Exista leac pentru gelozie? sunt cel mai gelos om de pe pamant si stiu ca o chinui pe iubita mea dar asta sunt eu pana ma lasa draqlui odata.
deci sunt atat de gelos incat nu suport sa ii zica nici un baiat " Buna "
nu o las sa iasa nici in oras ( fara mine nu iese ), ma refer nici sa isi cumpere ceva de la magazine. deci nu stiu ce sa fac e grav de tot...

3 răspunsuri:
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Wow... chiar ca asta inseamna gelozia curata. nu orice baiat care-i spune "buna" iubitei tale automat o si place. poate vrea sa fie doar prieteni sau pur si simplu a salutat-o ca pe cineva oarecare. in general nu este absolut deloc in regula sa-ti sufoci prietena doar pentru ca ai tu niste presupuneri si niste ganduri despre anumiti din viata ei. la un moment dat ea va deveni foarte iritata de comportamentul tau si se va simti mai mult stransa ca intr-o lesa si incordata din toate partile, decat libera cu baiatul pe care-l place. si chestia asta duce la un punct in care ea ar putea lua decizia de a va desparti tocmai din acest motiv. atunci frica ta de a o pierde (culminata cu o gelozie iesita din comun care o preseaza mereu) manifestata prin acest mod stresant de a controla situatia, chiar aceasta frica te va face sa o pierzi intr-un final.
asa ca eu zic mai bine gandeste-te la ceea ce faci si la faptul ca peste ceva timp modul tau de a vedea lucrurile si purtarea ta cu atata gelozie s-ar putea sa o tulbure si sa considere ca cel mai bine este sa se distanteze de tine.
trebuie sa-ti controlezi acest sentiment, care nu poate aduce decat rau in relatia voastra, si sa incepi sa te comporti ca un om normal.
succes happy

| FredFlintstone a răspuns:

laughing) ce naspa esti ma las-o pe fata sa mearga unde vrea ca poate sa desparti de tine si-o sa-ti para rau dupa aia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu e chiar asa grav! Trebuie sa ii acorzi putina libertate si in acelasi timp si tie.Ai putea sa mai iesi si tu cu prietenii tai, in acelasi timp si prietena ta ar mai iesi cu prietenele, daca o iubesti ai si incredere ca nu va face nimic.Cu gelozia nu rezolvi nimic, iar daca continui tot asa probabil prietena ta se v-a satura de la un timp si v-a vrea sa va despartiti.Mai bine libertate acum, iar pe urma va fi mai bine.happy