| JustSkill a întrebat:

Explicati-mi si mie propozitiile conditionale la engleza, va rog.
Funda! Scuze categoria.

Răspuns Câştigător
| SimoNARaluCA a răspuns:

Conditionalele cu "if"?! E simplu!
Conditionala de tipul I(in care se foloseste will/won't).
Ex:If I have time, I will call you.

DUPA IF NU SE SCRIE NICIODATA WILL.
Propozitia se traduce in romana la viitor.
Daca voi avea timp, te voi suna.
Primul verb este la prezent iar al doilea la viitor.
Conditionala de tipul II(se foloseste would/wouldn't)
If I had time, I would call you.
Se traduce la conditional-optativ(daca as avea timp, te-as suna).
DUPA IF NU SE PUNE NICIODATA WOULD.
Primul verb e la Past Tense iar al doilea e cu would.
Conditionala de tipul III(desi voi le-ati facut probabil doar pe primele doua).

If you had been more careful, this would have never happened.
DUPA IF NU SE PUNE WOULD(din nou).
Primul verb este la past perfect(retinem, dupa if la conditionala III se foloseste past perfect), iar in propozitia principala(aia fara if), avem forma would+have+past participle(forma a III-a a verbului).
In romana se traduce la conditional-optativ timpul perfect.
Daca ai fi fost mai atent/a, asta nu s-ar fi intamplat niciodata.
Sper ca te-am ajutat, succes la engleza!

| PavelLarisaIonela a răspuns (pentru SimoNARaluCA):

Buna, as vrea sa te intreb ceva despre conditionalul "if". Ai putea sa imi explici de ce dupa "if" nu pui un verb cu terminatia "ing". Te rog

1 răspuns: