| darky01 a întrebat:

Fetelor, care este problema voastra?
Cunosc 3 fete pe care le cunosc de cand ma stiu, cu 2 am fost in clasa iar a treia sta in cartier cu mine. In ultimul an am incercat sa ma imprietenesc cu ele (atentie, imprietenesc, nu are nicio treaba cu relatiile).
Cu prima fata am vrut sa merg la un film, eu stiind ca si ei ii place filmul respectiv. Vorbesc cu ea cu 2 saptamani inainte, imi zice ca vine. Vorbesc cu ea cu o zi inainte, o intreb daca mai mergem si daca sa fac rezervare, imi da seen.
A doua fata, m-am inteles de perfectie cu ea in generala si am vrut sa o chem pe afara. Imi zice ca vine, ma duc in locul unde trebuia sa ne intalnim, imi scrie in ultimul moment ca nu mai poate sa vina.
A treia fata, cea mai recenta intamplare. O cunosc de cand am 6-7 ani. Suntem in acelasi liceu si uneori mai mergem impreuna la liceu. O intreb daca vine afara, imi zice ca vede daca poate, dupa baga o scuza ca vai ca nu mai poate ca trebuie sa mearga nu stiu unde sau alea alea. A facut asa zi de zi de vreo 4 zile.
Problema mea nu este ca nu vor sa iasa pe afara cu mine (chiar daca, repet, vreau doar sa fim prieteni, nu iubiti), problema este de ce mintiti sau imi dati seen.
Daca nu vreti sa va petreceti timpul cu mine, e asa greu sa imi spuneti in fata ca nu vreti sa iesim pe afara, sa vorbim, etc?
Nu am fost nesimtit cu ele, nu am injurat de fata cu ele, nu m-am dat smecher, ba chiar am incercat sa fiu un gentleman si sa vorbesc cat mai frumos cu ele, ca sunt fete.
Astept raspunsuri si de la baieti, si de la fete, dar mai mult de la fete. Explicati-mi si mie de ce nu puteti sa fiti directe si bagati scuze.

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

"Nu am fost nesimtit cu ele, nu am injurat de fata cu ele, nu m-am dat smecher, ba chiar am incercat sa fiu un gentleman si sa vorbesc cat mai frumos cu ele, ca sunt fete."
Gentul asta de atitudine nu starneste nimic in ele, nici atractie, nici ura.
Pur si simplu cu genul asta de atitudine esti invizibil pentru ele.

Mai departe, tu esti un tip ok, de treaba sa zicem, eh, ei bine, ele au observat asta si nu vor sa te raneasca spunand un adevar crud, de asta fie incearca sa te evite sa te faca sa intelegi ca nu sunt interesate de tine.
Acum, ca tu vrei doar o singura prietenie, aia e, insa, ele pot crede altceva, pot crede ca te intereseaza o relatie.
Mai departe, prezenta ta in gasca lor le poate creea un disconfort, motiv pentru care sa te evite.
Iar actiunile pe care vrei sa le faci tu cu ele, in general cand se intampla in "doi" sunt specifice unui cuplu, inca un posibil motiv pentru care sa evite aceste intalniri cu tine, si anume, ca s-ar putea crede ca sunteti un cuplu.

Daca vrei sa te imprietenesti cu ele, incearca sa o faci prin intermediul unor prieteni comuni.

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Te-ai gandit sa iesi cu baieti daca tot e vorba de prietenie nu relatie?
Fetele au grupul lor de prietene, iar sa mearga cu tine la film, in parc la suc nu prea suna a prietenie ci a intalnire.Iar daca tu ai chemat-o pe una, apoi pe alta, apoi pe alta e logic ca fetele nu o sa iasa ca o sa spuna ca le iei de rezerva.
Mai bine incearca sa iesi cu baieti si sa iti faci prietene intr-o gasca nu doar tu singur.Iar daca vei vrea o relatie cauta o fata direct pentru asta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu una mereu sunt directa si de cele mai multe ori imi iau injuraturi, block si imi aud barfe prin cartier laughing. Fii sigur ca nu se gandeste niciuna la,, iesit ca intre amici'' cand le chemi la film etc, toate se gandesc ca ori vrei relatie, ori vrei sa le footzi. Si le inteleg, ca toti se dau baieti buni la inceput big grin
De ce nu iesi cu baieti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Restrânge grupul de prieteni laughing
Poate că ele găsesc ceva odios în prietenia cu tine, și aici cu toată simpatia mea față de tine, dacă inviți o fata la un film, ar trebui să însemne ceva. Am avut și eu o prietenă foarte bună, probabil una dintre cele mai bune prieteni liceene pe care le-am avut. E mult mai complicat să întreții o relație de prietenie dintre in băiat/fată decât între persoanele de același sex. In acest moment, nici nu ne mai scriem, și nici nu mai ieșim. S-a răcit tocmai din aceleași motive.
Exista și un limbaj al comportamentului. Intuitiv, eu as spune ca ai încerca sa le "combini". Dar nu cunosc situația reala, așa ca two-steps-back.

Analizează in ce situație te afli in acest moment, și ce simți pentru ele.

Sau pur și simplu nu au chef sa iasă afara in acel moment? Hm

| Subsemnatul123 a răspuns:

Nu te plac, asta este.