| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat. Imi pare rau ca postez anonim da' acu' chiar nu am chef sa inregistrez, sa activez si sa ma loghez pe conturi.
Eu sunt Mihai am 15 ani, intru acum la liceu la Stiinte Sociale. Ea se numeste Laura are tot 15 ani, si intra tot la Stiinte Sociale. O stiu de cand aveam 4 sau 5 ani. Am fost colegi de scoala, dar niciodata buni prieteni. Incepand din clasa a3a sau a4a mi-a placut de ea. Acum la sfarsitul clasei a8a, a inceput sa'mi placa tot mai mult, si mai mult. Am umblat dupa capu' ei ceva vreme in sensul ca vorbeam cu ea mai des. Ieseam cam in aceleasi anturaje. Pierdeam noptile pe mess (am stat o data la taclale pana a rasarit soarele) sau ne trimiteam zeci de mesaje. Ii zic surori ei (care e un fel de best friend) ca imi place de Laura si ea pastreaza secretul si ma ajuta.
Intr'o zi, vorbeam ce vorbeam cu Laura pe mess, amintindu'ne ce frumos a fost in clasele mici, si ii aduc aminte ca niciodata nu prea ne'am inteles noi. Ca vorbeam doar de scoala, sau doar ne tachinam, si alte chestii. Ea imi zice, ca ea incerca sa vorbeasca cu mine doar ca eu nu o observam sau ca ma tachina doar sa o bag in seama si sa vorbesc cu ea? Asta la scoala.
Desi imi placea de ea, mi-a fost mereu prea frica sa'i zic. Astept sa se termine scoala, ma imprietenesc cu ea and so on (am scris mai sus)...si ma hotarasc intr'o zi cu sora ei: ma, fata, eu ii zic. Cum o vad, pe mess, afara, la wc, oriunde. Merg la ea si ii zic. O chem afara, sa iesim (mai multi, eu fiind singurul care are drum asemanator cu ea, in sensul ca o conduc pana acasa) ea nu vine. E la intalnire cu prietenu' ei (eu aflu ulterior, nici macar sora ei nu stia). Vin acasa, nu e pe mess. Era 9:30! Ii trimit mesaj:
eu: buna, ce faci?
laura: bine (desi eu stiam ca e la intalnire), uite am iesit si eu! tu?
eu: aha...azi nu ai vrut sa iesi cu noi puppy dog eyes
laura: a...pai mai tii minte cand nu ai vrut sa vii cu mine la magazin? tongue nu am vrut!
eu(stiind ca glumeste): aha... okay vorbim cand ajungi acasa...ca eu nu prea mai am credit

!

Vine acasa... o abordez: buna, ce faci?
...si ii zic ca imi place de ea. Imi spune ca e cam tarziu.
O intreb daca, totusi si ei ii place de mine. Imi zice "da, da' e cam tarziu, acum am iubit".

straight face Nu mai zic mai multe...va las pe voi.
Acuma...intreb eu: ce e de facut?

Am incercat doar sa fiu prieten cu ea...si nu a mers. Pur si simplu o plac...and i have no idea WHYYYYY! Si e prea ciudat sa uit asa rapid.
Acuma stau ca prostu' si ascult melodii lente...am avut eu destule prietene la viata mea... dar asta a fost singura fata pentru care am plans! Am si renuntat la 2 fete (mult mai frumoase dpdv fizic) pentru ea.

Imi cer scuze pentru exprimare.

2 răspunsuri:
| madalinaaa89 a răspuns:

Mihai, chiar nu stiu ce sa zic.Stii vb aia:nu lasa pe maine ce poti face azi.Stiu ca nu ai avut curaj mai devreme, dar uite cum sta treaba in ziua de azi:cu rusinea mori de foame.
Asa ca nu-ti ramane decat sa astepti(sa se desparta) sau, sa insisti, spunandu-i ca u o cunosti mai bine decat oricine altcineva si ca v-ati potrivi foarte bine.Prin ceva asemanator am trecut si eu, insa eu l-am sprijit pe acest baiat pe care-l placeam si eram ff buni prieteni.In fiecare zi venea la mine si imi povestea, insa, s-a despartit de tipa aia, asa ca a venit la mine iintr-un finalhee hee
Ai grija ce faci si nu incerca sa-i desparti pentru ca nu vei reusi decat sa inrautatesti lucrurile.Incearca varianta mai delicata adica sa vb cu ea pentru ca ''vorba dulce mult aduce'' tongue

| Logout a răspuns:

Baiete, asta e un obstacol. E ceva din care trebuie sa inveti! Nu e singura fata din lume. Vine liceul \:d/ trebuie sa te gandesti ca ai alte usi deschise happy (ma refer la fete). Tu ai incercat cu ea o relatie de prietenie cand de fapt iti doreai alceva. Sa nu mai faci greseala asta niciodata. E adevarat ca din prietenie se naste iubire sau ca nu poti sa ai o relatie daca nu ai fost prieten bun cu acea persoana. Asta e adevarat, nu contrazic! Problema e ca. mai tu poti sa cunosti si in timp ce esti cu acea persoana. pe parcurs. Si daca nu-ti convine cum se comporta verde tataaa ai alte oportunitati la varsta asta laughing

Aaa si daca tot ai incercat sa fi prieten cu ea si nu ai reusit, nu crezi ca nu va potriviti? Ca ea e cam mofturoasa!?