| crrinnaaa a întrebat:

Fumatorii! De ce fumati si Ce va facut sa fumati?:s

6 răspunsuri:
| valy a răspuns:

Pf.ar fi multe de povestit
acum 8 ani.fratele meu cel mai mare a trecut prin niste perioade foarte grele in viata lui. o panarama de femeie care pana la urma ia ajuns sotie care s-a certat cu mine din cauza ei. apoi amenintarea ca voi fi ucis.de catre niste personaje influente la care le datora bani. apoi vremea cand il aveam pe fratele meu inchis.plangeam si nu mai mancam nimic.nu mai stiam nimic de mine.pana am dat de tigara. tigara mi-a facut viata mai frumoasa.sau cel putin asa imi imaginam atunci. tigara m-a facut mai dur.nu mai eram acel copil cu inocenta oricarui copil.eram un zombi...si de atunci pana acum 4 luni cand am inceput sa le raresc ca nu mai suport.ma arde foarte tare la buzunar.si totodata sanatatea mea e varza.
sper ca nu te-am plictisit si nici nu te-am intristat cu povestea mea.si am si un sfat pentru cei nefumatori.NU va apucati de FUMAT...

| anonimaa a răspuns:

Recunosc ca timp de 1 an si eu am fumat...si o spun cu rusine.
o fata de 14 ani [la acea vreme] care s-a luat de fumat pentru ca s-a despartit de baiatul care parea sa fie viata si viitoru' ei.
acum m-am lasat pentru ca nu vroiam sa mor la 20 de ani si oricum a fost o mare greseala sa fac acest pas doar pentru un idiot care nu a stiut cum sa ma aprecieze.
ideea este ca multi m'au urmat! mai toti s'au apucat de fumat pentru ca eu "am adus aceasta moda" in clasa si acum...stau si ma uit la colegii mei care saliveaza dupa o tigara, gandindu'ma ca as fi putut sa fiu la fel.
xoxo

| Georgiana2905 a răspuns:

Doamne, de ce oare fumez? Eu? Eu care mereu am urat fumul de tigara, eu care mereu vedeam ceva atat de josnic in a-ti baga un pai in gura si a scoate fum ...Si acum ce fac? Chit ca am in jur de 3 luni de cand fumez, nu ma pot lasa. Simt ca avand atata tentatie in jurul meu nu ma voi lasa niciodata. In schimb am vazut astazi cu mama un documentar legat de credinta. Cred ca singurul lucru care m.ar schimba ar fi credinta. Doar ea si o promisiune facuta mamei. Asta cred eu ca da. M-am apucat de fumat din cauza unei situatii mai neplacute care a avut loc intre mine si iubitul meu. Dupa, se fuma in camin, se fuma la facultate, tata fuma, sora fuma, cumnatul fuma. ufff... Uite din ce tampenie am inceput eu sa fumez.

| catahardy a răspuns:

Eu am inceput sa fumez din cauza stresuluihappy

| crrinnaaa explică:

Dupa ce am citit ce ati scris.
acum a venit si randu meu sa povestesc cum m-am apucat de fumatbig grin

pai am 15 ani fumez de un an. si m-am apucat de acest viceu pentru imi gasit linistea la vremea aceia.

anul trecut a plecat mama in Italia pe nesteptate din cauza ca datoriile cresteau si parintii nu le mai faceau fata. asa ca sau hotarat sa plece. asta s-a intamplat in mai.
in iunie mi-am facut un prieten cu care credeam ca totul o sa fie roz.chatterbox dar nu a fost asa.
dupa o luna s-a despartit de mine. iar apoi am simtit ca cerul se prabuseste peste mine. fiind moda noua in cartier fumatu' drogatu' si boutu'...
am inceput si eu sa beau excesiv. si venam prastie acasa ma aduceai prieteni in fata usii ca nu puteam sa merg. tata normal s-a speriat de mine. Si a inceput sa ma il puna pe varmiu sa am urmareasca. si mi-am dat seama repede. apoi m-am lasat de bout si la scurt timp m-am apucat de fumat.

iar acuum nu pot sa zic cas depedenta de tigari. dar totusi imi cere plamanu ( in fine stau si numai cu fumatori si e greu sa te abtii)
iar acum incerc sa ma las. din septembriehee hee

| daniel92 a răspuns:

Eu fumez pentru ca imi place sa tin tigara in gura