| rap4us a întrebat:

Funda! Am 13 ani si am decis ca in fiecare zi sa fac exercitii fizice (fac abdomene, ridic haltere, fac tractiuni si flotari). Dar am o nelamurire. Credeti ca o sa se puna ceva pe mine? Daca da, in cat timp?

4 răspunsuri:
| TommyHilfiger a răspuns:

O sa pui sigur ceva pe tine mai ales daca esti slab.

| Cosmin86 a răspuns:

Muschii cresc in zilele de odihna, adica in cele 48 de ore necesare dupa un antrenament.

Daca te antrenezi zilnic o sa progresezi MAI LENT si MAI PROST decat cineva care se antreneaza corect.

Si muschii NU se fac doar cu exercitii. Cel mai important lucru : alimentatia. Fara o alimentatie bogata in proteine exercitiile nu valoreaza mare lucru.

Intr-un program optim de antrenament se lucreaza 1 grupa / saptamana, asa fac sportivii de performanta si au 4 antrenamente / saptamana ( maxim 2 grupe pe antrenament ).

www.culturism.ro -> intra si citeste despre cum se fac muschii.

P.S. : acum pierzi vremea, la 13 ani corpul nu produce suficient testosteron si hormon de crestere ca sa poti avea progrese semnificative, stai sa ajungi si tu la 16-17 ani si apoi te duci la sala, mananci bine ( chiar si 6 mese pe zi ) si o sa pui muschi.

| EDEE a răspuns:

Daca le faci pe toate in fiecare zi regulat atunci crec ca cel mult in 4 luni.
vei observa si singur cum se depun muschi.
Eu tot am inceput sa exersez.

| Cosmin86 a răspuns (pentru EDEE):

Daca faci in fiecare zi te dezvolti MAI LENT si MAI PROST. muschii cresc in zilele de odihna dupa un antrenament intens.

mai documenteaza-te inainte sa te antrenezi ca un copil mic