| romavik1 a întrebat:

FUNDA!
Am o intrebare, vreau sa optez la un liceu si nu stiu cum se face alegerea elevilor in licee.
Sa va dau un exemplu sa intelegeti ce am in vedere.
In lista cu optiuni o sa scriu 10 licee la care as dori sa invat.Intrebarea este:"O sa imi vina raspuns care dintre acestea 10 m-au acceptat dupa care v-a trebui sa imi aleg singur sau voi fi automat incadrat in liceul clasat mai sus pe lista mea?"
P.S Sunt din Basarabia

1 răspuns:
| Mangustă a răspuns:

Deja s-au facut inscrierile pentru liceu si s-au afisat repartitiile, deci probabil te referi la a2a sesiune de inscrieri. Daca tu scrii 10 licee, repartitia se face in fuctie de medie. Daca altii cu note mai mari au ocupat toate locurile la primul liceu pe care l-ai scris tu pe lista, atunci vei intra la al 2lea sau al 3lea s.a.m.d. daca situatia de la primul se repeta. In concluzie, esti incadrat la liceul clasat mai sus pe lista, in fuctie de locurile disponibile si media ta.
Tinand cont ca e a2a sesiune de inscrieri, poti sa cauti ce licee mai au locuri libere pe edu.ro sau site-uri de genul.