| Mihaelaa98 a întrebat:

FUNDA+VOT. Buna TPU! AM sieu ceva la religie si sper ca ma veti ajuta :3.
Deci am :
Ce intelegeti prin cuvantul cer si cuvantru pamant
SI
Comentati expresia "Omul cununa creatiei"
VA ROG EU MULTT!

Răspuns Câştigător
| maryy a răspuns:

Buna. Dumnezeu l-a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut".

Suntem coroana creaţiei lui Dumnezeu, suntem făcuţi după chipul şi asemănarea Sa. Ce minunat. Cât de speciali suntem. Dar oare cât de mult apreciem noi asta? Câţi din noi ne întoarcem cu recunoştinţă spre Creatorul nostru să Îl lăudăm pentru ceea ce suntem. Suntem creaţi perfecţi, pentru că suntem chip din chipul Său. Şi suntem cu adevărat binecuvântaţi şi privilegiaţi de Domnul Dumnezeu l-a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul s-a făcut astfel un suflet viu". Cu adevărat suntem o minune…făcuţi din ţărâna pământului şi totuşi avem viaţă în noi, suntem vii. Oare care meşter olar poate să dea viaţă creaţiei făcute din lut? Este vreunul oare care poate să dea suflare de viaţă? Făcut din pământ şi totuşi avem viaţă în noi. Viaţa din Dumnezeu. Viaţă din viaţa Lui. SLĂVIT SĂ FIE MINUNATUL NOSTRU CREATOR! Dumnezeu.Deci vrea sa spuna ca insusi omul este o creatie.Pentru mine pamantul inseamna tarana prin care omul a fost creat de catre Dumnezeu, iar cerul lumea oamenilor de dincolo.

1 răspuns:
| AlerimxD a răspuns:

L-a început a creat Dumnezeu cerul şi pământul. Cerul este lumea nevăzută, îngerii, iar pământul este lumea văzută şi tot ce cuprinde ea.
Omul este cununa creaţiei. Fiind creat în ultima zi, a şasea, omul este foarte important pentru Dumnezeu. Înainte, Acesta, ştiind că oamenii nu Îl vor asculta, a creat locul ideal ~ pământul. Doar oamenii au chipul lui Dumnezeu (sunt înzestraţi cu libertate, raţiune şi creativitate) şi pot dobândi asemănarea cu Acesta dacă au o viaţă curată pe pământ.

Eşti clasa a VII-a, nu?
Xoxo.