| chkgenius a întrebat:

Hai salut la toti! Sunt la un liceu economic! Azi ne-au dat diploma aceea de 10 clase! Eu acum sunt clasa a 11-A! Pe ea scrie tehnician in activitati economice! as vrea sa stiu ce meseriii cuprinde aceasta ramura! va rog frumos dau si funda!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu nu inteleg cum e in Romania pentru cei care au 10 clase, dupa 8 clase isi aleg un profil ceva sau cum, si daca tot are omul 10 clase e specializat in ceva ca si cum ar fi facut o profesionala?

| chkgenius explică (pentru mgtow):

Nu nu'! deci termin clasa a 8 adica ciclul gimnazial! apoi urmeaza liceul si aici ai o sumedenie de profiluri de ex: /mate-Info,contabilitate,stiinte ale naturi,mecanizare, agricultura, etc! Iti alegi un profil dupa ce ai trecut de clasa a 10 ti se ofera o diploma de 10 clase pentru ca astea sunt obligatorii celelalte 2 pana in a 12 sunt facultative! daca vrei sa le faci le faci daca nu nu! si ti se ofera o diploma cum am specificat mai sus! pe dioploma aia scrie tehnician in competente economice sau ce mai scrie pe celelalte nu stiu! Si eu am intrebat ce meserii as putea practica cu diploma asta!

| mgtow a răspuns (pentru chkgenius):

Eu am deja 10 clase numai ca vroiam sa stiu daca am si un profil in special, pentru ca eu am dat un examen intr-o zi si am obtinut diploma direct.