| inconscient a întrebat:

Hallu! Am nevoie si eu de niste informatii despre vioara, instrumentul muzical. Imi trebuie pentru o poveste. big grin

2 răspunsuri:
| prizeFTW a răspuns:

Pai vioara este unul dintre cele mai mici instrumente care pot produce sunete foarte puternice, care pot rezista la note foarte inalte. Cele mai celebre viori sunt cele Stradivarius, fiind faurite prin 1687.Vioara are corzi si arcus.Corzile sunt acordate in cvinte si sunt intinse peste una dintre fetele cutiei de rezonanta, vibrand astfel atunci cand peste ele este tras arcusul sau cand sunt ciupite.Arcusul este alcatuit dintr-o vergea de lemn.Intre capetele sale sunt intinse perfect (cat este nevoie, un violonist va sti) firele de par din coada de cal.Un capat al arcusul are o prelungire de unde arcusul este tinut de catre violonisti.
Iar acolo in acea prelungire este un surub pentru a putea varia si tensiunea aplicata asupra firelor de par.

| prizeFTW a răspuns (pentru prizeFTW):

Acel surub se foloseste si pentru a intinde firele de par.
Daca ai nevoie, poti simplu sa cauti pe google "Vioara" si "Arcus", si pe langa wikipedia, gasesti multe site-uri cu lectii online si chestii despre vioara.Salut!