| Maria_Mimi_1967 a întrebat:

Heeeei! Am nevoie de ajutor.Deci,am dar teza la matematica si cel mai probabil voi lua 8-8.30 cam asa.Nota asta o sa imi strice toata media...Am la toate materiile media 10, iar cu nota asta imi va iesi media 9 la matematica.Mrg,pe scurt, as vrea sa imi dati sfaturi despre cum as putea sa o conving pe profa sa imi mareasca cu cateva sutimi nota din teza.(P.Stonguerofa mea de mate nu e usor de convins...Nu e afectata de nmc)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fii la piata as intelege sa negiociezi, dar ce vrei tu sa faci este ilegalitate!
De ce ti-ar marii tie nota si nu la toata clasa? Oare nu merita si ala care-i prostul clasei, sa ia nota de 10, asa cum ceri tu?
Nu fetita, asa ceva nu este posibil si nici legal!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Sanataea ta, a parintilor si a acelora de langa tine este mult mai vaoroasa decat un rahat de 10! Sper sa primesti un 4 (patru, cel mult) ca sa nu mai fii obsedata de acel 10, care nu reflecta nici pe departe cat de inteligenta esti. Bafta deasa si mult succes, dar si multa intelepiune

| IoanaRoman09 a răspuns:

Spune-i ca inveti o lectie si vei iesi la tabla

| Doarof3 a răspuns:

Pai de ce sa iei 10 dacă nu meriți? O stimez pe profesoara ta dacă e asa.Proful meu de mate ii da la unul medin 9 și ceva, aproape 10 ca îl asculta la tabla, iar când vrem noi sa ieșim sa ne pună nota, nu vrea. Eu mai mult de 8 nu am la matematica, deși răspund de 10, și îmi bat capul în fiecare zi, pe când acel coleg ia 9 și 10 fără sa facă prea mult efort.Așa ca fi mulțumită. Alții au și de 3.Nu mai fi asa orgolioasa.Ce are un 8? Nu are nimic dacă ți se strica media, trebuia sa înveți

| Lica_Ema_2001 a răspuns:

Presupun că ești la școala generală, pentru că la liceu, chiar și la cel mai bun din oraș, notele nu prea contează. Adică n o să plângi pentru un 4. Dar o să ai grijă pe viitor. Și dacă toate notele tale la mate sunt de 10, o să-ți iasă oricum media 10 și cu 8. Oricum, nu contează nota, contează că ai învățat și că știai de 10...
Și poate iei 9, stai liniștită.