| anonim_4396 a întrebat:

La EN la matematica am facut contestatie(avand 5.45) crezand ca trebuie sa iau peste 6, dar mi s-au scazut 20 de sutimi(5.25).
Am facut si la romana unde am primit 70 de sutimi in plus.
Ar trebui sa regret acum ca am facut si la mate? Cu nota de la EN si cu media de pe clasele 5-8 MA va fi 7.42.
Daca nu faceam contestatie la mate MA iesea 7.50.
Deci chiar daca intru la liceul dorit pe profilul ales ar trebui sa regret? Acele 8 sutimi sunt chiar atat de importante(in ciuda faptului ca cel mai probabil intru unde imi doresc)?
Vreau sa spun...parca imi pare putin rau ca am facut contestatie la mate din moment ce n-am avut la inceput aceasta intentie.
Voi ati regreta daca ati pierde 8 sutimi la MA dintr-o prostie(luand in considerare faptul ca tot intrati la liceul dorit)?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Singura problema este ca te-ai autoevaluat atat de gresit, este ingrijorator la varsta ta.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Adica? Te referi la faptul ca am luat mai putin la mate decat aveam initial? Majoritatea celor ce au depus contestatie la romana li s-a marit nota, dar la matematica s-a scazut in loc sa creasca.Am cativa colegi care au depus si au luat cu 40-50 de sutimi mai putin la matematica, desi erau siguri ca meritau mai mult.Si nu copii de 4-5, ci cu note de 8, 9 si 10.
Daca m-am autoevaluat atat de "gresit" ce zici de ceilalti?
Asta nu este ingrijorator la varsta lor?
Eu inca cred ca meritam mai mult, m-am verificat dupa barem, stiu ce am facut corect.
Dar voiam sa stiu daca pentru 8 sutimi(care vor fi in minus la MA )ar trebui sa regret, asta stiind ca chiar si asa voi intra unde vreau.
Ce mi-ai zis nu-mi raspunde la intrebare.
Cat despre varsta mea... faptul ca dupa o contestatie mi s-au scazut cateva sutimi in loc sa creasca nu este ceva atat de ingrijorator.

| sierra1 a răspuns (pentru Brigaela):

Prea drastică! 0.5-0.7 e în limite rezonabile, normale

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refer la faptul ca tu ar fi trebuit sa stii destul de bine cam de cat e lucrarea si sa depui constestatie numai daca ura sa iti creasca nota. Faptul ca altii s-au evaluat la fel sau mai gresit ca tine nu ar trebui sa te incalzeasca cu nimic. Pana la urma, pe tine te intereseaza persoana ta, intotdeauna vor fi altii mai putin daruiti ca tine, dar banuiesc ca si tu, ca noi toti, incerci sa fii tot mai bun, nu tot mai prost. Ca doar nu ii iei model pe cei mai rau ca tine, ci doar pe cei mult mai buni ca tine.
Faptul ca ai pierdut 8 sutimi e nesemnificativ. Faptul ca nu te ingrijorezi ca avand baremul in fata nu ai putut sa iti calculezi nota cu eroare mica imi arata ca imi pierd timpul degeaba explicandu-ti, ca fie nu vrei, fie nu poti sa intelegi. In ambele cazuri, imi pare tare tare rau de tine.

| Brigaela a răspuns (pentru sierra1):

Eu, la iesirea de la examenul de admitere la liceu, mi-am calculat exact nota la mate si, cu o abatere de 10 sutimi pe cea de la romana. Si cam asa au facut toti colegii mei, doar ca cei mai buni au nimerit practic perfect. Fiindca se publica baremul si e super simplu

| sierra1 a răspuns (pentru Brigaela):

Păi mai suntem și din ăștia, cum să zic... pământeni

| Brigaela a răspuns (pentru sierra1):

Mai degraba aerieni. Ca pamanteni inseamna cu picioarele pe pamant, adica realisti si obiectivi.

| sierra1 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu toti sunt perfecti ca tine și colegii tăi

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Mie imi pare tare rau ca faci atata caz din nimic.Am mai pus o intrebare unde am scris ce am facut corect.Fiecare punct valoreaza 0, 5 puncte.Mergi la intrebarea aia si vezi daca chiar meritam mai mult si am gresit.

| sierra1 a răspuns:

Ackerman, îmi pare mie că ai mai pus odată aceeași intrebare și parcă ti-am răspuns, așa-i?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Daaa,dar voiam mai multe raspunsuri. sad
Imi pare rau ca am facut contestatie si la matematica deoarece nu voiam la inceput, in ciuda faptului ca am castigat 50 de sutimi.
Si voiam sa stiu daca ar trebui sa regret pentru ca voi avea cu 8 sutimi mai putin la MA.
Aceste 8 sutimi sunt importante chiar daca intru unde vreau?