| Mancherz a întrebat:

Încep prin a va spune ca am o mama EXTREM de severa.
Am 16 ani, iar ea nu ma lasă sa port sutien, nu ma lasă sa ma machiez( nici măcar cu rimel sau puțin fond de ten), nu ma lasă sa imi fac unghiile ( nici măcar cu oja transparentă), nu am voie sa port blugi prea strâmți, maiouri sau bluze prea strâmte... Si nu înțeleg de ce!
Va închipuiți cum ma simt eu cand merg la școala in tricou si fara sutien sau măcar o bustiera? Sau cum ma simt cand imi ies coșuri mari, si nu am puțin fond de ten sa le acopăr?
NU MAI POT SA SUPORT! Avem o situație financiară foarte buna, eu sunt premianta, o ajut la treburi si o respect cât de mult pot, insa nervii si frustrarea m-au copleșit!
Acum câteva saptamâni am împrumutat niste machiaj de la verișoara mea. Zis si facut, m-am machiat puțin si am zis sa merg sa o întreb pe mama cum imi sta..Nu o sa uit niciodată ce fata a facut: pur si simplu a mers, a luat un șervețel umed si a început sa ma șteargă pe fata. Nu vorbim niciodată despre ceva mai feminin, sa imi fac unghiile cu ea, sa ii fac diferite coafuri sau sa o machiez. Nu mi-a spus niciodată ca n-am voie sa port sutien, insa tot ce am mai feminin ori le ascunde ori le arunca, fie ca e vorba de niste pantaloni mai scurți, fie ca e vorba de o crema. Asa e! Nu ma lasă să-mi cumpăr creme! Fie ca am acnee sau am o piele uscata ca desertu', tot nu-i pasa. Ea poate fi considerată o mama buna? Ma cearta din orice nimic, tipa la mine si ma face sa urăsc viața din ce in ce mai mult. Unele fete ma întreaba de ce nu port sutien, de ce nu ma machiez, de ce nu am si eu unghii mai lungi sau de ce nu imi las parul liber:. Chiar asa e viața?
Ce sa mai fac?
Poate cazul meu e banal, dar pentru mine, e ceva de nedescris.
Spuneți-mi ceva! Un sfat sau o părere ma poate ajuta enorm! Dau fundița!

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Ia-ti machiajul cu tine in geanta si il aplici in baie inainte de scoala, daca chiar nu mai rezisti fara, apoi il stergi la plecare. Pune tu bani deoparte sa-ti iei ce vrei fara sa-i spui ei pe ce i-ai dat. Sutien? Pff, nu ai nevoie de asa ceva. Sanii sunt ca niste animalute salbatice ce trebuie sa zburde libere. Sauu, sau, gaseste o modalitate de a o convinge pe mama ta.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In privinta sutienului, lamurest-o ca este mai provocator pentru baieti sa-ti vada sanii saltand sub bluza.

In privinta celorlalte interdictii, sunt de acord cu ea --- la scoala nu se etaleaza feminitatea ci intelectul!

| corbulalbrosu a răspuns:

Te compatimesc din toata fiinta mea. In rest NO COMMENT.

| Florentina9210 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine.