| adela2012 a întrebat:

Heei! Unii probabil or sa ma judece sau nu ma vor intelege, poate vor rade sau vor spune ca ce minte am, dar eu chiar simt nevoie sa ma descarc aici, deoarece in alta parte nu am unde. Sa incep cu inceputul. Am 16 ani si pot spune ca ma simt mai singura ca niciodata. Parintii nu prea imi dau importanta, prieteni am foarte putini, 1-2 si chiar imi doresc o persoana care sa imi arate ca tine la mine, deoarece ma simt exclusa si nedorita. Nu, nu ma intelegeti gresit, nu am venit aici ca sa imi caut "jumatatea" sau sa ma plang, ci doar sa caut un sfat bun. Poate mai sunt persoane care au trecut prin aceleasi lucruri ca si mine. Pana acum nu am avut un iubit si practic ma simt nedorita si diferita de ceilalti, simt asta in fiecare zi. Nu sunt genul de persoana care sa faca tot ce face restul, dar spun asta pentru ca stiu ca e ceea ce am nevoie, din moment ce nimeni nu imi arata afectiune. Chiar visez la ziua cand va fii cineva langa mine, si imi va spune ca ma iubeste si ca imi este alaturi, visez asta de foarte mult timp, si parca am ajuns la capatul rabdarilor. Aveti vreuna sfat, ceva? Chiar nu mai stiu ce sa fac.

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Totul pleaca de la tine si de la modul de gandire si de percepere.
Cu cat te stresezi mai mult,cu atat iti faci mai mult rau si ajungi sa fi din ce in ce mai depresiva.
Esti inca adolescenta,e normal ca unii adolescenti sa se confrunte cu probleme de genu.
Persoana aia care vrei tu sa apara,nu apare cand vrei tu si la momentul potrivit.
Evident,tu crezi ca acum e momentul potrivit.
Nu vad ce legatura are problema ta cu faptul ca nu faci ce face restul.
Important e sa faci ce iti place si ce te face sa te simti bine.
Problema e la tine,fie esti exagerat timida,fie nu stii sa te adaptezi intr-un grup,ceva se intampla.
Altfel nu imi explic cum de nu ai prieteni.
De relatie inteleg,inca esti mica si sunt lucruri mai importante de facut.
Totusi, nu ti-ar strica un prieten, te-ar face sa te simti mai fericita, asta daca ar fi genul de baiat potrivit pentru tine.
Priveste si partea buna, ai doar 16 ani, e timp destul.
Daca erai o btranica neputincioasa, ce mai faceai?!
Capu sus si mult succes!

| RAY a răspuns:

Sti cum e cu sfaturiile ca nu ajuta daca nu faci nimic tu personal, nu e nimic rau ca te exprimi aici dar tu ai nevoie de cineva real, dar cum lumea e perversa, vicleana slabe sanse sa gasesti ca multi vor profita de slabiciunile tale

| T0T a răspuns:

Ai doar 16 ani, ai timp. Te înțeleg, poate uneori te simți singură dar tot ce poți face e să treci prin viață cu capul sus, viața ta de abia începe. Sper să nu treci prin anumite momente dificile care să îți facă mai urâtă starea dar dacă mai vrei un sfat ți-l dau cu mare plăcere pe privat. Nu prea știu ce să spun, nu treci nici printr-o mare tragedie având în vedere că ești la început de drum dar nu e ok nici să te simți așa. Desigur, probabil sunt și niște cauze pentru care crezi că ești diferită și ai puțini prieteni pe care nu le-ai specificat. Dacă erai mai detaliată era perfect. Observ că ai nevoie de afecțiune, sincer și eu, dar totuși ție nu ți-au fost spulberate anumite speranțe când chiar te așteptai că e momentul să o primești de la cineva. Sper să nu treci prin asta și sper să găsești acea persoană care să te facă să te simți iubită însă e extrem de greu să o găsești și să îți dea garanția că aceea chiar e persoana potrivită. Succes.

| AlexBarbu23 a răspuns (pentru T0T):

Http://www.marketglory.com/strategygame/AlexBarbu2391, intrati si faceti bani din acest joc online, succes!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rabdare, vei gasi cu putin noroc pe cineva.

| Gunoi a răspuns:

O drăguță dacă nimeni nu îți arată afecțiune nu înseamnă că nu te admiră sau nu te privesc. Și din ce am citit presupun că vrei ca cineva să te îndrăgească, sfaturile nu cred că pot umple golul sau să-ți îndeplinească dorința ai nevoie de mult mai mult

| liviutalove a răspuns:

Stiu sentimentul... si eu sunt in aceeasi situatie. Cred doar ca trebuie sa avem rabdare