| alex3065 a întrebat:

Hei. Am 16 ani si vreau sa merg la un festival de muzica; problema este ca se afla la 300 km distanta si ai mei nu pot sa ma duca. Cum sa ii conving sa ma lase sa merg cu trenul? Sunt responsabila si pot avea grija de mine, imi voi cumpara singura biletele si tot restul, dar am nevoie de acordul lor. Ceva sfaturi?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca minor nu cred ca poti sa fii responsabila de ceva ce ti se poate intampla la 300km de casa!
Indiferent cat crezi tu ca nu se poate intampla nimic, la asemenea concerte, intotdeauna se intampla urgii, accidente, droguri, violuri, raniri, rapiri samd.
Legal, parintii tai sunt responsabili de tine pana la 18 ani.
Ca mama, ii inteleg perfect daca nu te lasa sa mergi, pentru ca nici eu nu as fi de acord cu asa ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar nu cred ca e cazul la 16 ani de asa ceva... km intregi cu trenul, festival de muzica, nopti cine stie pe unde samd... si daca eu gandesc asa dapai parintii tai

| alex3065 explică (pentru suntserios):

Nu se pune problema de nopti. O sa stau doar cateva ore si ma intorc dimineata urmatoare, deci voi fi noaptea in tren.