| anonim252 a întrebat:

Hei.
Am o problema. Eu in general am o parere destul de ok despre mine, adica nu ma consider o frumusete iesita din comun dar daca ma analizez nu-mi gasesc defecte majore, iar cele pe care le-as avea nu mi se pare ca ar fi ceva de care sa fiu complexata, din contra, simt ca ma fac speciala. Pot spune ca sunt multumita de mine. Cu toate astea factorii externi ma determina sa imi scad increderea in sine desi nu vreau dar se aduna si ma tot gandesc. Au fost si destule persoane care mi-au zis ca arat bine, ca sunt frumoasa, sunt privita lung de barbati pe strada si totusi am patit ca in mediul online cand se aprindea o discutie primul lucru `reprosat` imi era ca `nu arat bine` `ca nu s-ar uita nimeni la mine` `ca ce fac cu fata aia` etc. desi am avut destui iubiti, tipi care m-au placut.
O alta chestie care ma deranjeaza e ca am impresia ca unele din prientele mele sunt mult mai abordate, in general in mediul online dar uneori si in realitate (si nu, nu au poze deochate la profil sau ceva) de baieti desi sincer mi se pare ca arat mai bine ca ele si totodata parca sunt si lipsite de nuanta, mi se par incolore, comune. N-o zic acum sa le jignesc, pur si simplu mi-am exprimat opinia.
Un sfat ceva? Nu stiu ce sa mai cred. Adica eu sunt ok cu ce vad in oglinda si nu inteleg de ce unele persoane se iau de asta, poate e un lucru general de case se leaga, nu stiu, dar eu mai mult in legatura cu mine am observat. Nu sunt foarte fotogenica, intr-adevar, arat mai bine in realitate decat in poze. Daca e relevant, am remarcat ca persoanele care mi-au spus asta sunt in general persoane fara poza la avatar, care-si ascund indentitatea dupa un cont fals chiar daca e vorba de Facebook. Sa fie modul lor de-asi exprima complexele?
Multumesc pentru orice sfat si totodata ca v-ati facut timp sa cititi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti multumita de tine? Ok esti. Acele fete pot fi doar invidioase doar sti ca se intampla asa. Stai calma ca e mai importanta opinia ta si tu te cunosti mai bine decat ele. Sunt invidioase si nu stiu cum sa isi exprime sentimentele decat jignindu-te. Aranjeaza-te si fa-te cat mai frumoasa ca sa nu mai zica nimic proastele alea. Esti unica in felul tau si ar trebui sa fii mandra ca te consideri frumoasa. Unele fete isi pierd toata increderea de sine

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Tot mai multe va plangeti ca nu sunteti tratate ca obiecte sexuale. Ai nevoie de bani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu te afectează dacă nu-i acorzi importantă.
Conectează-te la viața reală. Nu te compara cu X sau Y ești unică în felul tău. Nu ești într-o competiție cu prietenele tale pe Facebook ''Cine cucerește mai mulți băieți'', nu le considera ''rivale'' dacă sunt abordate mai mult decât tine. (Frumusețea nu se măsoară pe Facebook, mai devreme sau mai târziu toți îmbătrânim).
Când un om îți oferă o apreciere, este decizia ta dacă o primești sau nu. Când un om îți oferă o critică, este decizia ta dacă o primești sau nu. Tot ce trebuie să știi este că ceea ce vei primi va deveni parte din viața ta. Ceea ce vei ignora se va stinge din lipsă de atenție.
Cum tu îți exprimi opinia așa fac și alți oameni. (Lipsă de ocupație). N-ar trebui să te bazezi doar pe fizic (Degeaba ești frumoasă dacă înăuntru putrezești). Contează mult caracterul.(Să ai ce vorbi cu o persoană). Sunt alte lucruri importante în viața pe care te poți axa. Baftă!

| meagainxd a răspuns:

Buna, nu asculta ce spun altii si mai ales persoanele neimportante pentru tine. Cu siguranta ca arati foarte bine, insa nu trebuie sa iti expui corpul prea mult. Daca parerile negative sunt venite din partea unor baieti asta inseamna ca vor sa vada si ei o rochita, un decolteu. fundul sau sanii. Tipic baietilor imaturi care critica o fata doar pentru acest aspect.