| anonim252 a întrebat:

Hei.

Am o problema. Eu in general am o parere destul de ok despre mine, adica nu ma consider o frumusete iesita din comun dar daca ma analizez nu-mi gasesc defecte majore, iar cele pe care le-as avea nu mi se pare ca ar fi ceva de care sa fiu complexata, din contra, simt ca ma fac speciala. Pot spune ca sunt multumita de mine. Cu toate astea factorii externi ma determina sa imi scad increderea in sine desi nu vreau dar se aduna si ma tot gandesc. Au fost si destule persoane care mi-au zis ca arat bine, ca sunt frumoasa, sunt privita lung de barbati pe strada si totusi am patit ca in mediul online cand se aprindea o discutie primul lucru `reprosat` imi era ca `nu arat bine` `ca nu s-ar uita nimeni la mine` `ca ce fac cu fata aia` etc. desi am avut destui iubiti, tipi care m-au placut.

O alta chestie care ma deranjeaza e ca am impresia ca unele din prientele mele sunt mult mai abordate, in general in mediul online dar uneori si in realitate (si nu, nu au poze deochate la profil sau ceva) de baieti desi sincer mi se pare ca arat mai bine ca ele si totodata parca sunt si lipsite de nuanta, mi se par incolore, comune. N-o zic acum sa le jignesc, pur si simplu mi-am exprimat opinia.

Un sfat ceva? Nu stiu ce sa mai cred. Adica eu sunt ok cu ce vad in oglinda si nu inteleg de ce unele persoane se iau de asta, poate e un lucru general de case se leaga, nu stiu, dar eu mai mult in legatura cu mine am observat. Nu sunt foarte fotogenica, intr-adevar, arat mai bine in realitate decat in poze. Daca e relevant, am remarcat ca persoanele care mi-au spus asta sunt in general persoane fara poza la avatar, care-si ascund indentitatea dupa un cont fals chiar daca e vorba de Facebook. Sa fie modul lor de-asi exprima complexele?

Multumesc pentru orice sfat si totodata ca v-ati facut timp sa cititi.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Daca tu te vezi ca fiind frumoasa, nu mai conteaza cum te vad ceilalti.
In ziua de astazi nu are rost sa te iei dupa poze, multe sunt editate, conteaza mult si cum sunt facute.
Si eu sunt in situatia ta, arat decent(parerea mea), dar in poze ies foarte aiurea (prietenii mei nu au idee sa faca o poza, ei sunt de vina laughing ) si mai sunt si foarte pretentios cu pozele in care apar si eu.
In rest aia e, eu ma vad normal, nici urat, nici frumos, asta-s eu, cine ma place bine, cine nu tot bine.
Cat despre tipii care-ti dau mesaje si se leaga de pozele tale, unii considera asta o metoda de abordare, oricum ar fi parerea mea e sa le raspunzi ironic la acele mesaje, eventual le zici ceva gen "eh, am pus si eu poze mai urate, sa aiba tupeu si cei ca tine sa-mi dea mesaj", idei sunt, important e sa nu-ti pese de ceea ce spun ceilalti!winking

2 răspunsuri:
| ANDREEEEEecuA a răspuns:

Nu ar trebui sa iti pese prea mult de parerile altora. Probabil ca ai fost jignita datorita furiei si eu am o prietena foarte buna si cand ma enervez o jignesc, dar apoi imi pare rau. Consider ca, cea mai importanta parere pentru tine este chiar a ta, daca tu te consideri frumoasa inseamna ca esti si probabil in legatura cu baietii, nu ar trebui sa te ingrijorezi, eu cred ca avem doar un suflet pereche adica doar unul conteaza.

| anonim252 explică (pentru ANDREEEEEecuA):

Multumesc, inteleg ce zici, dar e greu ca atunci cand auzi asta din mai multe parti incepi sa-ti pui intrebari si nu stii ce sa mai crezi.