| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am si eu niste intrebari si sper ca ma puteti ajuta. Prima ar fi daca e o problema foarte mare daca fumez si am 13 ani si jumatate? Apoi daca e bine sa nu ma simt bine in relatia mea si sa suport niste faze mai mult sau mai putin enervante( de genul eu iau un pachet de tigari si el il vrea pentru el la el acasa si dimineata ma trezesc ca a fumat jumate din pachet) si mai multe. El are 16 ani jumate. Oare ar trebui sa ma complac in continuare in aceasta situatie sau sa ma despart de el? Am avut cateva tentative de a ii spune cum ma simt si mi-a spus si el cateva chestii asa ca sentimentele mele au trecut pe planul doi, pentru ca mi s-au parut mult mai importante ale lui. Il iubesc enorm de mult, dar el in ultima vreme m-a respins iar acum imi reproseaza ca eram falsa cand vroiam sa ne sarutam. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| ioana181 a răspuns:

Cred ca vrei sa faci de toate prea devreme. La 13 ani (jumatate) ai iubit si fumezi. In privinta fumatului e grav la orice varsta sa te apuci de fumat. Si in privinta iubitului...nu sunt alti baieti mai de treaba decat actualul tau iubit care spui ca te respinge? Poate ar trebui sa te gandesti intai la tine si apoi la el.

| Fetita a răspuns:

Sa te lasi de fumat in primul rand pentru ca nu o sa mai cresti. O sa ramai pitica. In al doilea rand nu are sens sa te certi cuprietenul din cauza tigarilor.(daca v-ati lasa de fumat nu v-ati mai certa, cel putin nu din cauza asta). In al treilea rand care e faza cu sarutatul. Si pe bune, nu zic din rea vointa dar nu e bine sa fumezi nici la o varsta mai inaintata daramite la 13 ani. Accept relatii chiar si sex la varsta aia dar fumatul te distruge. Vb foarte serios. Cunosc pe cineva care fumeaza cam tot de la varsta ta si nu a mai crescut nici in inaltime foarte mult, nu i-au mai crescut nici sanii... Ia sfatul ca de la o surioara mai mare. Bafta cu prietenul.winking>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este foarte bine ca ai intrebat pe TPU decat sa nu intrebi pe nimeni, pentru ca sunt sigur ca aici sunt foarte multi oameni buni care iti vor explica din inima, spre binele tau!