| vyrus1990 a întrebat:

Sal, stie cineva o metoda sa ma las de fumat, fumez de la 7 ani acum am 21 si inca fumez dar ideea e ca nu am reusit niciodata sa stau mai mult de 3 ore fara sa fumez si partea cea mai proasta e ca sunt foarte nervos daca stau 2 ore si dependentza e mult prea mare acum fumez 1 pachet pe zi, va rog sa-mi spuneti o metoda mai sigura stiu ca nu exista dar totusi imi incerc si eu norocul, Ps: daca reusesc sa ma las cu metoda voastra promit ca va dau jumate din banii care i-as da pe tigari lunar timp de un an, si vreau sa ma las din cauza sanatatii, cand ma trezesc imi vine sa vomit si plamanii din mine, fara raspunsuri gen trebuie sa ai ambitie

13 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimi vyrus...ce vrea omu aia face, daca tie nu iti place un fel de mancare/bautura etc si mama ta te forteaza sa mananci/bei, tu ce faci? banuiesc ca refuzi, nu? mai bine ramai flamad, decat sa mananci acel fel de mancare care nu iti face bine ori nu iti place si preferi sa mananci paine goala nu? deci asa se intampla si cu tigara, impuneti o vointa de fier, si lasa tigara pana nu e prea tarziu, omu cand are vointa, urneste muntele din loc, asa si tu, gandeste-te ca nici o fata nu mai vrea sa fie cu tine si sa te sarute din cauza tutunului, dar inainte de toate gandeste-te ca esti tanar si in viata valorezi mult mai mult daca esti sanatos si plin de viata, am fost acum 2 ani trimisa la Bucuresti pentruanalize de specialitate la institutul Marius Nasta, am fost nevoita sa imi faca brohonscopie pentruafectiunile astmului.ma rog, acolo ce am vazut nu imi vinea sa cred ca ce fel poate arata un plaman sanatos de nefumator, si cu arata un plaman de fumator, iar daca tu zici ca fumezi de la 7 ani, esti veteran deja, cand am vazut acei plamani de fumatori, am zis: Chiar daca aveam de gand sa ma apuc de fumat, din acel moment am zis: NICIODATA, decizia si hotararea iti apartin in totalitate, nu trebuie sa te invete nimeni nimic, tu singur iti poti decide soarta, sanatatea si durata de viata.mult noroc si poate ne mai auzim.

| crhh a răspuns:

Tot cautam pe net un site peste care dadusem acum ceva vreme cand am intrat si eu in perioada de "anti-fumat", dar nu l-am gasit. Oricum, iti spun din amintirile mele cam ce scria pe site. Deci, in primul rand, trebuie sa ai ambitie (degeaba zici ca nu vrei sa auzi de ea, dar chiar ai nevoie de ea), dupa aceea...pe site-ul acela, zicea ca nu e necesar sa dai bani pe plasturi/gume sau alte metode farmaceutice. Zicea ceva de genul, ai avea nevoie cel putin de o saptamana mai lejere (adica sa nu ai parte de asa de mult stres), totodata ai nevoie de apa cu lamaie iar de fiecare data cand ai vrea sa fumezi, bei o gura din sticla aceea de apa cu lamaie. Ai nevoie de un program (in prima saptamana) cat mai greu, adica, sa ai ce sa faci intr-una, sa-ti fie atat de incarcat incat sa nu te mai gandesti si la fumat, sportul te va ajuta in cazul asta (eventual sa fugi putin, sau sa innoti, depinde ce-ti place si ce te simti in stare ca ai putea sa faci). Dupa aceea, anunta-ti prietenii/familia si persoanele din jur ca vrei sa te lasi de fumat si sa te ajute in privinta asta (si totodata sa nu stai prin jurul persoanelor care fumeaza, ca nu o sa fie un punct pro pentru asta, ci unul negativ). In cazul in care ti-ai format o rutina de genul: Merg la servici printr-un loc si pe acolo iti aprinzi o tigara pe drum. (schimba locul, mergi prin alta parte, chiar daca e mai lung drumul, te trezesti mai devreme, dupa cum spuneam, ai nevoie de un program cat mai lung). Incearca asa! Si nu am nevoie de jumatate din banii pe care-i dai pe tigari, da banii aia pe apa aceea cu lamaie! O zi buna sa ai si multa bafta la renuntat!

Răspuns utilizator avertizat
| crhh a răspuns (pentru vyrus1990):

Incearca sa citesti o carte, incearca sa te uiti la cat mai multe filme, incearca sa faci ceva activitati (in momentul de fata si eu stau singur, si eu am avut o tentativa de lasat de fumat, dar am renuntat la idee a doua zi, pentru ca am spus ca nu ma simt pregatit, dar odata si odata tot am sa o fac, pentru ca sunt foarte multi bani pe care-i cheltuiesti pe tigari). Bun, servici nu ai, scoala nu ai, fa treaba cu aia cu apa plata cu lamaie, si plimba-te pur si simplu prin oras. Ai prieteni, ma gandesc, incearca sa iesi cu ei (sper ca ai si prieteni nefumatori), nu stiu... uite, o alta idee e sa incepi sa dai raspunsuri pe aici pe TPU, si eu am inceput sa le ofer pentru simplu fapt ca nu tare am activitati. Incearca sa faci totul spre binele tau! Nu ai pentru ce sa-mi multumesti mie, eu sunt un simplu utilizator, incearca sa te multumesti pe tine in legatura cu problema ta!

| Trolli a răspuns:

Cum sa fumezi de la 7 ani? sper ca ai uitat un 1 in fata.
Te poti lasa de fumat prin vointa si autosugestie. Este destul de greu la inceput, dar incurajeaza-te. Sunt multi oameni care s-au lasat. Totul depinde de tine. Eventual, aplica si un plasture. Gasesti la farmacie. Stiu ca ai zis fara raspunsuri gen trebuie sa ai ambitie, dar fara ambitie nu faci nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| TheCritic a răspuns:

Buna! Te trezesti noaptea si fumezi? Am fumat si eu putin timp, in jur de jumatate de pachet pe zi si am realizat ca fumam din ce in ce mai mult pentru cei 15 ani ai mei... apoi, incet-incet m-am lasat aproape de tot.Acum fumez o tigara la 3-4 zile sau sunt saptamani in care uit de ele.Incearca sa mananci bomboane mentolate, fara zahar sau sa iti ocupi mainile cu ceva.Totusi cred ca cea mai buna metoda e prin hipnoza.Fratele meu a scapat de teama de masini asa.De fiecare data cand urca in masini i se facea rau si se sufoca.A fost la 4-5 sedinte si a scapat de aceasta teama.E adevarat ca sunt costisitoare dar sunt folositoarebig grin

Răspuns utilizator avertizat
| TheCritic a răspuns (pentru vyrus1990):

Ai putea sa crezi in hipnoza.Te poate face sa nu mai simti nevoia de tigari.Sau mai era ceva, sedinte la psihologi sau la nu stiu ce medici.big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Mih4y a răspuns:

Sall vyrus eu nu fumez dar am avut un pr. care tot la fel a incercat fuma de la 11-12 ani de nebun... parinti lui s-au despartit si acu nu poate sta fara tigarasad. Cat timp era impreuna cu parinti lui reusea sa nu mai fumeze. Dar tot am o solutie pentru tine cum a facut el...happy Incearca sa nu fumezi o zi intreagaaaaaa si incearca sa nu te gandesti la tigari, sau cel mai sigur mod du-te la un spital sau ceva si intreaba daca un doctor are vreo recomandare pentru. tinesad

| crhh a răspuns (pentru Mih4y):

Doctorii ii vor recomanda medicamentoase pe care o sa arunce banii fix d-ampixu` ca alea nu ajuta la nimic. Proprie experienta!