| Lovelly4YOU a întrebat:

Hei. Am si eu o problema.
Sunt aproape anti sociala. Adica am avut o prietena buna, de care m-am distantat pentru ca am observat prefera compania altora, dar acum nu mai suport sa stau langa alti adolescenti, nu imi face placere sa imi petrec timpul cu copii de varsta mea ( am 15 ani, daca are vreo relevanta acest fapt... ). Sunt foarte impulsiva si directa, urasc falsitatea si prostia. De exemplu, acum cateva zile am jignit o colega deoarece la un proiect mi-a refuzat initial o idee si dupa a pus-o in aplicare, asumandu-si-o, poate pare o situatie stupida dar mi s-a parut o nedreptate in momentul respectiv. Cand nu suport pe cineva ii spun pur si simplu, nu ma pot abtine. Am observat ca ma inteleg mai bine cu oamenii mai mari decat mine, dar rareori sunt in preajma lor.
In pauze nu prea stau cu colegii, deoarece nu ii agreez, stau si ascult muzica sau citesc ceva.
Sunt si cateva persoane cu care sunt destul de draguta, si cu care imi face placere sa stau, dar nu se leaga nicio legatura de prietenie sau ceva... In unele cazuri probabil a fost si vorba de invidie din partea celorlalti, fara sa exagerez, dar am o familie cu situatie financiara buna, si unele persoane ma percepeau drept o fata figuranta. Dar nu sunt deloc asa, doar ca daca ma irita prezenta cuiva, nu ezit sa arat asta.
Am intrat intr-un liceu foarte bun, initial mama dorea la altul dar eu am decis sa vin aici. Doar ca nu imi place, desi sunt cu asa zisa cea mai buna prietena in clasa, si ma gandesc ce ar fi fost daca o ascultam pe mama de la inceput. Ma gandesc sa ma mut, asta m-a dat si mai rau peste cap.
Va multumesc, celor care v-ati pierdut timpul cu romanul asta plicticos si astept sfaturi de la cei care au mai fost in aceasta situatie sau de la altii binevoitori. Vreau sa ma "normalizez" si sa o viata sociala cat de cat pe linia de plutire...

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Viața va fi mereu idioată, și mereu vei găsi ceva ce nu îți va plăcea! Poate mă aflu și eu în aceeași situație cu tine, însă eu nu îmi doresc să schimb nimic la mine. Mereu am zis că nu am nevoie de oameni, că nu am nevoie de prieteni care să mă ajute, și cu toate astea mi-e greu să suport faptul că în acestă lume sunt singură.
Toți suntem singuri, și vom rămâne singuri! Nimănui nu-i va păsa cu adevărat de noi, acum suntem cei mai buni prieteni, mâine suntem cei mai mari dușmani!
De ce îți dorești să te schimbi? De ce vrei să fii o persoană normală? Lumea oricum e prea falsă, e greu să-ți faci prieteni acum!
Faza cu liceul, te vei obișnui! Cred că orice persoană care a mers unde și-a dorit, este nefericită! Când faci o alegere ce ți-ar putea schimba viața, alegi ce ți se pare ție mai bun, cu toate că ceilalți te îndrumă să mergi în altă parte, și de-abia după ce vezi cu adevărat cât de nefericită ești în acel loc, îți dai seama de greșeala făcută!
Sfatul meu pentru tine este să-ți deschizi inima, și de asemenea, să încerci să fii prietenoasă!

2 răspunsuri:
| IAmAFreak a răspuns:

Nu ai cum sa ai o viata sociala perfecta daca nu gasesti persoane cu interese comune.

| Chrystopher_Julyan_1998 a răspuns:

Daca vrei putem fi prieteni big grin, din ce oras esti?