| lulugabi a întrebat:

Hei. Ati simtit vrodata acel sentiment de ura pentru o persoana dar in acelasi timp sa o iubesti din tot suletul tau.Si ai face orice pentru el.Si sa incerci sa il urasti si nu poti.Si sa te chinui zile si noti sa il scoti din cap dar gandul tot la el zboara?

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

URA si IUBIREA sunt doua notiuni si sentimente diferite! Nu pot incapea amandoua, nici in inima nici in minte.Asa cum dispare iubirea(din diverse motive:obisnuinta,violenta verbala sau fizica), poate disparea si ura(prin evitarea individului,"stergerea" lui din mintea ta).
De ce sa te chinui? Nu mai exista pentru tine si basta! Mai problematic este atunci cand ai copii, nu ai venituri, locuinta(este mai greu sa iei o decizie).Nu merita nici-o persoana, sa sufere din cauza unei "iubiri"inchipuite.Si crede-ma, stiu ce este ura(cu timpul s-a transformat in dispret)!

| Eysi a răspuns:

Da. Dureros... sigh