| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Buna tuturor! Am si eu o problema : trec a 6-a si nu stiu ce meserie sa aleg.Am terminat a 5-a cu media generala 10 si am luat decat un 9 tot anul. Imi plac limbile straine, sa desenez, imi place literatura, matematica, sa calatoresc(turismul). In principiu:NU stiu! Am vrut sa ma fac psiholog, dar...sunt oameni cu diferite probleme (unii nebuni) si ...nu ma caracterizeaza big grin, am vrut apoi sa ma fac medic cardiolog, dar e mult de invatat, de asemenea am vrut sa ma fac si avocat, insa imi place dreptatea si n-as suporta sa las liber un raufacator, doar pentru ca am argumente, As vrea o meserie care sa imi placa, dar totusi sa castig bine, nu sa fiu multimilionara.Sunt dispusa sa invat daca e o meserie pe care sa imi placa sa o practic. Ceea ce ma pasioneaza sunt limbile straine, desi inca nu am parcurs toate materiile. Franceza, engleza, si spaniola sunt niste limbi f frumoase, asa ca m-am gandit sa fiu translator. Dar din cate am citit pe TPU, nu am sanse sa devin decat profesoara, ceea ce nici prin cap nu imi trece! Deci:pls ajutati-ma. Ce as putea sa devin? P. S: imi place si arihtectura, matematica, romana, (dar nu ma omor dupa biologie); Funda :* happy winking happy

2 răspunsuri:
| dyaaaa a răspuns:

Buna...din punctul meu de vedere daca chiar inveti atat de bine ti-asi spune sa te faci avocat...dar mai ai fff mult drum pana atunci si mai ai timp sa te mai gandesti! BYEE

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice ai alege acum, probabil te vei răzgândi de câteva ori până la momentul în care va trebui să alegi concret. Acum, mai bine învață la toate materiile, participă la activități extrașcolare și, cu timpul, opțiunea va veni de la sine.