| Ruxandra15 a întrebat:

Hei. Care limba este mai importanta si mai usoara? Engleza sau germana? Stiu ca engleza se foloseste peste tot dar nu e chiar asa. Sunt tari care nu o folosesc.

Răspuns Câştigător
| 123Stefy456 a răspuns:

Uite cum sta treaba...
Engleza: -avantajesicke usoara (ma refer si la litere si accent); se foloseste destul de mult; dezavantaje: cam toata lumea stie engleza si nu mai e mare lucru sa o vorbesti.
Germana: stiu ca e ma grea ca engleza dar mai au cate ceva in comun. Daca stii germana este posibil sa ai mai multe porti deschise pentru o viitoare cariera in strainatate.
Stiu ce spui ca si eu sunt in aceasta situatie. Eu una nu am sa fac engleza intensiv, ca se poate invata usor si am sa ma concentrez pe germana. E bine sa le stii pe amandoua, dar ai mai multe sanse cu germana.
Sper ca am fost de ajutor. Succes!

| Ruxandra15 explică (pentru 123Stefy456):

Engleza nu imi place pentru ca nu imi place profa. Mereu am avut media 9 niciodata 10. Cu greu reusesc semestrul asta sa am media 10 la engleza dupa ce am facut 2 ani de meditatiie cu alta profesoara. La germana mi se pare mai usor pentru ca are acele reguli de pronuntie clare pe cand engleza nu le are.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici engleza nici germana nu sunt nici grele nici usoare.sunt exact asa cum vrei tu sa fie.
Alege una sau chiar pe amandoua, poate fi amuzant, placut sau...nu! totul tine de entuziasmul si dorinta de a invata sau nu aceste dialecte. Daca intrebam si asteptam raspunsuri ca sa luam o decizie atunci nici tu nu stii sigur catre e sa te indrepti. opiniile vor fi multe si impartite. e pacat sa iei o decizie in baza opiniei unora ca d poti sa te aventurezi in necunoscut si sa formezi propria parere.succes.

| Teardrop a răspuns:

Dă-mi un exemplu de ţară care foloseşte germana în favoarea englezei. Înfară de Germania, desigur.
Dacă ai posibilitatea şi capacitatea să le înveţi pe amândouă fă-o.

| Ruxandra15 explică (pentru Teardrop):

Unguri nu folosesc engleza, la fel nici bulgari care prefera rusa sau germana, grecii prefera graca sau germana, turci la fel nu adora engleza. Sunt multe tari. Engleza stie tot prostul germana fiind o limba grea nu prea este invatata dar daca mergi in Germania Austria te iau de prost daca nu vorbesti in germana

| Teardrop a răspuns (pentru Ruxandra15):

Cu toate astea, în hotelurile şi restaurantele din Ungaria se vorbeşte românălaughing, în cele din Grecia engleză, în cele din Turcia engleză, în cele din Germania şi Austria se vorbeşte şi engleză.

Dacă vrei să te muţi în Germania, şi eşti sigură de asta, da, învaţă germană.
Dacă vrei să fii un turist, recomand engleza, pentru orice ţară din lume. Chiar dacă unei naţiuni nu-i place o limbă (cum îi posibil?!), în marea majoritate a şcolilor, prima limbă va fi engleza.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ruxandra15):

Grecii prefera engleza si germana.
Engleza o vorbesti in aproape toate tarile de pe glob, ca intalnesti oameni care nu stiu, aia e altceva, dar engleza este folosita peste tot.

Engleza o vorbesc foarte bine nemtii, olandezii, grecii, poate ca italieni nu suporta prea mult engleza au avut divergente in trecut pe timpul razboiului si de atunci au anumite probleme de asa zis rasism. Bulgarii se descurca bine la sarba, rusa si engleza. Polonezii - rusa, sarba si engleza. Sarbii - rusa, bulgara, poloneza si engleza.
Elvetienii prefera italiana, germana, engleza.

Chestia cu nemtii ca te i-au de prost sa nu vorbesti limba lor, nu e adevarata, asta banuiesc ca ti-ai format tu un negativ sau cel care ti-a aruncat aceasta minciuna. ba din contra, te ajuta foarte mult sa le inveti limba chiar daca o vorbesti prima data in engleza, asa si cu olandezul ori belgianul. Sunt foarte rabdatori ca oameni.

Iti spun asta pentru ca am un cerc mare de prieteni care sunt de diferite origini mentionate mai sus.

Pentru mine este usoara engleza, apoi vine greaca pe care am invatat-o in aproape 1 an de zile si de ceva timp m-am apucat sa invat germana.

| Ruxandra15 explică (pentru MihaelaDart):

Profesoara mea de engleza impreuna cu cea de germana au fost la mall in Germania. Si fiecare a mers unde a vrut. Andreea(asa o cheama pe cea de engleza ) a zis ca se descurca in engleza iar vanzatoarea se uita la ea ca la felul 100. Daca mergi intr-o tara straina totusi e bine sa stii cateva cuvinte in limba lor. Nu ma refer chiar la Chineza sau turca dar germana,franceza, rusa, greaca, italiana, spaniola tot trebuie sa stim niste cuvinte pe langa engleza care mi se pare o prostie. Belgienii stiu ca sunt rabdatori ca au limba putin mai grea maiales ca seamana putin cu franceza si eu care nu am pronuntie buna la franceza sunt bata in belgia. Germana e mai clara adica frate daca auzi gesenc e clar ca se scrie Ghescenk pentru ca au reguli de scriere foarte clare. Pe cand in engleza sunt momente in care vorbeste foarte repede si nu pot nici macar intelege ce zice apai sa mai scriu. La germana e clar cu pronuntia care e dupa regula insa englezii nu au chiar tot timpul reguli de citit si asta ma deranjeaza foarte tare cand citesc pentru ca pronunt unele cuvinte cum imi vine.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ruxandra15):

Sincer in ce tara am ajuns nu am stiut deloc din limba lor si nimeni nu s-a uitat ca mata ca in calendar.
La greci de exemplu, nu stiam nici o boaba greaca pana sa ma decid cu mutarea mea la ei, la fel si ei ca tara, foarte rabdatori. Profesoarele tale au fost ca turiste, dar nu ca si localnice, poate ca de-asta au fost un pc socate acele vanzatoare sau au fost nitel mai deplasate, ca de obicei nu se intampla asa ceva.

Oricum germana o percep destul de usor, se aseamana cu engleza in multe cuvinte si sincer sunt sigura ca o voi invatat foarte repede pana la toamna.

| Ruxandra15 explică (pentru MihaelaDart):

Merge foarte repede eu in 3 ani am ajuns sa ajung la ultima faza adica conversatia. Prima faza cu invatarea unor cuvinte, dupa traduceri si doar dupa ce faci traduceri poti conversa.