| canddyxo a întrebat:

Hei.
De cateva zile ma simt cam prost. Adica, nu doar de cateva zile, ci de 2 ani incoace, dar ma simt mai rau acum. Nu fizic, ci psihic. Sunt obosita, degeaba dorm, dimpotriva, am si insomnii iar uneori adorm plangand :"). Nu mai are rost nimic pentru mine, absolut nimic. Degeaba desenez, citesc, ies pe afara sau ascult muzica. Nu ma mai ajuta nimic. Ce as putea face sa ies din stările astea? Nu, nu am ganduri de suicid sau sa ma tai cu lama, mi se pare aiurea sa ma ranesc pe mine insum ( p.s, nu insult persoanele care s-au taiat, si eu am facut-o acum cativa ani/ stiu cum e). Imi doresc alta viata, am probleme in familie, n-am sa intru in detalii, stiu ca am toata viata inaintea, de asta vreau sa fac cumva sa scap de rutina asta jalnica. Pentru ca asa este. Nu-mi spuneti sa ies pe afara sau asa, ca degeaba. Am si anxietate si nu prea am multi prieteni, lipsa de comunicare e ceva normal pentru mine, mai ales cu prietenii si familia. Mi-e frica de ce o sa se intample.As vrea sa vorbesc cu voi. laughing) cei care o sa-mi raspunda ( am 14 si sunt fata rolling on the floor)) ) Vreun sfat, ceva? laughing)

6 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Mmm, taieturiii, sexyy! < 3

Fa`ti un iubit sau cauta`ti o prietena indeajuns de nebuna incat sa te scoata din rutina zilnica.Pleaca de acasa o perioada.Socializeaza cu lumea insa nu cum ai facut`o pana acum ci ca si cand ar fi ultima data cand ii vezi si vrei sa traiesti fiecare moment.Alege`ti un instrument muzical capabil sa te ajute sa-ti creezi propria muzica interioara.Alearga zilnic, alearga ca si cum ai vrea sa lasi in urma ta toate grijile si problemele, alearga pana cand nu mai ai aer.Fa lucruri care pana acum ti s`au parut interzise sau pe care nu te credeai capabila sa le faci vreodata.Priveste lumea toata ca si cum ar fi camera ta de distractie, doar limitele pe care ti le impui tu singura te pot opri din a face ce iti doresti.

Moralitatea ma face sa te indemn sa vizitezi si un psiholog/psihiatru, dar ce stiu ei, da`i naibi, traieste`ti viata.

| canddyxo explică (pentru WaterDrop):

De-ar fi și atât de ușor de făcut...

| WaterDrop a răspuns (pentru canddyxo):

Crezi ca este ceva usor in viata asta? Lucrurile frumoase nu sunt niciodata usor de obtinut si doar o persoana care este deja invinsa renunta inca inainte de a incerca macar.Nu te vei face niciodata bine daca deja traiesti cu impresia ca va fi greu.

| Mada1920 a răspuns:

Comunicarea te-ar ajuta foarte mult,cauta sa iti faci prietene sau macar amice. Incearca sa vizionezi video-uri de optimist,autosugestie, cauta sa faci lucruri care iti creeaza placere, evita lucrurile care te-au adus in aceasta stare. Stiu ca iti va parea aiurea, dar peste cativa ani o sa iti mai doresti sa fi adolescenta, incearca sa fi mai degajata cu tot ce este rau in viata ta.

| kaZep a răspuns:

Salut, cum a zis si Mada, daca nu comunici cat de mult poti vei intra mereu in stare de depresie de genul acesta... Daca vrei sa vorbim despre lucruri casual nu mă deranjează deloc. Am fost în aceea situație ca tine asa ca te înțeleg. Daca vrei sa vorbim random imi poti trimite un mesaj cu un id de contact skype, whatsapp. Ce vrei tu, reține, nu esti singura si trăiești într-o societate mare, românii sunt cu tine.

| canddyxo explică (pentru kaZep):

Hei, sigur. Ai vrea sa vorbim pe whatsapp?