| lila40 a întrebat:

Hei!sad De ce trebuie sa fiu asa de nefericita?
Sunt urata! Sunt pensata aiurea iar cu mama nu pot vorbi sa ma duc la salon sau sa ma duc singura pentru ca nu pot, de fiecare data cand ies afara si e frig imi apar niste pete rosii pe fata, am alergie la frig, dintii ii am galbeni si sunt cariati, pentru ca nu am avut si eu niste parinti care sa ma obisnuiasca cu rutina zilnica de a mi spala dintii, am cosuri si pe spate si pe fata, fac un tratament dar nu mi trece, am o alunita mare pe picior, vizibila si vara nu pot purta pantaloni scurti pentru ca imi eteama ca as putea ajunge de rasul satului, cum se spune, unghiile mi se rup foarte repede si nu pot avea si eu niste unghii frumoase, multe puncte negre pe fata, am sanii mici, parul foarte des si cret, ce mai, sunt ORIBILA! Si sa nu mai spun ca sunt clasa a 10 si nici acum nu m am adaptat cu noii colegi, mi a zis unul odata, era si baiat"vai dar cate cosuri ai pe fata" si ma simt exclusa din colectivul lor! Vreau sa mor, nu stiu, sa dispar! nimeni nu ma intelege si nu ma place, am ajuns sa cred ca nici macar familia measad De ce unii au totul si eu nu am nimic? Cunosc o fata care are sute de prieteni, ma rog, admiratori, e frumoasa, e pensata, pleaca in vacante cu familia, si e mai acceptata in clasa mea decat sunt eu! Si e fata pe acre o urasc pentru ca mereu rade de mine si ma ia in batjocura, bineinteles, pe la spate ca in ziua de azi totul se face pe la spate.Nu mai pot! Ceva sfaturi? Va rog...simteam nevoia sa ma descarc cuiva! Aaa, si mai cunosc o fata care are 15 ani si eu fac 15 in martie si e foarte apropiata de mama ei, chiar se duce cu ea la salon la pensat! Pe mine mama nu ma lasa sa ma pensez, nici macar sora mea, careia ii spun totul, mi a zis"ce ma? te pensezi de acum?" va precizez ca sunt singura din clasa care nu se penseaza si cand vine vorba de subiectul asta mereu il evit...si ma simt prost! Oare de ce sunt asa nefericita?!

Răspuns Câştigător
| Carmenssitty a răspuns:

Draga mea, nu trebuie sa te simti prost sau sa fi deprimata.acestea sunt schimbari ale adolescentei. eu cred ca o mama este prietena cea mai buna si niciodata nu te tradeaza.ar trebui sa o iei si sa-i vorbesti deschis despre problemele tale si sa o faci sa inteleaga ca esti la o varsta la care pensatul este normal si lucrurile de rutina trebuia sa le inveti de mica dar se pot schimba si acum deoarece sunt tratamente pentru albirea dintilor si sa ii speli zilnic iar tu trebuie sa te ingrijesti in cea mai mare parte singura deoarece este varsta la care aceste lucruri trebuie sa faca parte in viata ta. nu cred ca esti o fata urata si nu trebuie sa te iei dupa comentariile rautacioase ale unor copii care nu se vad pe ei inainte sa vada pe ceilalti. exista tratamente si pentru cosuri,poti merge la un dermatolog. iar punctele negre le poti scoate la un salon. alunita de pe picior este ceva natural,alunite am si eu si are toata lumea, nu te priva de o pereche de pantaloni scurti pentru ca ai o alunita. iar sanii, ii poti pune in valoare cu un sutien cu push-up pentru ca nu toata lumea ii are mari si nu e o problema asta. incearca sa discuti despre lucrurile acestea cu mama ta si incearca sa te aranjezi singura si sa iti faci un program astfel incat sa poti sa iti faci frumoasa fata si corpul si sa fi mandra de tine ca persoana. orice nelamuriri mai ai voi fi aici sa ti le clarific. papa:*

15 răspunsuri:
| Ioanantonia a răspuns:

Bai,calm down, nu se mai poarta pensatul, da un aer de ieftin, cosurile suntcool si parul cret e genial! esti misto!

| Yoyoo300 a răspuns (pentru Ioanantonia):

Nu se mai poarta pensatul si cosurile sunt cool? Cati 12 ani ai? talk to the hand

| Ioanantonia a răspuns (pentru Yoyoo300):

Ma lasi, fetele naturale sunt cele mai dragute!

| Yoyoo300 a răspuns (pentru Ioanantonia):

Da, dar nu cu sprancene cat parul' din cap si pline de cosuri. Just sayin'

| lila40 explică:

Carmenssitty :

nu pot sa vorbesc cu mama, nu stiu...parca imi e teama sa nu rada sau sa imi zica ca nu vrea sa ma pensez,crede ma ca am incerca sa ii spun dar parca ma tine ceva sa nu o fac, e greu de explicat, si eu imi doresc sa fiu mai apropiata de mama dar nu prea pot.sad

| MGF a răspuns (pentru lila40):

Eu vreau sa te ajut si sa vorbim poti sa imi lasi un id de messenger?

| lila40 explică (pentru MGF):

Portocala40

| OnlyTheScript a răspuns:

Te plangi ca un baiat ti-a zis ca ai cosuri pe fata?! La mine un baiat popular a observat ca eram transpirata la subrat si mi-a zis: Esti uda, esti..cine te-a udat?!" laughing si am inceput sa rdem amandoi.e normal tongue

| Skumpic_Bobokel_1998 a răspuns:

Eu zic sa te duci sa te pensezi singura happy
Ca sa nu ai o dihanie de spranceana stufoasa ca o jungla happy

| Madalina7 a răspuns:

Deci am trecut si eu prin astea laughing))acum mi-am schimbat parerea despre mine crdeam ca sunt o urata mai ales ca un baiat mai mare mi-a scos in evidenta unele defecte..si ce am facut? pai mi le-am rezolvat singura si ce nu s-a putut rezolva l-am facut neobservat..si eu am dintii cariati, desi am fobie la dentist ma duc foarte des ca sa pot rezolva o parte importanta la o fata..nu? zambetul care trebuie sa arate cat de cat, am 14 ani si am avut multe tentative de sinucideri din cauza ca nu ma suportam, dar pana la urma mi-am dat seama ca nu conteaza ce zice lumea..lumea nu-mi stie povestea asa ca mai da-o incolo..baietii se legau de mine si ma demigrau vazand ca ma afecteaza...dar acum mi-am dat seama ca nici aceei baieti nu sunt atat de perfectilaughing si acum le intorc fiecare vorba pe langa daca iti schimbi parerea ta despre tine parca pari mai frumoasa..asa mi se pare miebig grin ma uit in oglinda si cand zambesc chiar daca am dintii cum ii am imi place felul in care arat adica am devenit narcisista pe scurt laughing))))) bun si cu pistruii tai? vai ce n-asi da sa am si eu macar vreo doi pe fata.ii iubesc:*si am citit ca mai esti si mai mica, vaii ce as vrea sa fiu eu mica de inaltime..eu am 1.70 :/ si baietii plac fetele mai mici de inaltime ca sa le poata lua in brate..pe langa poti sa port tocuri linistita ca sa fii mai inalta..in schimb eu deja sunt inalta deci nu am dreptul la tocuri numai daca vreau sa dau cu capul de pragul usiilaughing))si ce daca nu esti pensata? acum se poatra sprancene groase.zii si tu ca asa e moda.ce ei nu au auzit de moda pana acum? incearca sa-i mintesti ca tu vrei sa fii in pas cu moda sau ceva de genubig grin la mine a mers cel putinlaughingvai si cu roseata de pe fata..mama asa sunt si eu dar eu la calduralaughingsi eu le spun ca mie imi plac obrajii rosii laughing) de dezvoltat te vei dezvolta in timp..doar ai rabdare. sper ca te-am ajutat pupic:*

| MGF a răspuns:

Ai id?

| Brunetsiica a răspuns:

Sincera sa fiu daca as fi in locul tau, m-as duce singura la salon si m-as pensa odata ce te vede pensata nu mai are ce sa ati faca. cumpara-ti o placa de par si indreapta-til, fond de ten sa nu mai fie asa vizibile cosurile, o igiena mai stricta si o sa fi ok, schimba ceva la tine fai ceva sa-ti recapeti increderea in tine sa te simti frumoasa, sa te simti tu bine in pielea ta sa ati placa ceea ce vezi in oglinda!

| Skumpic_Bobokel_1998 a răspuns (pentru Brunetsiica):

Mda, si apoi? Sa zica toti "Bitch, pot sa-ti iau jumatate din frumusete cu un servetel,, :/

| Mykybrunetha12345 a răspuns:

Uite draga mea nu trebuie sa te simti asa.Esti superba.Toate fetele sunt superbe.winking Si eu credeam la fel acum ceva timp, ca sunt urata, nu eram pensata deloc si la fel aveam dinti galbeni.Dar de atunci totul s-a schimbat.Am un iubit care ma iubeste cu dinti mei si cu cu cosurile mele.La fel si mie, imi era rusine sa ii zic mamei sa ma penseze sau alte lucruri, dar dupa ce i-am spus o data, mama a devenit cea mai buna prietena a mea. big grin Nu te stresa.Vei fi bine. Pentru dinti galbeni spale-te pe dinti de 3 ori pe zi(dimineata, pranz si seara) iar intre aceste perioade, daca poti mai dati din cand in cand cu bicarbonat de sodiu pe dinti.Cosurile fa-ti o masca cu bicarbonat(pui bicarbonat si putina apa intr-un paharel mic) apoi iti dai pe fata si astepti 15 minute fara sa te atingi de ea. Dupa, te speli pe fata cu apa si imediat dupa, daca are cine, sa iti stoarca cosurile.Se vor stoarce super repede.Pensatul nu e o problema, nici eu nu am model la sprancene.winking Pentru alergia la frig du-te la farmacie si cere un unguent.Sigur exista.Iar pentru unghii, daca vrei sa le ai mari si sa nu iti mai cada, trebuie sa iti dai cu un gel intaritor pe ele.Tu nu stii cat am plans eu sa am unghiile mari iar acum le am mai mari ca mama.Nu iti face griji, esti superba asa cum esti.Eu mereu am vrut par cret, asa ca mandreste-te cu parul tau iar ca sa ii dai volum, spale-te cu sampoane care dau volumul parului.winking

| georgianna981 a răspuns:

Ai facebook?