| smilesandtears a întrebat:

Hei! De curand am fost la inscrierea la liceu, si am optat pentru inlocuirea limbii franceze cu spaniola, deoarece la franceza sunt praf laughing si as vrea sa stiu daca este grea spaniola ca pronuntie, ca gramatica? Ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Eu fac italiană (care se aseamănă) și mi se pare mult mai ușoară decât franceza. (asta se datorează în special proferorilor) Pronunția este mai ușoară, și accentul.
Se aseamănă cu româna, fiind o limbă latină.
Sper să te descurci!
Multă baftă.

| Emmeii a răspuns:

Bună.

Personal, nu fac engleză, dar o prietenă apropiată de a mea, a optat de asemea pentru spaniolă în loc de franceză şi mereu îmi spune că este uşoară şi că-i place. Plus că dacă ai mai văzut ceva telenovele de pe Acasă, sigur ştii măcar câteva cuvinte. laughing. Aşa că nu cred că ai de ce să îţi faci probleme. ^^

O zi bună şi vacanţă plăcută în continuare!

| grab a răspuns:

Eu personal ti-as recomanda franceza, dar nici spaniola nu se invata mult mai dificil doar e tot din latina venita. Succes!