| Ioana_Delia_1998 a întrebat:

Hei! Dintre Asistent Medical Generalist, Tehnică Dentară, Nutriție și dietetică și Balneofiziokinetoterapie ce ați alege? Care e de viitor? Mă refer la UMF-UL din Iași.

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Oh hey, vad ca ai mai adaugat cateva pe lista.Din tot ce ai insirat tu, singura care iti ofera indeajuns de multe posibilitati, libertate de miscare si un salariu bun este profesia de asistent medical generalist.Plus, este o meserie foarte sociabila. Succes!

| Ioana_Delia_1998 explică (pentru WaterDrop):

Mda, am adăugat ceva. Mhm, asistenții medicali nu sunt plătiți așa de bine. Doar în afară sunt plătiți cât de cât ok. Dar mă atrage un pic.

| WaterDrop a răspuns (pentru Ioana_Delia_1998):

Daca visezi la salarii de 4000+ ron, nu se va intampla.Insa 2500-3000 se ating si la noi in tara.

| Ioana_Delia_1998 explică (pentru WaterDrop):

Mama e asistentă medicală și câștigă 1500. Și nu e mulțumită deloc. Nasol.

| WaterDrop a răspuns (pentru Ioana_Delia_1998):

Depinde unde lucreaza, variaza.Si eu am in familie asistenti si stiu de la ei ca de la privat la stat sunt niste diferente enorme.Si inca ceva, o asistenta de laborator de exemplu nu va lua niciodata la fel de mult ca una de sectie, etc. Vorbim de diferente pana la 1000-2000 lei in plus.Conteaza destul de mult si ramura.

| Ioana_Delia_1998 explică (pentru WaterDrop):

Pe de o parte e interesantă și Bioingineria Medicală. Dar din câte știu, nu prea sunt laboratoare în țară.

| WaterDrop a răspuns (pentru Ioana_Delia_1998):

Humz, nu ma pot pronunta in cazul ei, daca nu te deranjeaza matematica banuiesc, posibil sa fie destul de multa.

| Ioana_Delia_1998 explică (pentru WaterDrop):

De unde știi atât de multe? laughing Scuză-mi îndrăzneala. Ești student(ă)? Dai dovadă de inteligență.

| WaterDrop a răspuns (pentru Ioana_Delia_1998):

Cum iti permiti sa ma intrebi asa ceva, de neconceput! Nee.

Da, pai, in ziua de azi este destul de usor sa ai acces la diferite informatii daca iti place sa fii la curent cu ce misca prin jurul tau, si mai sunt acele dreptunghiuri cu multe foi, pe care lumea le-a uitat demult, carti cred ca se numesc, destul de utile draciile. Spiritul autodidact ajuta deasemenea.Tot ce trebuie sa faci este sa nu`ti doresti sa fii o leguma ca si restul, pentru ca in ziua de azi deja nu mai ai loc de ei, heh.Am fost si student, da.

| Ioana_Delia_1998 explică (pentru WaterDrop):

Ups! Nu am vrut să te deranjeze acea întrebare. Dar nah, curiozitatea asta... laughing)) Mulțumesc tare mult pentru răspunsuri. Unele chiar sunt utile. Mhm, îți stă bine ca generator de informații. (glumesc). :3