| IuliaIulytza14 a întrebat:

Hei. Este un baiat pe care il plac de aproape un an, dar n am avut niciodata tupeul sa i spun. Dar incet incet incep sa prind tupeu si vreau sa i spun ceea ce simt pentru el. M am gandit ca in seara de revelion la ora 24:00 sa i spun ceea ce simt printr un mesaj pe facebook.
Cum sa i spun ceea ce simt pentru el? Cum sa ma formulez, ca sa zic asa?
P.S. Nu prea ne cunoastem, ne stim doar din priviri si am vorbit de vreo 2 ori pe fb.
CEL MAI BUN RASPUNS CARE MA VA AJUTA PRIMESTE FUNDA. :*

Răspuns Câştigător
| Alphabeat a răspuns:

Hello there! Eu o sa iti dau parerea mea personala laughing Am 16 ani si anul trecut am trecut si eu prin aceeasi chestie ca si tine... deci. am experienta cum s-ar zice. Stiu cum e, nu ai tupeul necesar sa i-o spui in fata. Asta pentru ca ti-e teama de cum ar reactiona sau pentru ca esti timida sau. in fine, sunt mii de motive. Crede-ma ca a ii spune printr-un mesaj fie sms/facebook/messenger sau mai stiu eu ce, va fi cea mai proasta idee ever si zic asta pentru ca isi poate bate joc de tine cu prietenii lui, aratandu-le mesajul sau pur si simplu ar lua-o ca pe o chestie banala in cele mai nasoale cazuri. Nu stii cum pot fi baietii (de foarte multe ori prostuti laughing ) Cel mai natural, frumos si adevarat este atunci cand i-o spui in fata. Cand esti doar tu cu el si nimeni altcineva. Atunci cand il privesti in ochi si el pe tine. Eu iti sugerez sa i-o zici in clipa in care te simti tu pregatita si libera sa i-o spui. Dar asta nici peste o mie de ani laughing Cand esti tu mai libera si indiferenta. Stai linistita. Tu acum ii vei spune doar ca il placi, nimic mai mult. AI GRIJA insa sa NU ii spui ca il iubesti, pentru ca nu esti pregatita sa lansezi o astfel de afirmatie din moment ce abia zici ca ati schimbat 2 vorbe. Ii spui un scurt, prietenos (cu putin romantism din ala simpatic) ''heii big grin ce faci? Uite, voiam doar sa stii ca imi placi''. Vezi cum reactioneaza big grin Daca nu iti raspunde prea ''entuziasmat'' sa zic, stai linistita, e normal, pe moment poate sa zica ''ah, ok'' gen, sa para asa indiferent si nici ca nu ii pasa dar crede-ma ca se va gandi la ce i-ai spus mult timp, si mai devreme sau mai tarziu o sa iti ''raspunda'' big grin In cel mai putin probabil caz in care nu iti va raspunde, sa nu pui prea mult la suflet si sa te comporti indiferent tongue adica sa nu ii arati ca suferi sau ceva de genu. El nu reprezinta momentan decat un ''crush'' pentru tine cum ar zice englezu'. Daca ti se va intampla sa te indragostesti de cineva sau chiar de el (vizual vorbind) sa tii minte ca singurul medicament pentru o inima franta e sa te ''indragostesti'' de altcineva big grin Capul sus si ramai relaxata, calma si fericita indiferent de situatie! happy Iti urez multa bafta si sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu prea va cunoasteti, nu ii zice ca ii placi. o sa arati ca o disperata. cel putin eu te-as evita, asta e sigur. daca v-ati fi vorbit pana atunci, sa va mai vedeti pe afara, da. dar asa e ciudat rau. vezi ca "ceva frumos" al tau sa nu iasa in ceva foarte "naspa".

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ps. daca aveti pana in 16 17 ani, hai sa zicem ca nu e ceva "rau" sa ii zici asa direct, macar ca il placi. dar dupa o varsta mai "serioasa" sa iti zica una sau unu ca te iubeste, dupa 2 conversatii pe fb, e clar ce ceva e in neregula.

| marinageorgiana14 a răspuns:

Si eu ma confrunt cu asta... pai ii poti spune:

La multi ani pentru noul an sau cum se spune laughing si poti incepe o conversatie cu el dupa care il poti lua usor si sa ii zici ca de mult voiai sa ii spui ceea ce simti dar nu ai avut aceasta putere, si de acolo iti folosesti imaginatia