| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Nu am mai intrat pe TPU de ceva timp. Chestia e ca mă framanta o chestie. Nu vreau sa citească decât persoanele care intr-adevăr au intentii bune. Persoanelor cu chef de "caterinca" le sfatuiesc sa nu se oboseasca măcar sa citească. Pur si simplu sunt lipsit de umor in momentul asta.
Ok deci, încep. Sunt îndrăgostit de prietena mea cea mai buna. Simt asta de ceva timp. Ea la rândul ei este îndrăgostită de un idiot care nu realizează cat e de norocos. Chestia e ca nu numai ca sunt îndrăgostit de ea, ci o si iubesc enorm de mult. Nu e genul de fata superficiala. Nu e genul care sa isi dea silinta prea mult sa se aranjeze, sa se infrumuseteze. Ea e pur si simplu frumoasa prin simplitate, sinceritate si felul in care zambeste... Desigur, astea nu sunt singurele ei calitati, însă o caracterizează cel mai bine.
E fata desteapta. S-a prins demult de sentimentele mele pentru ea, dar nu vreau sa o pierd in niciun chip. Si îmi vine sa ma duc la idiotul ala si sa ii dau doar o palma peste fața. Poate asa se trezeste si realizează cat e de norocos. Prefer sa ii fiu cel mai bun prieten si sa nu se teama sa îmi spună ce are pe suflet in continuare.
Concluzia este: Voi ce remedii împotriva durerii asteia de inima aveti?
PS.: Rog intelegere. Multumesc celor care au avut răbdare sa citească pana la capăt.

Răspuns Câştigător
| Suck a răspuns:

Fi un prieten bun, iubeste-o in continuare, trebuie sa te bucuri de ea, de zambetul ei. Daca nu simti ca si ea te place nu are rost sa-ti impartasesti sentimentele, ai rabdare cu ea, petrece mult timp cu ea si poate ai norocul sa se indragosteasca.

| anonim_4396 explică (pentru Suck):

Ai cam reusit sa intelegi ce e in capul meu. Asta intentionez sa fac. Dupa cum vorbesti, pari sa fi trecut prin asta sau sa cunosti vreun caz asemănător. Asa e? Frumoase cuvinte. Multumesc.

| Suck a răspuns (pentru anonim_4396):

Am trecut prin asta iar acum acea fata e actuala iubita, bine ca suntem impreuna de 3 ani cu mici pauze, important e sa-i fi alaturi, sa ai acces la discutii cu ea, sa prinda incredere in tine, cele mai frumoase relatii se desfasoara intre cei care au fost cei mai buni prieteni.

| anonim_4396 explică (pentru Suck):

Încredere are in mine. Nu exagerez când spun ca îmi povesteste orice. Nu are o "cea mai buna prietena". Ma simt norocos prin faptul ca are încredere in mine. E speciala si nu as suporta gândul ca m-ar putea indeparta. Apropo, foarte frumoasa povestea voastră. M-a motivat.

27 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Sfatul meu este sa nu ii mai spui ca o iubesti, decat ca un amic pentru ca risti sa o pierzi. Iubirea inseamna in primul rand respect fata de cealalta persoana, deci trebuie sa ii respecti decizia pe care a luat-o. In al doilea rand, sa stii ca fiecare om are un destin al sau, din moment ce ea nu iti raspunde la sentimente, inseamna ca,, aleasa" pentru tine este alta, o fata pe care chiar daca nu o cunosti acum, nu inseamna ca nu exista si ca nu o vei intalni. Ramaneti in continuare prieteni, bucura-te ca ai ocazia sa o ai aproape, e genul de fata care trebuie apreciata, in ziua de azi nu mai sunt persoane ca ea. In timpul liber, gaseste-ti o ocupatie astfel incat sa nu te gandesti la ea foarte mult, socializeaza, iar in timp lucrurile se vor lamuri. Cu timpul din moment ce ea nu iti raspunde la iubir3, sentimentele fata e ea se vor diminua

| KamaSutra a răspuns:

Brotacel...tu esti baiat? surprise
Scuze...
Deci,cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa-i spui tu cu gurita ta de brotacel ceea ce simti,spune-i tot ce ne-ai spus noua, despre zambet, despre cat de mult o iubesti.
Daca chiar e asa desteapta, isi va da seama cine o merita, daca nu... Hai sa nu fim negativistiwinking

| anonim_4396 explică (pentru KamaSutra):

Daca as fi convins ca dupa ce ii spun nu o pierd, i-as spune in secunda următoare. Apropo, mi-ai înveselit ziua cu "Brotacel... Tu esti băiat?" laughing)) ai fost simpatica. Nu coincide deloc viata mea reala cu modul in care vorbesc pe TPU. Cred ca asta e una din putinele momente in care sunt "eu" pe acest site. Cred ca ai inteles ideeawinking Mersi frumos pentru sustinere.

| KamaSutra a răspuns (pentru anonim_4396):

Da Brotacel, dar daca nu risti, nu castigi, trebuie sa fii sincer cu ea, de unde stii ca nu-ti va da o sansa? Fii optimist!

Esti super de treaba si tare sensibil big grin e tare dragut happy

| anonim_4396 explică (pentru KamaSutra):

Ce simpatica esti tu happy Cam rar se observa "sensibilitatea" la mine laughing) Clar e speciala fata asta.

| KamaSutra a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc happy :''>

eu am vazut-o si e dulce happy

Daca e speciala, atunci lupta pentru ea!

| RainmakerX a răspuns:

Hey! ツ

ஜCare este parerea mea despre asta?

★In primul rand... orice ai face sa nu te duci la acel baiat ca sa-i spui ce simte fata aceea pentru el. Cine stie, poate ca o sa faca vreo miscare proasta si o s-o piarda! Daca ii spui tu asta atunci cel mai probabil o sa fie pregatit pentru acea fata si o sa aiba un avantaj. Deci acea palma i-ar face un bine lui...iar tie un rau.

★Brotacel, este decizia ta. Ai 3 variante prietene... :

★1. Nu te bagi in relatia celor 2. Iti accepti soarta intrucat tii la acea fata. Vrei s-o lasi sa fie fericita de acel baiat. O sa treci peste cu timpul. Poti sa asculti muzica, sa te uiti la filme/seriale/anime-uri daca iti plac, sa-ti chemi din prieteni pe la tine ca sa vorbiti, sa va jucati ceva, ca sa treaca timpul...
O sa treaca durerea odata cu trecera timpului. Stiu ca ti se pare greu dar vei mai gasi si alte fete bune, de treaba chiar daca nu o sa fie la fel ca aceasta.

★2.Te duci chiar acum la acea fata, o inviti undeva si ii spui sincer ce simti pentru ea. Daca nu faci nimic oricum o s-o pierzi! Crezi ca o sa mai stea cu tine dupa ce o sa aiba iubit? Crezi ca o s-o mai vezi atat de des? Sincer, este decizia ta insa eu i-as spune ce simt in locul tau. Probabil doar pare ca stie... poate ca nu stie ce simti tu cu adevarat. Poate ca fata asteapta sa-i spui. Cine stie?

★3.Te duci la acel tip si ii dai una peste fata. Ii explici ce si cum...de aici ai 2 optiuni.

♦Prima, ii spui acestuia ce simti pentru fata respectiva. Daca el nu simte nimic si daca este un baiat adevarat atunci o sa te inteleaga si o s-o respinga frumos pe acea fata. Daca nu i-ai spune atunci probabil ca ar accepta o relatie doar ca sa se joace un pic cu sentimentele acelei fete insa asa poate ca ai o sansa. Tu stii daca este un prapadit sau nu...cine stie, poate ca o sa te inteleaga si o sa te lase cu acea fata. O s-o respinga elegant.

♦A doua. Ii spui ce simte acea fata pentru el. Ii dai o palma pentru cat de orb a fost dar nu ii spui si ce simti tu.
Este o varianta riscanta. O varianta in care risti sa pierzi fata...

Faci ce vrei. Eu unul i-as spune fetei ce simt. Este doar parerea mea.

Bafta! ✌

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Dificil...

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu...

| SergiuBoss11 a răspuns:

Nu exista remedii pentru durerea de inima, BrotaceluleZburator...numai sa-i spui ceea ce simti, chiar si cu riscul de a o pierde. Urasc povestile de dragoste neimpartasite, n-ai specificat nici varsta, dar probabil sunteti la liceu.Ea inca nu e stapana pe sentimentele ei, nu poti spune cu exactitate ca e indragostita de acel individ.
M-as duce la el si i-as trage o palma dupa ceafa de l-as transforma in strut!

| anonim_4396 explică (pentru SergiuBoss11):

De fapt avem bacul luat amândoi. Anul asta am terminat. Ea e mai mica decât mine cu 2 luni. Povestea este destul de lunga dar nu o pot scrie pe toata. Ideea e ca îl iubeste sigur pe tipul ala. Vreau sa o stiu fericita...atata tot.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tipul ala o iubeste pe ea? daca da, regret tare...Totusi,nu te supara, dar nu poate fi fericita si cu tine prin preajma.Adica,simte mereu ca nu-ti convine situatia si cred ca e incomod si pentru tine si pentru ea.Chiar trebuie sa-i spui, sa-i spui tot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bunahappy
Cel mai indicat ar fi sa stai de vorba cu ea.
Dar nu inteleg ceva. daca ea este indragostita de un alt baiat, crezi ca il va lasa si se va indragosti de tine?
Ea il iubeste pe acel baiat? ar putea sa se uite la tine doar daca ea doreste sa se desparta de acel baiat si daca nu il iubeste cu adevarat.
Daca ei se iubesc, nu are rost sa intervii si sa le strici relatia.
Consoleaza-te cu ideea ca este doar o prietena buna si incearca sa iti gasesti o fata libera de contract.
O zi buna: )

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Draga Caramela, te rog sa recitesti întrebarea mea. Am impresia ca nu ai prea inteles nimic din ce am scris happy

| CristinaSNC a răspuns:

Un sfat brotocel, eu i-as spune ce simt, eu nu am mai facut asta la timp si el e cu alta ( stii tu povestea ).
Remedii impotriva "durerii", sincer ascult rap, uneori am mai plans dar na a trecut. Nu prea sunt remedii.
De cand nu ai mai intrat, am avut si o perioada mai grea, un fel de inceput de depresie, oricum acum sunt ok. Un remediu bun incercat de mine : INDIFERENTA. Dar la tine treaba-i diferita... Spune-i ca o iubesti, ca tu crezi ca ala nu o merita, spune-i ca ti la ea si la pritenia ei, ca o apreciezi, poate isi va indrepta privirea spre tine. Daca nu ii spui exista posibilitatea ca intr-o zi sa ii pierzi si prietenia si nu este placut deloc. Nu risti, nu castigi! Bafta kiss!

| anonim_4396 explică (pentru CristinaSNC):

Ea stie ca o iubesc. Ii spun destul de des. Si culmea, îmi spune si ea, însă stim amândoi ca nu e acel gen de iubire. Nu as putea vreodată sa renunt la ea. Întotdeauna am fost acolo pentru ea, si mereu voi fi. Important pentru mine este ca ea sa fie fericita. Iar in legatura cu muzica rap, o ador! Si nu am putut sa nu iti observ noua poza de profil draga Cristina. Ascult Nane si nu numai. Sunt multi artisti de muzica rap, necunoscuti din păcate. Asta din cauza ca nu se prea promovează la noi in tara. Îmi place foarte mult Nimeni Altu', El Nino, Maich, Esra si muuuulti altii. Din păcate nu ma mai ajuta muzica in ultimul timp. Din fericire tu ai rămas tot o modesta draguta kiss Multumesc frumos pentru răspunsul tau si rămâne sa vorbim despre ce ti s-a întâmplat.

| CristinaSNC a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu ii ascult pe toti enumerati si mult, multi altii happy. Sper sa se rezolve cumva aceasta "problema" si sa fii fericit kiss!

| anonim_4396 explică (pentru CristinaSNC):

Multumesc frumos kiss

| Hitler666MD a răspuns:

Buna
Eu sunt fata si te inteleg, am nimerit si eu in situatia cand cineva s-a indragostit de mine, si acel baiat a recunoscut ca ma iubeste, eu am vorbit cu el normal si i-am spus ca nu simt aceleasi lucruri pentru el fiindca nu sunt o fata care se grabeste la relatii insa i-am spus ca putem sa fim cei mai buni prieteni si astfel nu i-am ranit sentimentele cu nimic, asa ca poti sa-i spui ce simti pentru ea daca crezi ca e o fata de treabawinking

| anonim_4396 explică (pentru Hitler666MD):

happy

| AliTheo18 a răspuns:

Sincer, tu nu o sa incetezi sa o iubesti! Pentru ca nu poti! Sta langa tine si tie o sa-ti abata inima din ce in ce mai tare! E ceva care e impotriva fiintei umane, e iubirea adevarata. Ai putea sa vorbesti cu ea, sa vezi ce parere are, sa vezi daca poate sa fie ceva intre voi, daca si ea ar putea simtii acelasi lucru.Sau ai putea sa taci, sa incerci sa uiti de ea ca iubita, sa ii fi doar prieten, si sa incerci sa o ajuti in continuare, si mna, sa incerci sa te indragostesti de alta fata, ca sa uiti de ea. Daca ii spui, poti sa o si indepartezi, dar poti sa-ti faci si tie rau daca ti in tine! Ar trebui sa te gandesti bine la ce vrei sa faci! Ai destule optiuni. Alege-o pe care crezi tu ca e cea mai potrivita! Dintr-o prietenie se poate naste si o iubire, e posibil orice! Succes cu fata!

| anonim_4396 explică (pentru AliTheo18):

Multumesc mult.

| Taduic a răspuns:

Ultima fata pe care am iubit-o a fost asa. Astea sunt doamne adevarate, se prefac pentru a nu te simti prost, le iubesti involuntar. Acum daca ai tupeul pe care eu nu l-am avut, poti sa-i spui direct ca o iubesti (este exact aceiasi situatie ca la tine, doar ca o poveste extrem de lunga). O pierzi acum sau mai tarziu, tot o pierzi.

| anonim_4396 explică (pentru Taduic):

Sincer, prefer sa ii rămân persoana de încredere căreia ii poate spune orice decât sa o pierd.