| lolista a întrebat:

Hei! Nu stiu de ce de la un timp sunt foarte negativista,viata mi se pare super monotona, mi se pare ca se repeta totul si ca e foarte plictisitor...nush,ma simt ca si cum nu as mai avea sentimente fata de nimeni, efectiv nu mai imi pasa si stau asa si ma uit in gol...am senzatia ca daca s-ar sfarsi totul, nu as avea nimic de pierdut.Stiti cum pot fi mai pozitiva?

Răspuns Câştigător
| Anonimsilver a răspuns:

Uneori mi se intampla si mie sa gandesc asa, presupun ca ti-au spus si alte persoane ca e ceva normal. Deci, daca esti asa negativista nu te ajuta cu nimic pentru ca presupun ca esti in adolescenta deci mai ai multi ani de trait, iar in batranete te vei intreba ce ai facut cu viata ta, iar in momentele alea nu o sa mai ai cum sa repari atatia ani. Taiatul pe maini nu te ajuta sau alte tampenii de genul. Pentru inceput fa-ti un jurnal, poti sa il decorezi cum vrei tu si inauntru sa iti scrii toate gandurile, si daca te enerveaza cineva poti sa scrii cele mai urate chestii despre el fara sa stie big grin
Asculta muzica, acum nu imi spune ca nu iti place muzica, intra pe Youtube, exploreaza, poate gasesti ceva ce iti place, incearca sa eviti sa asculti melodii triste. Uita-te la seriale, pot sa iti spun o groaza de seriale dar nu vreau sa fac un roman. Poti sa intri in grupuri despre artisti care iti plac, seriale sau alte chestii care te pasioneaza, acolo poti sa iti faci prieteni cu care poate o sa ai multe lucruri in comun. Deseneaza, nu conteaza ca poate nu ai talent, poti sa faci karaoke prin casa, nu conteaza ca poate nu ai voce, poti sa dansezi de nebuna prin casa, lucrurile astea sunt distractive uneori. Faza cu "depresia" e cauzata de ceva sau de cineva, gandeste-te ca nu merita sa fii asa. Altceva care te-ar putea face fericita este mancarea (nu sunt tocmai fotomodel deci iti dai seama...), nu ai nimic de pierdut, nu conteaza ca te ingrasi, poti sa slabesti oricand cu putina ambitie. Intra pe Tumblr, gasesti poze care iti aduc o dispozitie mai buna, citeste carti pe Wattpad, gasesti tot ce vrei acolo, si carti mai lungi, si mai scurte. Mergi in mall-uri, nu conteaza ca nu ai bani, poti totusi sa probezi haine dragute si sa iti faci poze in ele. Joaca jocuri, aici am cateva exemple care probabil ti se par o porcarie pentru copii dar de plictiseala, why not? Ai putea sa joci, slither.io, Sweet Flirt (nu e ceea ce crezi). Nu ai nevoie de psiholog si sigur nu o sa faci asta dar poate ar trebui sa vorbesti spre exemplu cu mama ta despre asta.

| lolista explică (pentru Anonimsilver):

Multumesc! Sunt sigura ca nu va dura mult aceasta depresie, motiv pentru care nu o sa apelez la un psiholog, o sa incerc sa imi schimb starea de spirit si sper ca o sa reusesc!

5 răspunsuri:
| Deaad a răspuns:

Nu.
E ceva cu care trebuie sa te descurci singura.

Eu am incercat sa fiu mai pozitiv de nenumarate ori si nu am reusit.

Asa suntem noi, astia ciudatii.
Depresivi si fara sentimente.
Cu Cioran in frunte.
laughing

Eu nu am treaba cu oamenii din jurul meu.
Nu-mi pasa daca nu are nimeni sentimente fata de mine iar intunericul care este in mine izvoraste din cu totul alte motive, dar nu din motivul prietenilor, integrare sociala etc.

| Durassica22 a răspuns:

Esti in depresie... Eu sufar de asta de cateva luni
Eu sunt mai pozitiva dupa ce ma tai pe maini sau fumez ceva, simt ca scap de o grija (durerea ma linisteste)

| Alex177 a răspuns:

Ceea ce simti tu e ceva normal, mai ales pentru adolescenti. In mare, viata e ca un roller coaster, adica urca si coboara. In momentele de genul e indicat sa vizitezi un psiholog( ajuta foarte mult) dar iti poti schimba starea de spirit si singura.

Iti recomand sa citesti carti de dezvoltare personala( sunt foooarte interesante, te ajuta sa te intelegi si sa te maturizezi), dar pentru inceput poti incepe cu mici articole. Iti spun lucrurile astea pentru ca pe mine m-au ajutat mult. Iti las aici un mic articol suuper interesant. Daca vrei sa vorbim mai multe, te astept.

https://ceicunoi.wordpress.com/......ru-suflet/