| Ramo137 a întrebat:

Hi! Voi cum ati reusit sa aveti iar chef de viata? Nu mai am nici un chef de viata de multi ani..si chiar psiholoaga mea mi-a spus ca mi-a iesit la un test, cum ca eu am ales subconstient sa nu mai traiesc viata, e ca si cum doar stau si nu ma bucur de viata. Mdea sincer ma simt cam moarta pe pamant..pnm, nu stiu daca stiti aceste sentimente groaznice.

Vreau sa-mi raspunda in special acele persoane care s-au confruntat cu depresia de ani de zile, si au reusit sa iasa din ea. Si sa nu mai piarda timpul toata ziua, sa poata sa se ridice si sa vada viata altfel, nu negativista.

Nu sfaturi de la oameni ce nu stiu ce e aia o depresie REALA, si nu sfaturi puerile de la orice om cum ca "o sa fie bine" sau "o sa treaca" etc.
Vreau sfaturi reale de la cazuri reale, multumesc.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pana nu vei munci sa ai bani nu ai sa scapi asa usor de necaz. Trebe sa fie un loc de munca care iti place tie

| immaBeast a răspuns (pentru mgtow):

Poate sunt eu mai diferit, poate fiecare individ gandeste diferit, dar tu imi spui mie ca banii o sa-mi readuca fericire?
In asta consta fericirea ta, in bani, doar in bani?
Repet, sa nu se inteleaga gresit, nu te judec, fiecare gandeste diferit, te intreb doar, tu esti cu adevarat fericit cand ai bani?

| mgtow a răspuns (pentru immaBeast):

Da 90% atat. Restul fericirii e alcatuit de altceva. Fara bani nu aveam A5-ul nici serviciul actual sau alte lucruri, omul e pe interes nu mai sta cu tine de dragul tau

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cat mi-ar face placere sa scriu pagini pe tema asta, dar... o sa ma rezum la cateva randuri.
Da, unele persoane simt asta, la randul meu si eu am simtit, insa am reusit sa trec peste. Pana cand nu o sa ai un job, nu o sa ai copii, nu o sa fie cineva care depinde de tine, sau o persoana iubita langa tine, probabil asta o sa simti.
Omul de-a lungul timpului nu se mai bucura de lucrurile mici din viata, se lasa purtat de forma lucrurilor si de vocea din mintea lor, iar de odata se trezesc peste cateva ore ca timpul a trecut si nu au facut nimic in el (nimic interesant pentru sufletul lor).
Nimeni nu te poate ajuta, doar tu poti sa o faci. Raspunsurile in privinta vietii vin pentru fiecare persoana cand e pregatita de ele, nu cand vrea ea.
Zilele fiecarui om sunt un dar. Unele persoane mor chiar acum in lume pentru ca asa a fost sa fie si sunt sigur ca nu se gandeau ca la un moment dat (foarte recent) o sa dispara din existenta. Scopul fiecarei persoane este momentul prezent, singurul moment care exista si care o sa existe. Doar acum o persoana poate sa simta ca e fericita, nu peste cateva zile sau ceva de genul.
Asa ca daca ai de gand sa te simti mai bine (si sunt sigur ca speri ca intr-o buna zi o sa te simti mai bine) ai putea incerca sa faci asta incepand cu acum. Ar fi cam singurul lucru (si cel mai usor) pe care l-ai putea face, zic eu.
Poti considera acest raspuns ca... o alternativa de raspuns care a venit intr-un moment cand a trebuit.
Ca sa fie mai interesanta viata, trebuie sa aiba mister in ea big grin Fa-o sa aiba mister.

Nu cred ca te-am ajutat prea mult, sau cineva de pe aici (sau poate o sa iti dai seama ca da), asa ca iti doresc multa bafta in continuare. big grin

| Ramo137 explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc, stiam astea. insa eram si sunt curioasa poate dau de un raspuns direct laughing mai simplu. mai concis. Multa bafta si tie!

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa ai activitate.
Eu am avut depresie si acum sunt anxioasa dar singura metoda de ati renevi e lupta. Daca muncesti ceva te vei bucura de bani pe care ii castigi ca sunt din munca ta, daca socializezi te vei bucura de prieteni pentru ca tu i-ai strans, daca faci o plimbare in aer liber te vei bucura de liniste pentru ca ai ales sa faci asta, daca faci un sport te vei bucura cand o sa arati bine si o sa fi sanatos sisi vei sti ca ai luptat pentru asta.Si uite asa vin bucuriile in viata din lucuri marunte.Deci clar este din subconstient.
Nici eu nu prea ies din casa si mi se pare un calvar sa trebuiasca sa interactionezi cu oameni din cauza anxietati si nervozitati.

| mgtow a răspuns (pentru Freya1):

Si gagiu ce face? Sa fi cu el trista nu-i bine

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Nu is trista cu el ca ma simt in largul meu, ca ma ajuta sa ma simt mai bine, ce nu pot eu sa fac face el si tot asa.
Asa ies eu incet din anxietate.

| Donsavas a răspuns:

Depresia este de două moduri. Tipică si atipică. Ma indoiesc ca ai depresie Tipică, pentru că acum erai intr-un sanatoriu sau te ai fi sinucis. Bineinteles, asta daca nu urmezi vreun tratament.Ai o depresie atipică probabil. Te simti groaznic in mare parte a timpului dar la situatii bune din viata ta,te bucuri.
Nu exista teste care sa ti indice cu exactitate ce iq ai,ce simti sau ce gândești cum nu exista nici analize precise care sa indice ce dezechilibru chimic se petrece în creierul tau cand esti in depresie. Parerea mea este ca ar trebui să discuți cu un psihiatru/pedopsihiatru. Durerea "sufleteasca" e ca si cea "trupească" doar ca sunt diferite pentru ca implica mediatori chimici diferiti. Farmacoterapia înlătura Depresia,doar ca nu schimba gândirea. Din fericire,după un timp pe psihotrope,ti se schimba percepția asupra vieții și încetul cu încetul si gândirea. Asta dacă ti se da medicatia potrivita. Este foarte important sa specifici ce reacții fiziologice si cum te comporți cand ai o nevroza(Nu poti dormi,dormi mult,manânci mult, ai piele de găina, plângi, etc). Asa iti va da pastilele potrivite si vei scapa cat mai repede de chin. Tine minte, nu e slăbiciune sa fi bolnav si nimeni nu e imun la boala, de niciun fel!

| mentholinks a răspuns:

Si eu ma confrunt oarecum cu depresie dar n-as sti ce sfat sa-ti dau fiindca depinde de la om la om cauzele acestei gandiri negre. Daca descoperi ce anume te face nefericita ai rezolvat jumatate din caz.