| Tєqυιℓα a întrebat:

Hei.

So, deci. Am o problemă, eu locuiesc în Germania de un an jumătate, merg aici la școală, știu germană, etc.

Problema mea este că :

Eu sunt mai timidă, nu prea am prieteni, decât colegele mele, care când merg la școală, și povestesc cu ele, au o față gen " o.O de pe ce planetă e fata asta? ". straight face Mda, în fiecare zi e la fel... și nu mă simt bine în pielea mea, mă simt foarte ciudat, nu îmi pot face prieteni și chestia asta mă deranjează, când văd alte fete că, au multe prietene și nu sunt singure, cum sunt eu. Îmi vine să plâng, când văd că nu am o prietenă cu care să discut, să ies pe afară. cum fac și alți copii. sad

Încă un lucru ce mă deranjează este că : Am 1.55, și 38 de kg. Adevărul este că la sport fetele îmi spun : „ Mamă :o, ce slabă ești ".. și mă deranjează. Chiar nu mă simt bine în pielea mea, e totul aiurea. Cu mama mă cert mai mereu... mă simt groaznic. Sunt foarte tristă, mereu, chiar dacă ziua râd etc. seara mă gândesc că iar va veni o zi grea la școală, pentru că o să fiu tot singură. Toate fetele de aici au niște fițe oh go on.

Întrebarea mea este :

Cum pot să îmi fac mai mulți prieteni? :3. Și să nu mai fiu singură.. rolling eyes.

FUNDĂ + VOT.

Scuza-ți greșelile de scriere. happy

O zi bună.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oh, ești în Germania. Se spune că lumea acolo este rea și rece.
Asta ar trebui să îți fie o lecție de viață, să știi că lumea nu e așa drăguță și că trebuie să înveți să lupți să ajungi undeva sus.

Ce îți recomand e să găsești o persoană care trece prin același bullying și să discutați. Aici pe TPU sunt destule persoane. De psiholog nu se pune problema dacă zici că te înțelegi așa prost cu maică-ta. Deși ar fi o recomandare.

Aș încerca să fiu mai dură cu ei, dar prietenoasă când mi se întinde o mână de ajutor. Nu aș suporta să stau pasivă.

Nu te mai certa cu maică-ta. O fi vreun părinte ciudat, dar mai mult rău îți faci. Las-o să spună ce vrea, fă-te frate cu dracul până treci puntea. Răspunde-i frumos și poate o să își schimbe și ea atitudinea.

| Tєqυιℓα explică (pentru anonim_4396):

Mama nu e nici ciudată, nici rea. Ea a trecut prin multe. și s-a chinuit să mă crească, și poate din cauza asta ea vorbește pe un ton mai tare. etc happy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tєqυιℓα):

Îmi place că îți respecți mama, deși ai probleme cu ea. Bravo.
Atunci trebuie să o înțelegi și să nu îi dai apă la moară. Fii aproape de ea, iubește-o, treci peste problemele ei. O să se simtă încurajată.

| Tєqυιℓα explică (pentru anonim_4396):

Așa e. puppy dog eyes Ai dreptate. Cât despre oamenii din Germania pot să spun că sunt niște oameni foarte reci. -.-

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tєqυιℓα):

Așa este.
Am fost și eu în Nuremberg. Minunat oraș, dar oamenii sunt ai naibii rău. Nici măcar să îi întrebi de vreo indicație, ori îți întorc spatele, ori te iau la mișto.

| Tєqυιℓα explică (pentru anonim_4396):

Adevărat.

19 răspunsuri:
| Dina a răspuns:

Cu ceva vreme in urma la scoala se intimpla cu mine acelasi lucru.Nu vreau sa spun ca acum s-a schimbat ceva, pur si simplu acum am inteles motivul, si cred ca la tine e acelasi motiv.Deci,motivul este ca tu nu ai gasit persoana cu care sa gasesti o limba comuna,iar de fetele/colegii din clasa pur si simplu nu ai nevaie(cel mai grav este ca ei simt acest lucru,ceea ce ii face sa se departeze si mai mult).N-are rost sa te silesti in zadar sa vorbesti cu ele,pentru ca chiar daca vei incerca, vei vedea, n-o sa-ti fie interesant, pentru ca ceea ce se intimpla nu e pe placul si dupa interesul tau.O sa gasesti grupul de prieteni cu care o sa te distrezi, doar ca ai nevoie de rabdare.

N-am inteles un moment:de ce te certi mereu cu mama ta?

| Tєqυιℓα explică (pentru Dina):

Cu mama mea mă cert din orice prostie, ea chiar nu mă înțelege, gata frate, dacă fac ceva greșit ea sare ca nebuna, și imediat strigă la mine. oh go on

| Dina a răspuns (pentru Tєqυιℓα):

Si evident, tu te revolti, da?

| Tєqυιℓα explică (pentru Dina):

Câteodată da. ^^

| Dina a răspuns (pentru Tєqυιℓα):

Un sfat:rabda si incearca de citeva ori sa raspunzi cu blindete la o critica, la ceva ce nu ti-i placut.Sa-mi spui reactia.

| Tєqυιℓα explică (pentru Dina):

Am încercat. de multe ori. oh go on

| Dina a răspuns (pentru Tєqυιℓα):

Si care e reactia mamei?

| Tєqυιℓα explică (pentru Dina):

Tot la fel de urât vorbește.

| Dina a răspuns (pentru Tєqυιℓα):

Cind raspunzi calm, dar vorbeste urit, inseamna ca nu e multumita de aceasta indiferenta a ta.Mama ta nu e deloc rea, sau severa cum pare... poate se comporta astfel din cauza nervilor, lipsei de rabdare, nelinistei...incearca sa o intrebi de ce mereu e agresiva.

| Leocerba a răspuns:

Mie nemtii pe care i-am intalnit nu mi s-au parut nici reci si nici rai. Dimpotriva.
Sa nu uiti ca datorita imigratiei, in special din Europa Centrala + tarile Uniunii Europene aflate-n criza economica, populatia Germaniei nu inseamna numai nemti nascuti acolo ci si greci, turci, italieni, spanioli, cehi, o gramada de polonezi si asiatici. De zeci de ani populatia se tot misca, se formeaza, se coloreaza, nu esti tu prima straina care apus piciorul acolo, nu-ti fa griji.
De obicei, cei veniti de curand in Germania au tendinta de a fraterniza cu alte persoane stabilite recent, avand acelasi gen de probleme. Sfatul meu este sa incerci sa comunici pentru ca, de cele mai multe ori, nemtii nu au neaparat tendinta de a te vedea ca fiind venita de pe alta planeta, mai degraba asa te simti tu in comparatie cu ei.

| Tєqυιℓα explică (pentru Leocerba):

Nu are deloc legătură cu întrebarea mea.winking

| Leocerba a răspuns (pentru Tєqυιℓα):

Si totusi, are.
Tu intrebi cum sa-ti faci prieteni in conditiile date, eu iti explic ca, atata timp cat ii vezi reci si rai, te sabotezi singura si atata vreme cat citesti in ochii lor imaginea " o.O de pe ce planetă e fata asta? " chiar imaginea asta te va urmari. (Ceea ce nu-i cel mai rau lucru, multi ar vrea sa iasa din multime, sa se personalizeze prin ceva, tu ai avantajul ca vii dintr-o cultura diferita, ca ai trait experiente diferite, ca ai imigrat si ai putut face asta. Nemtii nu pot bifa atatea capitole ca si tine.)
Chiar datele pe care le ai pot fi argumentul pentru ca sa te simti bine in pielea ta si iti sugeram sa comunici si sa cauti persoane venite in Germania din alte parti ale Europei/lumii, macar pentru ca si ele trec prin aceleasi probleme de adaptare ca si tine si cu care legaturile se fac foarte usor. Iti spun asta pentru ca eu locuiesc intr-o zona din care multi cunoscuti au plecat in Germania si primii prieteni si i-au facut printre polonezi, cehi, slovaci, apoi, cand s-au conturat ca oameni si si-au gasit locul, au inceput sa curga firesc si legaturile cu nemtii.
Na, asta era legatura raspunsului meu cu intrebarea ta. Acum parca am fost un pic mai clara?

| Tєqυιℓα explică (pentru Leocerba):

Da, am înțeles. :3

| xSkitte a răspuns:

Si eu am fost asa acum cativa ani. Eram foarte timida si toti se uitau la mine de parca eram extraterestra. Cu timpul am inceput sa prind tupeul de a spune 'buna' si unor persoane de abia cunoscute si sa gasesc subiecte de discutie, etc.
Cand fetele de acolo vorbesc ai putea desi e ciudat, sa intervi si tu daca stii despre ce vorbesc exact si asa vor zice ca sti multe si vor mai vorbi cu tine. Oamenii se fac remarcati in doua feluri: ori cum arata, ori prin personalitatea lor.
Si cu mama ta, cred ca e in peroada aceea cand intelege ca tu cresti si numai esti un copil sa-ti dicteze chiar tot. Acum ai si tu opiinile tale si nu prea se potrivesc cu ale ei si de aici si cearta asta. Cu timpul si asta va trece.
Deci in concluzie trebuie sa ai mai mult curaj sa vorbesti cu lumea si sa faci greseli din care vei invata.