| anonim_4396 a întrebat:

Hei!☺️ Sunt clasa a VIII a si din toamna as vrea sa merg in Anglia la școală. Acolo as fi ultimul an daca plec din septembrie. Si dupa as face colegiul. Stiu ca trebuie sa dau examen la sfarsit, cred, din matematica, engleza si alte materii studiate. Dar daca eu nu am studiat acolo anii anteriori ce se întâmplă? Ar fi un dezavantaj pentru mine sa plec? Ar trebui să încep un liceu in tara? Cu engleza ma descurc binisor, dar o sa fac ore daca e nevoie, la fel si cu matematica, dar restul materiilor... nu prea stiu multe despre acel examen. Examenul din România de la sfârșitul clasei a VIII a ma ajuta acolo, am nevoie de el?
A mai fost cineva in situatia mea? Help

Răspuns Câştigător
| MissAnonima15 a răspuns:

Hey, daca ai 14 ani impliniti o sa fii in anul 10, daca ai 15 ani impliniti o sa fii in anul 11. In anul 11 intr-adevar se dau ceva examene din efectiv toate materiile pe care le ai invatat. Si eu sunt aici in anul 10 si la anul o sa am examenele dar nu te speria. Ce avem noi in Romania in clasa a 8 a la examenul de capacitate nici nu se compara aici. Ce faceam noi in clasa a 6-7 in Romania aici se face in anul 10, deci fara stres mai ales daca te descurci cu Engleza. O sa vezi cand o sa vi aici cat de usor o sa fie, nu se compara scoala Engleza cu scoala din Romania, pentru noi e pistol cu apa. Si apropo, daca nu te descurci foarte bine in Engleza posibil sa te bage in anul 10 chiar daca ai 15 ani impliniti pentru a te obisnui cu limba. Deci nu te speria, spune le doar ca nu te descurci atat de bine intrucat sa dai examenele care urmeaza si ei te vor intelege. Bafta. Sper ca te am ajutat happy

| Paula0090 a răspuns (pentru MissAnonima15):

Eu împlinesc 15 in octombrie, deci dupa ce merg acolo. Atunci ma baga in a 10?

3 răspunsuri:
| Medwig_Lucian_1999 a răspuns:

Fratele meu este la școală aici. Cand vii o sa faci anul 11 iar dupa mai faci 2 ani (12, 13 la colegiu) si dai A-levels din câte știu. Nu o sa fie o problema cu materiile, profesorii sunt foarte ințelegători și te ajută foarte mult să recuperezi.